W roku 1970 Samsung wprowadził pierwszy czarno-biały telewizor. Teraz firma zajmuje się tworzeniem innowacji na polu 8K i 5G. Oto pora przyjrzeć się historii technologicznej ewolucji sięgającej blisko 50 lat.
Blisko 50 lat temu Samsung wprowadził pierwszy czarno-biały telewizor. Półwiecze to aż nadto, by przekonać się, jak wiele zmieniło się w kwestii telewizorów w naszych domach. Samsung od początku swojego istnienia skupia się na innowacjach i wyznacza trendy, które znajdują naśladowców na całym świecie. I to właśnie myślenie o przyszłości, innowacyjność oraz zaspokajanie naszych potrzeb są kluczem do zrozumienia filozofii rozwoju marki Samsung.
- 22 mld dolarów Samsung przeznacza na rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy czy łączność 5G.
- Firma Samsung jest w światowej czołówce pod względem ilości zgłaszanych patentów – w 2018 roku było ich 5850[1].
- Zlokalizowane w Warszawie centrum Samsung R&D pracuje m.in. nad udoskonalaniem systemu Tizen oraz platformy Smart TV.
- W 2018 roku do sprzedaży weszły pierwsze telewizory Samsung QLED 8K, które do poprawy jakości obrazu wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. W tym roku podobne rozwiązanie (upscaling) dostępne jest także w telewizorach QLED 4K.
- W 2018 roku firma otworzyła trzy nowe centra Artificial Intelligence (AI) w brytyjskim Cambridge, Toronto i Moskwie. Ich celem jest badanie potencjału i dalszy rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Na innowacyjność globalnych firm, takich jak Samsung, składa się kilka elementów. Aby mówić o rozwoju, niezbędne są solidne podstawy, które umożliwiają wprowadzanie modyfikacji i udoskonaleń. Dzięki nim, rozwiązania i technologie, takie jak choćby sztuczna inteligencja, znajdują zastosowanie w produktach już dostępnych, w tym w telewizorach.
Historia w pigułce
Kilkudziesięcioletnia historia telewizorów Samsung to opowieść o technologicznej innowacji. W 1970 roku firma pokazała pierwszy czaro-biały telewizor, a 10 lat później widzowie mogli już oglądać świat w kolorach. Kolejnym kamieniem milowym było pojawienie się cyfrowych telewizorów z płaskimi ekranami (1998 r.). Następne dwie dekady przyniosły wiele zmian również w zakresie designu – m.in. pojawienie się dwukolorowego telewizora Samsung Touch of Colour (2008 r.), wprowadzenie zakrzywionych ekranów (2013 r.) czy pokazanie nowego podejścia do roli telewizora we wnętrzu za pośrednictwem niezwykłego The Frame (2017 r.). 2017 rok przyniósł także telewizory QLED, które wydobyły z obrazu to, co najlepsze, a w 2018 roku Samsung, jako pierwszy producent, wprowadził telewizor QLED 8K.
Na przestrzeni tych wszystkich lat nie tylko zmieniały się parametry, takie jak rozdzielczość czy wielkość ekranu. Kolejną rewolucję przyniósł Internet. Pojawienie się telewizorów Smart TV w 2009 roku na zawsze zmieniło rolę tego dużego ekranu w naszym domu. W kontekście smarta i innowacji warto wspomnieć, że to, jak dziś wygląda i rozwija się ten ekosystem, jest zasługą polskiego zespołu R&D Samsunga, który opracowuje rozwiązania wdrażane następnie w telewizorach Samsung na całym świecie.
Człowiek i sztuczna inteligencja
Samsung przeznacza 22 mld dolarów na rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy czy łączność 5G. W 2018 roku Samsung Research, czyli ośrodek badawczo-rozwojowy działający w ramach Samsung Electronics SET, otworzył trzy centra Artificial Intelligence (AI) zlokalizowane w brytyjskim Cambridge, Toronto i Moskwie. Nowe ośrodki pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji i badaniem potencjału tego rozwiązania w zastosowaniach konsumenckich, w tym w telewizorach.
Z efektów tej pracy my – użytkownicy – już czerpiemy korzyści. Wraz w wprowadzeniem do sprzedaży pierwszego telewizora QLED 8K w 2018 roku Samsung także po raz pierwszy wykorzystał technologię Inteligentnego Skalowania do 8K, która działa w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Za sprawne i wydajne przetwarzanie obrazu odpowiada procesor Quantum 8K. Odgrywa on także kluczową rolę w procesie upscalingu i pozwala w czasie rzeczywistym wykorzystać pełny potencjał sztucznej inteligencji. Rozwiązanie to działa tak dobrze, że Samsung zdecydował się zaimplementować je w tegorocznych telewizorach QLED 4K, z tym, że jakość obrazu podnoszona jest do bliskiej 4K.
————————————————
[1] Według danych IFI Claims, link
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
(440)