Hologramy, ekstremalnie smukłe obudowy, bezdotykowa obsługa i bezprzewodowe ładowanie – tak polscy użytkownicy wyobrażają sobie przyszłość laptopów. Asus, z okazji obchodów 30-lecie działalności, zorganizował specjalny event, podczas którego zaprezentowano nowe urządzenia – między innymi innowacyjny laptop ZenBook Pro Duo oferujący dwa ekrany. Hasłem promującym to urządzenie jest „Laptop jutra”, a producent, wraz z Nielsen Polska, zapytał Polaków o nadchodzące lata na rynku laptopów oraz o ich postrzeganie dzisiaj.
Badania przeprowadzone na polskich użytkownikach obejmują nie tylko przewidywania dotyczące nadchodzących lat, ale również nasze przyzwyczajenia dotyczące laptopów, ich postrzeganie oraz najbardziej naszym zdaniem przełomowe laptopowe innowacje i wydarzenia technologiczne, które miały wpływ na nasze życia. Asus chciał za ich pomocą sprawdzić, czy prognozy użytkowników pokrywają się z wizją i zamiarami firmy, które uosabia ZenBook Pro Duo.
Jakie będą laptopy jutra?
Wyniki ankiet sugerują, że zbliża się era inteligentnego domu. Aż 73% użytkowników laptopów spodziewa się, że w ciągu 5 lat upowszechni się komunikacja ich urządzeń z pozostałymi sprzętami domowego użytku. Laptop rozmawiający z lodówką? Nie tylko – w podobnej perspektywie poprawić się może wydajność stosowanych w laptopach baterii (69% badanych), a także ma w nich zostać zaimplementowana technologia umożliwiająca bezprzewodowe ładowanie (67%). Jednocześnie właśnie opcję bezprzewodowego uzupełnienia energii w laptopie respondenci uznali za najbardziej przydatną w użytku prywatnym i służbowym innowację.
- ZOBACZ TAKŻE: Acer i Asus zapowiadają laptopy z 300 Hz odświeżaniem!
Dla większości z nas perspektywa kolejnych 30 lat wydaje się wydaje się bardzo odległa, ale i tu użytkownicy laptopów pokusili się o prognozy, puszczając wodze fantazji. Ponad połowa ankietowanych w okolicach 2050 roku podziewa się całkowicie bezdotykowej obsługi (59%), ultracienkiej obudowy (58%), która w stosunku do dzisiejszych standardów przyjąć mogłaby zapewne objętość porównywalną z kartką papieru oraz wyświetlania ekranu w formie hologramu (również 58%) niczym w Star Trek. Co ciekawe, dla co piątego użytkownika przydatny w użytku domowym byłby dodatkowy ekran – niekoniecznie w formie hologramu.
Zdecydowana większość użytkowników, bo aż 81%, uważa, że w laptopach pojawia się coraz więcej przydatnych funkcji. Wygląda więc na to, że producenci w odpowiedni sposób rozpoznają i interpretują nasze potrzeby, implementując odpowiednie rozwiązania ułatwiające codziennie użytkowanie. Tymczasem ponad 1/3 ankietowanych twierdzi, że ta kategoria produktowa może się w przyszłości radykalnie zmienić. Czy te zmiany obejmą wymienione wyżej funkcje? Przekonamy się.
W jaki sposób korzystamy dziś z laptopów?
Tyle o wizjach na przyszłość. A jak dziś wygląda nasza relacja z laptopami? W jaki sposób i do czego ich używamy? O to Asus również zapytał użytkowników. Posiadanie prywatnego laptopa zadeklarowało 96% z badanych. Pozostałe 4% to użytkownicy jedynie laptopa prywatnego. Zaskoczyć może, że ogromna większość – aż 89% respondentów – najczęściej korzysta z tego urządzenia w domu, a zaledwie 6% styczność ma z nim najczęściej w biurze. Świadczy to o naszym upodobaniu do korzystania z laptopów głównie w celach prywatnych.
- ZOBACZ TAKŻE: Asus wprowadza nowy monitor 4K HDR10 dla graczy
Asus i Nielsen Polska sprawdzili, co najczęściej robimy na laptopach. Tu raczej nie ma mowy o niespodziance – królują zakupy, które robi aż 81% ankietowanych. 77% z nich sprawdza natomiast prywatnie informacje i korzysta z internetowej bankowości. Filmy i seriale, w ostatnich latach tak szalenie popularne dzięki obecności serwisów streamingowych, zajmują na liście najczęstszych zastosowań laptopa czwarte miejsce; ich oglądanie deklaruje 70% użytkowników. Większość z nas kontaktuje się też oczywiście z rodziną i przyjaciółmi oraz czyta newsy – te czynności wymieniło 69% respondentów.
Większość z nas lubi sobie dodatkowo umilić czas podczas zabawy lub pracy z laptopem. 64% ankietowanych ogląda bowiem jednocześnie telewizję. Za to niewiele ponad połowa, bo 51%, „uprawia” szeroko pojęty multitasking, zaprzęgając do użytku wiele ekranów pod postacią monitorów czy smartfonów. Wykonywanie więcej niż jednej czynności na raz deklaruje aż 91% biorących udział w badaniu, co nie powinno dziwić. Zaskakuje natomiast ilość różnych wykonywanych zadań przypadających na użytkownika, choć niekoniecznie w tym samym czasie – ankietowani wskazywali średnio po aż 10 czynności!
