Powrót

Relacja z Panasonic Convention 2015 – nowości na 2015 rok!

Nowości 2015 od Panasonica

Jesteśmy kilka dni po prezentacji pełnej linii telewizorów oraz Blu-ray / audio na 2015 rok. Czas zatem przeanalizować co firma pokazała i czego możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy. Obecny rok był bardzo dobry dla Panasonica. Większość telewizorów wyszła w naszych fachowych testach naprawdę dobrze a firma sama sobie postawiła dość wysoko poprzeczkę. Najwyższy model AX900 otrzymał po raz pierwszy w naszej historii status Referencji. Pytanie czy owa poprzeczka zostanie utrzymana na tym samym a może i wyższym poziomie?

 

Na pokazie zobaczyliśmy pełną gamę ekranów Ultra HD, od modeli podstawowych do high-end. Dostępne będzie również kilka modeli Full HD, jednak jasne jest, że w 2015 Panasonic stawia na Ultra HD, jednak oferować będzie TV zapewniające nie tylko rozdzielczość 4K, ale również sporo ulepszeń płynących z systemu Ultra HD. Mowa oczywiście chociażby o obsłudze HDR czy szerokiej palecie barw. W związku z tym telewizory 4K posiadające pełną specyfikację Ultra HD otrzymały dopisek Pro (4K Pro).  Nadal nie ma żadnych wiążących informacji na temat wyświetlaczy OLED, jednak Panasonic po raz kolejny zaprezentował 65-calowy prototyp 4K OLED TV. Jednak o tym później.

 

Platformą Smart w telewizorach Panasonica będzie teraz Firefox OS. Nową platformę znajdziemy w TV od klasy średniej wzwyż. Pojawią się także pierwsze zakrzywione TV japońskiego producenta.

 

 

Telewizory 4K Pro / Ultra HD / Full HD

Telewizory LCD Panasonica prezentują się bardzo dobrze a stylistyka nowych modeli to kontynuacja minimalistycznego trendu, napędzanego w branży od lat. Ramki są bardzo wąskie, telewizory są dość płaskie i do tego eleganckie. Z pewnością świetnie wkomponują się w naszych salonach. Panasonic oferuje w swoich modelach także różnego rodzaju podstawy. Do budowy wyższych modeli wykorzystano ciekawe materiały, takie jak chociażby aluminium. Flagowym modelem na rok 2015 będzie 4K Pro CX800.

 

 

Powyżej flagowy model CX800, któremu mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej

 

Tym czym Panasonic zaskoczył to prezentacja zakrzywionych modeli – tym samym dołączając do grona producentów posiadających takie modele w swojej ofercie jak Samsung, Sony czy LG. Będą to modele CR850 (flagowy model zakrzywiony), CR730 i CR430. Patrząc na ich wygląd dało zauważyć się grubszą budowę w stosunku do płaskich braci. Pojawienie się zostało póki co potwierdzone tylko na rynku europejskim. W Europie oczekiwać można także funkcji takich jak podwójny tuner czy „domowy” streaming, pozwalający na oglądanie kanałów TV z tunera na ekranie tabletu czy smartfona. TV anywhere umożliwi streamować nagrania na nasze urządzenia gdy będziemy poza domem.

 

Na zdjęciach modele flagowe w dwóch wersjach: klasycznej (CX800 z prawej) oraz zakrzywionej (CR850 z lewej)

 

Pełną informację prasową ze specyfikacją wszystkich modeli znajdziecie tutaj.

 

 

Firma zaprezentowała nowe modele zarówno Full HD (CS) jak i Ultra HD (CX) klasyczne oraz zakrzywione. Warto zwrócić uwagę, że tylko jedna seria z nowości będzie oparta na matrycy IPS (CX750). Możemy zatem spodziewać się telewizorów o naprawdę wysokim kontraście natywnym w czym firma dominowała w 2014 roku.

