Powrót

Samsung Display rozpoczyna testową produkcję paneli QD-OLED. Gdzie zobaczymy je najpierw – w telewizorach czy monitorach?

Produkcja paneli do telewizorów QD-OLED ma ruszyć pełną parą jesienią 2021

Na grudzień Samsung Display zaplanował testowe rozpoczęcie wytwarzania paneli 8,5 generacji w technologii QD-OLED. Masowa produkcja ma ruszyć do końca 2021 roku. Co ciekawe, w pierwszej kolejności nowe panele mogą trafić do firm Sony i Panasonic i niewykluczone, że nie zobaczymy ich szybko w telewizorach.

Rusza produkcja paneli QD-OLED Samsunga

W jednej ze swoich fabryk Samsung Display zamierza finalnie przeznaczyć do produkcji paneli QD-OLED dwie linie produkcyjne 8,5 generacji. Pierwsza ma osiągnąć szczytową wydajność pod koniec 2021 roku i dostarczać 15 tysięcy substratów miesięcznie. Później ma przyjść kolej na drugą linię o takich samych możliwościach, łącznie zatem produkcja ma osiągnąć 30 tysięcy paneli QD-OLED w skali miesiąca. Kolejne generacje wytwarzanych na nich paneli mogą już zaadoptować technologię QNED, nad którą również pracuje Samsung.

Jeżeli chodzi o plany wykorzystania rzeczonych paneli, sytuacja nie jest jeszcze do końca jasna. Naturalnym zastosowaniem wydają się telewizory koreańskiego producenta, jednak wedle doniesień Samsung Electronics może nie zdecydować się na zakup paneli QD-OLED od swojej pokrewnej dywizji. Próbki trafiły już za to podobno do Sony i Panasonica – taki scenariusz pokrywa się informacjami sprzed dwóch tygodni, wedle których pierwsza z wymienionych firm planuje wypuszczenie na rynek własnego telewizora QD-OLED w drugiej połowie 2021 roku. Zainteresowanie technologią Quantum Dot wykazuje też podobno TCL.

Telewizor QD-OLED Samsunga nie będzie pierwszym produktem z wykorzystaniem tej technologii?

Osobny wątek to zastosowanie paneli nowej generacji gdzie indziej niż w telewizorach. Pisaliśmy już, że pierwszym produktem QD-OLED Samsunga może być monitor komputerowy. Poza panelami przeznaczonymi stricte telewizorom (55″, 65″, 78″ i 82″), Samsung Display może też wyprodukować panele w rozmiarach 27″ i 32″ do zastosowania w monitorach gamingowych 8K. Dzięki zastosowaniu technologii MMG, umożliwiającej wycinanie mniejszych paneli z większego substratu, z jednej jednostki 8,5 generacji mogą też powstać dwa 82-calowe i trzy 32-calowe albo dwa 78-calowe i sześć 27-calowych paneli. Być może więc najnowsze matryce zobaczymy dosyć szybko i w telewizorach i monitorach.

Czym wyróżniają się panele QD-OLED?

Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii. W naszych pomiarach redakcyjnych waha się on średnio w okolicach 500-700 nitów, a tylko firma Panasonic wykrzesała maksimum w swoim flagowcu, który szczyci się średnim pomiarem około 850 nitów (model GZ2000). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.

Źródło: https://www.oled-info.com/sdc-start-trial-runs-its-qd-oled-tv-fab-next-month


Więcej na temat produktów firmy Samsung:

(8973)