Powrót

Samsung HW-K950 TEST soundbara z Dolby Atmos do kina domowego

Samsung HW-K950 to najnowsza propozycja z zakresu soundbarów od koreańskiego producenta. Nie ukrywam, że już od kilku miesięcy ostrzyłem sobie zęby na jego test ponieważ na każdym kroku trafiałem na różne pokazy tego urządzenia. Mam to szczęście, że słyszałem go naprawdę w wielu różnych miejscach jak specjalnie zaaranżowany pokój na IFA 2016, dwie sale szkoleniowe różnych rozmiarów, pokój hotelowy, pokazy na audio video show 2016 między naszymi wykładami na stoisku Samsunga na bardzo dużej i niewygodniej dla tego typu urządzeń sali a skończywszy na moim pokoju odsłuchowym czyli mieszkaniu. Rozeznanie mam zatem spore dlatego też nie będzie mi trudno z oceną tego sprzetu.

Zeszły rok dla Samsunga był naprawdę udany pod względem soundbarów. Takie modele jak chociażby K450 czy wyższe K550 i K650 cieszyły się sporą popularnością w Polsce co świadczy o dobrym przyjęciu przez konsumentów. Model K950 to jednak coś całkiem nowego, wprowadzającego Samsunga do wyższej ligi. Dlaczego? Został on bowiem w pełni opracowany przez Samsung Audio Labs w USA. Założenie jak więc widać było proste. Być konkurencyjnym do takich marek jak chociażby Yamaha, która na tego typu produktach przysłowiowo “zjadła zęby”. Jednak z niższą ceną i dodatkami których nie ma konkurencja np. bezprzewodowy aktywny subwoofer.

Na początek z całą pewnością mogę stwierdzić, że HW-K950 to olbrzymi krok naprzód koreańskiego producenta, w zakresie wzornictwa, funkcjonalności jak i wydajności. Model może pochwalić się nie tylko zestawem bezprzewodowych, aktywnych głośników (subwoofer + głośniki surround), ale także obsługą formatu Dolby Atmos, wykorzystującego cały system 5.1.4 zapewniający wielowymiarowe doświadczenie audio. I to właśnie Dolby Atmos jest największą atrakcją na którym skupię się najbardziej. Każdego zapewne ciekawi jak to możliwe, że za pomocą tak niewielu elementów zestawu osiągnięto możliwość przeżywania filmów w tym formacie.

Jeżeli to wciąż za mało, HW-K950 zapewnia także obsługę platformy Multiroom jak i Ultra HD 4K z HDR oraz HDCP 2.2. Tak więc w celu wykorzystania maksymalnych możliwości, HW-K950 należy zestawić z telewizorem Ultra HD oraz odtwarzaczem Ultra HD Blu-ray. Oczywiście wszystkie innowacje bywają kosztowne, a w przypadku HW-K950 mówimy o cenie 6.000 PLN, jednak gdy rozważymy co dostaniemy za taką kwotę, zaczyna mieć to sens.

Wygląd i wykonanie

HW-K950 zaprojektowany jest prosto i minimalistycznie. Brak tutaj jakichkolwiek udziwnień co pozytywnie wpływa na odbiór urządzenia. Pomimo takiego wyglądu sprzęt jest wykonany z doskonałej jakości materiałów z czarnym wykończeniem całości. Miejsce docelowe dla głównej listy głośnikowej znajduje się oczywiście pod telewizorem. Będzie tam idealnie pasować nie zwracając na siebie zbytniej uwagi.

Z prawej strony centralnego głośnika znalazło się miejsca dla niedużego wyświetlacza, który informuje o stanie urządzenia. Całość pokrywają metalowe maskownice oraz elementy ze szczotkowanego aluminium. Wszystko to zapewnia bardzo dobry poziom ochrony zamkniętych w obudowie głośników.