 

Firefox OS

Kolejną dużą zmianą jest Firefox OS. Panasonic porzucił platformę Smart Viera i przechodzi na system Firefox OS, z prostym interfejsem, programem kanałów TV Xumo oraz ujednoliconym oknem wyszukiwania. Zastosowana platforma Firefox OS jest znaczną poprawą w stosunku do wcześniejszego systemu Panasonica. Zapewnia świetne wrażenia użytkowe poprzez płynny i szybki interfejs. Wszystko jest bardzo sensownie połączone, a nawigacja jest na tyle prosta, że nikt nie powinien mieć z nią problemu. Pełna lista obsługiwanych aplikacji nie została jeszcze udostępniona. Jednak na chwilę obecna dostępne jest niewiele aplikacji i nie wszystkie stare zostaną skonwertowane i gotowe na premierę. Zamiast tego, będzie można korzystać z istniejących aplikacji bez optymalizacji w Firefox OS.

Niektórzy z konkurentów w branży TV postanowili postawić mocno na platformę Android TV od Google, jednak Panasonic uważa, że system oparty na otwartych standardach pozwoli zapewnić coraz lepsze aplikacje. To ciekawy wybór i czas pokaże, czy Panasonic z systemem Firefox odegrają istotną rolę w naszych salonach. Telewizory 2014 i starsze nie będą miały możliwości aktualizacji do Firefox OS.

 

Panasonic wyposaży wszystkie swoje TV z sytemami Firefox w kodowanie HEVC, niezbędne do streamingu treści 4K. Panasonic nie potwierdził jeszcze wszystkich partnerów 4K, jednak pewniakiem jest Netflix. Świadczy o tym chociażby oficjalne wystąpienie przedstawicieli Netflixa na Panasonic Convention.

Panasonic podkreśla także zastosowanie innych funkcji Smart jak zintegrowany “Voice Assistant”, pozwalający mówić do TV, DLNA, odtwarzanie multimediów z USB czy funkcji “Swipe and Share”, za pomocą której  przerzucimy zawartość wideo, zdjęcia czy inne dane ze smartfona czy tabletu na TV, za pośrednictwem przeglądarki Firefox ( lub innej kompatybilnej aplikacji). Nie jest to jeszcze to, co możemy uzyskać poprzez Google Cast, jednak Mozilla pracuje wciąż nad poprawą i rozszerzeniem możliwości systemu.

 

Firefox OS to realizacja planu Panasonica na zaistnienie na rynku „Smart home”. Nowe TV oparte na tym systemie będą działać jako swoiste centrum dowodzenia w salonie, do którego podłączymy inne urządzenia z naszego domu. To długoterminowa strategia, jednak jak podaje Panasonic, niektóre z funkcji jak na przykład powiadomienia, będą dostępne w 2015 roku.

 

 

HDR

Pierwsze oznaki HDR, szerszej palety barw i 10-bitowych kolorów zobaczyć można było podczas styczniowych targów CES, a w ciągu roku Panasonic wyda telewizory obsługujące te wszystkie nowe ulepszenia obrazu. Po włączeniu materiału potrafiącego wykorzystać nowe funkcjonalności obrazu (streaming – Netflix oraz Panasonic ogłosili, że streaming Netflix HDR 4K będzie obsługiwany w tegorocznych high-endowych modelach japońskiego producenta lub Ultra HD Blu-ray) Można się spodziewać zadziwiającej jakości obrazu, jaśniejszych bieli, głębszej czerni, czy bardziej intensywnych kolorów. Panasonic podaje, że jego TV powstały we współpracy z jego Hollywodzkim studio, jednak wciąż nie padły żadne konkretne zapowiedzi dotyczące treści. Pod telewizorami ciągle stał prototyp odtwarzacza Ultra HD Blu-ray. 