Kim są ludzie najczęściej stosujący multitasking? To przeważnie użytkownicy laptopów w przedziale wiekowym 25-34 l. (98%), ci, którzy wykorzystują kilka monitorów (96%), eksperci w konkretnych dziedzinach życia i biznesu (również 96%) oraz mieszkańcy większych miast, zaludnionych przez ponad 200 tysięcy obywateli (ponownie 96%). W większości przypadków są to osoby z wykształceniem wyższym – one przyznały się do wykonywania średnio aż 12 różnych czynności na swoich urządzeniach. Za nimi uplasowały się grupy osób zamieszkujących duże miasta i pracujących (po 11 różnych zadań).
Jakie były najbardziej przełomowe innowacje w kategorii laptopów?
Asus i Nielsen Polska zapytali też o najważniejsze innowacje, jakie pojawiły się w kategorii laptopów. Poprosili jednocześnie, by użytkownicy ocenili, w jakim stopniu te zmiany wpłynęły na korzystanie z laptopów w celach prywatnych i służbowych.
Największe uznanie zyskało wprowadzenie ekranów dotykowych (52%). Niemal połowa badanych, 49%, doceniła też mocniejsze podzespoły, które zaczęły w pewnym momencie pojawiać się w laptopach, zmniejszając tym samym dystans do potężnych komputerów stacjonarnych. Dla 37% ankietowanych przełomowym wydarzeniem na rynku laptopów było rozpoczęcie wykorzystywania dysków SSD, które są szybsze, mniejsze i pracują znacznie ciszej od tradycyjnych. W tym obszarze badań ujawniło się także zamiłowanie użytkowników do prowadzenie rozmów wideo – implementację kamerek w laptopach za kluczowe wydarzenie uznało 30% użytkowników. Na dalszych miejscach znalazło się wprowadzenie netbooków (24%) i ultrabooków (23%), które znacznie posunęły do przodu rozwój tej kategorii produktów.
Za przełomową przynajmniej jedną z wymienionych wyżej rzeczy uważa 99% badanych, co dobitnie ukazuje, jak ważne były one dla popularyzacji i rozwoju laptopów. Jeżeli chodzi o ich wypływ na korzystanie z nich w celach prywatnych i służbowych, odpowiedzi badanych – w skali od 1-5, gdzie 1 to najwyższa waga – były następujące:
Wpływ na korzystanie w celach prywatnych:
1 – Lepsze parametry techniczne
2 – Dysk SSD
3 – Ekran dotykowy
4 – Kamerki internetowe
5 – Netbooki
Wpływ na korzystanie w celach służbowych:
1 – Dysk SSD
2 – Lepsze parametry techniczne
3 – Ekran dotykowy
4 – Ultrabooki
5 – Netbooki
Z powyższych danych wynika jasno, że dyski SSD, mocna specyfikacja i ekrany dotykowe to dziś najważniejsze elementy, jakie wpływają na jakość korzystania z laptopów zarówno prywatnie jak i w biznesie i to ich najczęściej wypatrujemy w tych urządzeniach.
Jakie były najbardziej przełomowe wydarzenia o dużym wpływie na dzisiejszy styl życia?
Badania tajwańskiego producenta nie ograniczyły się tylko do kategorii laptopów. Chciano też odpowiedzieć na pytanie, jakie były najbardziej przełomowe wydarzenia technologiczne, bez których dziś trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Za absolutnie najbardziej kluczowe kamienie milowe respondenci uznali pojawienie się smartfona i sieci WiFi – wskazało je po 70% z nich i miały one największy spośród wszystkich branych pod uwagę wpływ na ich życia (kolejno 57% i 37%).
Ważne okazały się także same początki Internetu. Pojawienie się pierwszej strony WWW, pierwszej przeglądarki i wprowadzenie szerokopasmowego Internetu – te momenty miały z dzisiejszej perspektywy największy wpływ na codziennie życie odpowiednio 64%, 62% i 61% badanych. Około 1/3 ankietowanych uznała jednak te wydarzenia za umiarkowanie wpływowe, patrząc przez pryzmat obecnych czasów. Nie ulega mimo to wątpliwości, że to właśnie Internet i wszystko co z nim związane odgrywa dziś kluczową rolę w życiach ogromnej większości użytkowników laptopów.
Badania Asusa i Nielsen Polska rzuciły nieco nowego światła na aktualną sytuację laptopów i ich miejsce w naszych życiach. Ze zgromadzonych danych wynika, że nadal oczekujemy kolejnych innowacji, które jeszcze bardziej ułatwią nasze życia. Jednocześnie dziś wszystko kręci się wokół Internetu, który służy nam zarówno prywatnie jak i służbowo, więc producenci laptopów muszą w swoich działaniach pamiętać o umiejętnym łączeniu wprowadzanych nowinek z rosnącymi możliwościami Sieci. W obecne trendy idealnie zdaje się wpisywać właśnie innowacyjny ZenBook Pro Duo.
Źródło: Badania Asus i Nielsen Polska, opracowanie własne
(548)