Soundbar wyposażony jest w trzy przednie kanały: lewy, środek oraz prawy. W skład każdego z nich wchodzą po trzy głośniki. Dwa z nich średniotonowe oraz jeden wysokotonowy tweeter. Listwa posiada też dwa głośniki skierowane ku górze wykorzystywane przy dźwięku Dolby Atmos. W sumie mamy 11 głośników x 18W, 4 ohm. W zestawie znajdziemy uchwyt do zawieszenia jednostki na ścianie. Wymiary listwy to: 1210,2 x 81,7 x 131,4 mm a waga 6,7 kg.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań dostępnych na rynku, Samsung postanowił wyposażyć zestaw w dodatkowe, bezprzewodowe tylne aktywne głośniki aby spotęgować efekt dźwięku przestrzennego szczególnie tego w Dolby Atmos. Ich największą zaletą jest wspomniana bezprzewodowość, która występuje pomiędzy główną listwą a tylnym głośnikiem. Nie musimy więc martwić się o dodatkowe kable, które są zazwyczaj problemem w zestawach do dźwięku przestrzennego. Zasilanie każdego z nich z osobna jest oczywiście wymagane. Podobnie jak listwa główna tak i tutaj są one wykonane w czerni z metalowymi maskownicami.

W kolumnach znajdują się po dwa głośniki średniotonowe. Jeden skierowany jest w stronę słuchacza (przedni lewy lub prawy kanał) a drugi w stronę sufitu (górny lewy lub prawy kanał). W sumie tył dostarczy nam 35W mocy x 4 głośniki, 4 ohm. Wymiar tylnych kolumn to 120,2 x 210,9 x 141 mm a ich waga 2 kg. Warto nadmienić, że w zestawie nie znajdziemy do nich stojaków czy uchwytów ściennych zatem takowe trzeba będzie ewentualnie dokupić.

Na koniec dochodzimy do subwoofera, który jest również bezprzewodowy i aktywny więc także i tutaj należy podłączyć go do prądu. Głośnik niskotonowy (162W, 3 ohm) wypuszcza dźwięk w prawą stronę zatem producent zaleca ustawienie go w konfiguracji po lewej stronie pomieszczenia. Jednak jak doskonale wiecie z subwooferem jest tak, że warto z nim pochodzić po całym pomieszczeniu w celu odnalezienia najbardziej optymalnego położenia aby dostarczał nam wystarczającą ilość basu. Subwoofer ma czarne, matowe wykończenie oraz materiał na przedniej ścianie. Jego wymiary to 203,9 x 399 x 414,3 mm a waga 9,6 kg.

Złącza i akcesoria

Złącza w HW-K950 zostały umieszczone w dwóch wgłębieniach w spodzie listwy głównej. W jednym z nich znalazły się dwa wejścia HDMI oraz jedno wyjście. Wszystkie trzy obsługują HDCP 2.2, rozdzielczość 4K/60p, szeroką paletę barw Rec.2020 oraz HDR. Wyjście HDMI posiada też wsparcie ARC. Oprócz portów HDMI znajdziemy tutaj cyfrowe wejście optyczne oraz wejście AUX w postaci jacka 3,5mm. Drugie wgłębienie to miejsce na kabel zasilający oraz port mikro USB używane do aktualizacji oprogramowania. Sprzęt potrafi to jednak zrobić także przez sieć internetową – posiada wbudowaną kartę WiFi oraz Bluetooth.

Z prawej strony listwy, na panelu bocznym znalazło się miejsce na klawisze do podstawowego sterowania urządzeniem – regulacja głośności, wybór źródła czy włączanie/wyłączanie sprzętu.

W zestawie znajdziemy też zgrabnego pilota przypominającego te dodawane do telewizorów Samsunga. Jest mały ale wygodny i łatwy w obsłudze jedną ręką. W jego centrum znajdują się przyciski służące do nawigacji i odtwarzania. Nad nimi mamy klawisze odpowiedzialne m.in za włączanie/wyłączanie urządzenia czy wybór źródła (jego przytrzymanie powyżej 5 sekund skutkuje aktywacją parowania Bluetooth) a pod nimi do np. regulacji głośności (także dla każdego kanału) czy sterowania efektami dźwiękowymi.

