Rynek sprzętu audio odnotował spory, dwudziestoprocentowy wzrost sprzedaży w 2018. Tendencja ta ma utrzymać się także w tym roku. Według firmy analitycznej Futuresource Consulting duża będzie w tym zasługa inteligentnych głośników.
W roku 2018 do konsumentów łącznie trafiło 154 milionów egzemplarzy sprzętu audio. Jest to wynik o 20% lepszy niż w 2017. Do tego segmentu zaliczane są głośniki bezprzewodowe, soundbary, amplitunery, systemy kina domowego i stacje dokujące audio. Łączne wpływy ze sprzedaży tego typu produktów wyniosły 14,5 miliarda dolarów (5% wzrost).
W dużej mierze te dobre wyniki finansowe producenci zawdzięczają dużemu zainteresowaniu bezprzewodowym głośnikom. Stanowiły one 27% całej sprzedaży sprzętu audio. Spośród tych produktów, aż 40% z nich okazało się być inteligentnymi głośnikami. Z końcem 2019 roku analitycy Futuresource przewidują 53% wzrost sprzedaży tego rodzaju sprzętu.
Inteligentne głośniki najpopularniejsze są obecnie w Ameryce. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, zważywszy na to, że usługi typu Amazon Alexa czy Asystent google najbardziej rozwinięte są właśnie tam. Drugim największym rynkiem tych produktów okazały się być Chiny. W Europie natomiast największą popularność mają one w (kolejnym anglosaskim regionie) UK. Na rynkach, w których inteligentne głośniki jeszcze się nie rozpowszechniły, całkiem sporą popularność mają głośniki Bluetooth.
Jak zauważa Guy Hammett z Futuresource w rozpowszechnieniu się tego rodzaju technologii kluczową rolę gra kilka czynników. Są to między innymi infrastruktura internetowa, dostępność ekosystemu usług i platform, a także popularność streamingu muzyki, liczba urządzeń połączonego domu czy też metraż mieszkań.
Stosunkowo niedawnym rozwiązaniem są także inteligentne głośniki wyposażone w ekrany. Pierwsze z nich ukazały się w 2018 i od tamtego momentu odnotowały 1500% wzrost sprzedaży.
Jeśli chodzi o poszczególnych producentów, na rynku dominują giganci branży technologicznej (chodzi o Google i Amazon). Zajmują się oni wykorzystywaniem danych konsumenckich, zdobytych za pomocą interakcji z inteligentnymi głośnikami. Zdaniem Futuresource sytuacja ta nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie.
Od zeszłego roku niektóre modele soundbarów również zawierają zintegrowanych asystentów głosowych. Segment urządzeń tego typu również cieszy się dużą popularnością, chociaż niekoniecznie jest to zasługa AI. W 2018 roku liczba sprzedanych soundbarów wzrosła o 6%, natomiast z końcem obecnego roku Futuresource przewiduje aż 12% wzrost sprzedaży. Przy okazji upowszechniają się formaty dźwięku przestrzennego takie, jak Dolby Atmos i DTS:X. Firma analityczna twierdzi, że w ciągu najbliższych czterech lat te dwa formaty audio przybiorą na popularności w ogromnym tempie.
Może okazać się, że za kilka lat soundbary, poszerzone o szereg funkcji inteligentnego domu, będą znajdowały się w centrum salonów, rywalizując o prym z inteligentnymi głośnikami.
Źródło: Advanced Television
(403)