 

 

Podczas konwencji firma podkreśliła, że w czasie pokazów użyty został prototyp telewizorów z HDR, a modele z serii 8 otrzymają aktualizacje oprogramowania jeszcze w tym roku, wprowadzającą obsługę HDR, gdy przemysł dojdzie do porozumienia w sprawie standardu oraz najlepszego podejścia. Mimo to, materiał z HDR wyglądał imponująco. HDR nadaje bardziej naturalny wygląd, oddalając wrażenie obrazu w ramce. Zdjęcia nie są w stanie uchwycić pełnego efektu, jednak ogólna zmiana jaką wnosi HDR zauważalna była głownie w jaśniejszym niebie i szerszym zakresie dynamicznym obrazów. Wystarczyło zobaczyć na promienie słońca – przepaść na korzyść HDR względem konwencjonalnych telewizorów była naprawdę spora. Obraz ocenić można było na kilku materiałach demo, jednak prawdopodobnie najlepszym przykładem siły HDR jest Life of Pi ale i Marco Polo świetnie się prezentował. Czasami jednak efekt był zasadniczo zbyt jasny, na przykład na całkowicie białym tle z czerwonym logo Netflix. Panasonic poinformował, że jest to jedna z kwestii, nad rozwiązaniem której dalej pracuje przemysł. Nikt przecież nie jest zwolennikiem niemalże palącego obrazu, za każdym razem gdy pojawia się białe tło.

 

 

Po pokazach i dokładnych oględzinach znacznie bardziej prawdziwa wydaje się być teza, że HDR ma przed sobą przyszłość w naszych domowych salonach, jednak branża musi ostrożnie się z nim obchodzić – wykorzystywać tylko wtedy, gdy ma to faktycznie sens.  Panasonic będzie wspierał otwarty standard HDR i nie ma aktualnych planów wsparcia Dolby Vision.

Na koniec warto dodać, że aby w pełni obsłużyć HDR i lepsze kolory, Panasonic opracował nowy procesor główny – 4K Studio Master, dla swoich modeli z najwyższej półki, w których znajdziemy też lokalne wygaszanie LED, dla poprawy kontrastu oraz luminofory zastosowane w celu uzyskania gamy zbliżonej do DCI. Telewizory ze średniej półki nie są jeszcze gotowe by korzystać z „lepszych pikseli”, jednak uzyskamy na nich prawdziwą rozdzielczość 4K.

 

 

Szersza paleta barw i OLED

Panasonic zaprezentował także, jak może poszerzyć paletę barw w swoich high-endowych TV. Firma twierdzi, że jest w stanie zapewnić reprodukcję 98% gamy DCI znanej z kin, która jest znacznie większa, niż standard Rec.709 stosowany w telewizorach Full HD.  Podaje także, że użycie technologii Quantum Dot pozwala na osiągnięcie zaledwie 92% gamy DCI, podczas gdy rozwiązanie Panasonica jest także bardziej energooszczędne, dzięki zastosowaniu luminoforów.

 

 

Nie ma możliwości praktycznego potwierdzenia tego w tym momencie (brak źródeł Ultra HD), jednak po zobaczeniu wyświetlacza w akcji z szerszą paleta barw, można śmiało powiedzieć, że wygląda świetnie. Dzięki zastosowaniu szerszej palety, TV nowej generacji mogą odtworzyć niektóre z barw, niemożliwych do odwzorowania w tej chwili, jak na przykład czerwień z Coca Coli. Panasonic porównał swój model CX800 do małego studyjnego wyświetlacza OLED od Sony, chcąc pokazać, że może zbliżyć się do jakości z wyświetlaczy OLED w swoich panelach LCD. Faktycznie może jednak OLED naszym zdaniem nadal wygląda lepiej. Jednak tego typu pokazy to zbyt mało i z finalną oceną musimy poczekać do redakcyjnych testów. 

 

Jednak po raz kolejny należy podkreślić, że nie odniesiemy korzyści z palety DCI, dopóki nie dostaniemy odpowiedniej treści, a stan obecny takowej na rynku konsumenckim jest obecnie bliski zeru. Czekamy m.in na nośnik Ultra HD Blu-ray.