Poprawna instalacja

Samsunga tak zaprojektował cały zestaw aby jego instalacja i konfiguracja była maksymalnie prosta. I rzeczywiście tak też jest w praktyce. Sam soundbar należy umieścić w centralnym miejscu, najlepiej pod wyświetlaczem. Można go postawić na szafce albo zamontować na ścianie za pomocą dołączonego uchwytu. Producent zaleca montaż minimum 5 cm poniżej ekranu. Ważne jest też to by nic nie blokowało drogi samym głośnikom, szczególnie tym wychodzącym do góry.

Subwoofer warto umieścić z przodu, z prawej lub lewej strony w zależności od testów i własnych upodobań. Tylne głośniki powinny znajdować się na wysokości naszych uszu , nieco za pozycją z której będziemy odsłuchiwać i ustawić je pod kątem 80 stopni względem naszej pozycji. W ten sposób uzyskamy najlepszy rezultat. Ponieważ HW-K950 działa mówiąc dosłownie poprzez odbijanie dźwięku od sufitu, skuteczność górnych kanałów w dużej mierze zależeć będzie właśnie od tego jaki sufit znajduje się w danym pomieszczeniu oraz jak dokładnie ustawimy wszystkie elementy zestawu. Idealnym wariantem jest płaski sufit, który do tego nie jest zbyt wysoko. Wszelkie załamania i sklepienia nie są najlepszymi warunkami do zastosowania technologii Dolby Atmos.

Zakładam, że kupujący będzie oglądał treści Ultra HD zatem ważnym elementem będą także dobrej jakości kable HDMI. W tym wypadku powinny być to takie o oznaczeniu High Speed (jeden znajduje się w zestawie).

Subwoofer oraz bezprzewodowe głośniki powinny automatycznie sparować się z listwą główną przy pierwszym podłączeniu całego zestawu. Gdyby coś jednak nie wyszło to wszystko możemy zrobić manualnie. Pilotem możemy też wyregulować poszczególne kanały.

Jak już pisałem, urządzenie wyposażone jest w kartę WiFi a co za tym idzie wspiera system Multiroom, który już kilka razy opisywałem przy okazji testów innych urządzeń Samsunga. Aplikacja do zarządzania multiroomem została wydana na systemy iOS oraz Android. Jest bardzo szybka i stabilna. Dzięki niej możemy zarządzać całą domową siecią opartą o komponenty Samsunga oraz możliwy jest streaming wszystkich popularnych formatów, jak AAC, WAV, OGG, ALAC, MP3, WMA czy też FLAC. Jeżeli mamy urządzenia które podłączymy do soundbara poprzez łączność Bluetooth, zrobimy to bardzo łatwo poprzez wybranie źródła BT i uruchomienie parowania.

Po udanym skonfigurowaniu całego zestawu, samo sterowanie jest bardzo proste, co jest wielką zasługą dopracowanego pilota. Za pomocą przycisku wyboru źródła szybko przełączymy się pomiędzy dostępnymi urządzeniami, a gdy podczas oglądania treści która nie dostarcza dźwięku w technologii Dolby Atmos będziemy chcieli wykorzystać wszystkie głośniki, wystarczyć użyć odpowiedniego przycisku i włączyć pozostałe głośniki, natomiast w przypadku wykrycia treści obsługującej Dolby Atmos system przejdzie w domyślną konfigurację 5.1.4. Przycisk odpowiedzialny za efekty pozwala wybrać jeden z szczęściu zdefiniowanych trybów STANDARD, MUSIC, CLEAR VOICE, SPORTS, MOVIE i NIGHT. Na ogół wykorzystuje się standardowy tryb, w którym dostajemy oryginalny, nieprzetworzony dźwięk, jednak przydatny podczas wieczornych odsłuchów może okazać się tryb nocny.

Jakość dźwięku

Samsung HW-K950 to pierwszy produkt w pełni opracowany przez Samsung Audio Lab w USA i jest efektem długoletnich badań nad soundabrem, który zapewnia nie tylko wielowymiarowy dźwięk, ale również zrobi to dla możliwie największej liczby słuchaczy. Samsung skalibrował głośniki tak, aby dostarczany dźwięk był zbalansowany gdzieś pomiędzy neutralnymi monitorami studyjnymi a głośnikami posiadającymi nieco więcej barwy. HW-K950 obsługuje także Surround Sound Expansion Plus, dzięki czemu treści z dźwiękiem innym niż Dolby Atmos są mixowane do 5.1.4 i dzięki temu dźwięk jest bardziej „otaczający słuchacza”. Warto zaznaczyć, że pomimo obsługi Dolby True HD oraz Dolby Atmos, urządzenie obsługuje tylko dwukanałowy DTS. Jednak nie ma technicznych przeciwskazań do obsługi DTS-HD Master Audio oraz DTS:X. Samsung prawdopodobnie zdecyduje się na dodanie obsługi dodatkowych formatów w późniejszym etapie.

Jak już pisałem we wstępie, urządzenie miałem okazję testować w wielu różnych środowiskach. W każdym z nich byłem zaskoczony jak dobrze gra ten sprzęt i jak wysokiej jakości dostarcza dźwięk zarówno z filmów jak i podczas słuchania muzyki. W przypadku filmów jest on w stanie zapewnić słuchaczowi fantastyczne wrażenia na naprawdę sporej powierzchni. Nawet w ogromnej sali szkoleniowej nie było powodu by narzekać, że coś gra źle. Dialogi były zawsze bardzo wyraźne i dobrze słyszalne. Trzy tweetery połączone z sześcioma średniotonowymi głośnikami w listwie głównej pozwalają na odwzorowanie poprzez jednostkę główną rozleglej sceny dźwiękowej o szerokim zakresie, zachowującej klarowność oraz wspaniałą precyzję, wzbogaconą rożnymi efektami.

Największe wrażenie robi jednak moment w którym z listwy głównej oraz tylnych głośników zaczną grać także głośniki skierowane ku górze. To moment w którym do naszych uszu zacznie docierać dźwięk w Dolby Atmos. Naprawdę imponujące jest to co ten system prezentuje w tym momencie. W testach używałem zarówno płyty demo od Dolby jak również wybranych filmów na Ultra HD Blu-ray. Na dysku demo najbardziej spodobała mi się symulacja konfiguracji kanałów dla Dolby Atmos. Gdy zrobimy komuś taki pokaz to zawsze czekam na moment kiedy zaczynają grać górne kanały, których w rzeczywistości nie ma na suficie. Mina takiej osoby jest bezcenna. Dalej przeglądając demo, podczas ciężkiej ulewy można było poczuć się jak byśmy byli niemalże w trakcie powodzi ;-), zaś w innej scenie startujący odrzutowiec huczał zaraz nad moją głową. Na płycie znalazł się także fragment gry Star Wars: Battlefront, który przenosi ten tytuł w rejony, których byście się nawet nie spodziewali. Trzeba to usłyszeć by zrozumieć jak Atmos dodaje wiele do tego co widzimy na ekranie telewizora czy projektora. Także podczas grania. Szkoda, że to chyba jedyna gra na rynku posiadające obsługę Dolby Atmos. Po przejściu do filmów na Ultra HD Blu-ray rezultaty były równie imponujące, a referencyjne ścieżki dźwiękowe Dolby Atmos w takich filmach jak Mad Max: Na drodze gniewu czy Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości brzmiały naprawdę wspaniale. To do czego można się przyczepić w tym zestawie to jakość basu z subwoofera. Okazjonalnie potrafi być go zbyt mało albo nie jest na tyle mocny jakbyśmy tego oczekiwali. Szkoda, że nie można tego zestawu uzupełnić o własny model, który mógłby spisać się lepiej lub po prostu inaczej, pod konkretne oczekiwania danego konsumenta. Jednak ogólnie rzecz biorąc to co zapewnia zestaw Samsunga brzmiało niemal tak dobrze jak pełna instalacja 7.2.4 wykorzystująca rzeczywiste głośniki sufitowe. Ciężko w to uwierzyć ale właśnie tak gra ten zestaw w Dolby Atmos. Jednak bez odsłuchu mało kto jest w stanie w to uwierzyć.