 

 

Gdy jesteśmy już przy technologii OLED, Panasonic dalej zachwyca prezentując kolejny raz 65-calowy 4K OLED TV. Był to najlepiej wyglądający  wyświetlacz na całej prezentacji. Firma podtrzymuje zapewnienia odnośnie wprowadzenia OLED TV, podając, że jest to możliwe przed końcem 2015 roku. Z zapewnieniami różnie bywa, jednak warto trzymać kciuki za tę inicjatywę.

 

Ultra HD Blu-ray

Przechadzając się po stoisku Panasonica nietrudno było natknąć się na stojący prototyp odtwarzacza Ultra HD Blu-ray. Wedle zapewnień osób z firmy będących na miejscu finalne playery powinny być gotowe jeszcze w tym roku, jednak nie zostały podane żadne szczegóły na ten temat. Prototyp został zaprezentowany na początku tego roku (CES, na którym byliśmy i pisaliśmy o tym), jednak należy podkreślić, że aby skorzystać ze wszystkich ulepszeń obrazu jakie niesie za sobą format, wymagany będzie jeden z high-endowych TV z obecnego roku.

 

 

Bezprzewodowy dźwięk

Firma dość mocno skupiła się na pokazie produktów audio. Zaprezentowano nowe modele głośników poszerzających funkcjonalność usługi Multiroom jak również nowe funkcjonalności oparte o streaming różnych materiałów audio. Do tego cała gama obecnych i nowych listw głośnikowych czyli soundbarów. 

 

Teraz podłączenie głośników do telewizora jest prostsze niż kiedykolwiek, jednak oczywiście każdy głośnik wciąż potrzebuje przewodów zasilających. Wedle potrzeb można dodać do konfiguracji więcej głośników (system Multiroom) i jest to z pewnością duża modernizacja w odniesieniu do wbudowywanych w TV głośników. Do podłączenia sytemu potrzebny będzie soundbar ALL70  lub speakerboard ALL30, działający jako centralna jednostka systemu. 

 

W przypadku streamingu materiałów do urządzeń audio nastąpiła spora rewolucja. Oprócz źródeł pochodzących z Internetu jak radio internetowe od tego roku będzie można korzystać z tzw. re-streamingu czyli np. bezprzewodowo przenosić muzykę z płyty CD z jednego pokoju do drugiego. Tyczy się to także dźwięku płynącego z kanałów telewizyjnych czy Bluetootha.

 

 

Będąc przy audio nie możemy zapomnieć o reaktywowanej w zeszłym roku marce Technics. Produkty robią ogromne wrażenie swoim wykonaniem oraz dźwiękiem (ale i ceną )

 

Podsumowanie

Pierwsze z nowych modeli telewizorów japońskiego producenta zobaczymy na wiosnę, na modele high-enowe będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Pewne jest jednak to, że firma nadal idzie w stronę jakości obrazu (podchodząc do tego jednak bardzo profesjonalnie) i dość mocno wyróżnia się na tym tle w stosunku do konkurencji – szczególnie japońskiej. W związku z tym sporym wyzwaniem będzie pokazanie klientom różnic w obrazie płynących z zastosowania powyższych nowości. Bardzo pożądane będą odpowiednie źródła obrazu. A te jak wiemy pojawią się nieco później w stosunku do premiery telewizorów. 

 

Na prezentacji widać też było, że wszystkie telewizory zostały starannie skonfigurowane by świetnie się prezentować (co w pełni się udało). Jednak pokazuje to, że firma wie co to jest kalibracja i stara się pokazać z jak najlepszej strony. Przedstawiając także demonstracje HDR i szerszej palety barw dało interesujący obraz przyszłości telewizji, gdzie obrazy są jaśniejsze, kolory wierniej odwzorowane, a czarne tony jeszcze bardziej szczegółowe.

Na 85 calowym modelu AX940 mogliśmy wypróbować najnowsze wyścigi Project Cars, które w 4K i w 60fps wyglądały obłędnie (zapewne komputer oparty na przynajmniej dwóch kartach w SLI). Oby do premiery (2.04.2015)

(73)