Polecam też skorzystanie z funkcji dźwięku przestrzennego, która wzmacnia głębię i przestrzenne brzmienie dźwięku z materiałów, które nie mają natywnej obsługi Dolby Atmos. Dzięki temu ścieżka zyskiwała więcej przestrzeni i dawała większe poczucie „zanurzenia”, a w stosownych przypadkach można było usłyszeć dźwięki z góry. Mimo ze oglądane materiały, zarówno filmy jak i programy TV nie miały ścieżki Dolby Atmos, można było z dużym przekonaniem odnieść wrażenie, ze jednak miały. Funkcja dźwięku przestrzennego była szczególnie przydatna aby poprawić doświadczenia jakie dawały dyski Blu-ray, wykorzystujące ścieżkę w formacie DTS-HD Master Audio. Ten trop doprowadził do jedynej istotnej wady HW-K950, którą już właściwie wcześniej wymieniłem. Zestaw ten nie obsługuje bowiem formatu dźwięku DTS-HD Master Audio / DTS: X. Jeżeli w planach mamy głównie streaming, DVD czy Ultra HD Blu-ray, dominującym formatem będzie Dolby. Jeśli jednak głównym materiałem będą standardowe dyski Blu-ray, tu głównym formatem jest DTS-HD Master Audio. Nie ma nic co powodowałoby techniczne przeciwwskazania do braku obsługi tego formatu, więc miejmy nadzieję, że Samsung doda odpowiednie wsparcie w niedługim czasie. Na ten moment wygląda na to, że firma kieruje się w stronę streamignu Ultra HD jak i dysków Ultra HD, wśród których dominuje Dolby Atmos. Jednak co ciekawe, niektóre odtwarzacze Blu-ray Samsunga mają opcję podania sygnału wyjściowego DTS bitstream jako Dolby Digital bitstream, co zapewniłoby skuteczne obejście tego problemu. Nie miałem jednak możliwości sprawdzenia tego ze względu na brak stosownego playera.

W przypadku odsłuchów stereo, dźwięk jest dość ciepły, pełny szczegółów oraz posiada naprawdę dużo dynamiki. Fakt, że urządzenie wykorzystuje również system Multiroom oznacza, że można także przesyłać do niego strumieniowo High Resolution Audio i co nietypowe dla tego typu urządzeń słuchać muzyki która jest bardzo precyzyjna i zachowuje doskonale obrazowanie stereo.

Podsumowanie i ocena

Już podczas mojego pierwszego zetknięcia z HW-K950 podczas targów IFA w Berlinie czułem, że będzie to sprzęt, który zrobi spore zamieszanie na rynku soundbarów ze względu na wyjątkowo prosty sposób by zapewnić doznania Dolby Atmos w domowym zaciszu. Bez wielkiego remontu, bez prowadzenia metrów kabli, bez przerabiania sufitu. Wszystko to okazało się jak najbardziej prawdziwe. HW-K950 to olbrzymi krok naprzód koreańskiego producenta, w zakresie wzornictwa, funkcjonalności jak i wydajności. Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, że jest to pierwszy model w pełni opracowany przez Samsung Audio Labs w USA. I to czuć na każdym kroku obcowania z tym urządzeniem. Polecam Wam przetestowanie tego urządzenia jeżeli tylko będziecie mieć taką okazję. Wasza mina będzie bezcenna kiedy usłyszycie różne dźwięki bezpośrednio nad waszymi głowami gdzie realnie nie znajdą się żadne dodatkowe głośniki. Da się? Da! HW-K950 wydaje się idealnym uzupełnieniem domowego kina Ultra HD w całkiem rozsądnej cenie biorąc pod uwagę ile kosztuje pełna fizyczna instalacja systemu Dolby Atmos.

PLUSY

MINUSY

Cena: Samsung HW-K950 około 5 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


 

(16234)