Powrót

Qualcomm znacznie poprawi wydajność PC-tów z procesorem ARM

Firma Qualcomm nie składa broni w temacie PC-tów wyposażonych w mobilne procesory ARM. Amerykański koncern pragnie znacząco usprawnić ich wydajność przez upakowanie największej liczby tranzystorów ze wszystkich układów mobilnych.

Procesory Snapdragon 835 nie zaliczyły najbardziej udanego startu. Mariaż środowiska Windows 10 w wydaniu desktopowym ale z SoC firmy Qualcomm wydawał się na papierze świetnym posunięciem ale w praktyce wyszło nieco inaczej. Amerykańska korporacja ma nadzieję, że zmiany wprowadzone w Snapdragon 850 wyeliminują bolączki poprzedniego układu.

HP Envy X2, tablet 2-w-1 z układem Snapdragon 835

Nie należy jednak spodziewać się ogromnego przeskoku aż do czasu pojawienia się nowej generacji, w formie SoC znanego dotychczas jako Snapdragon 1000 (a według portalu Win Future teraz nazywanym SXC8180). To właśnie ona ma odznaczać się niebotyczną liczbą tranzystorów, wynoszącą 8,5 miliarda. Przewyższa ona Huawei Kirin 980 oraz Apple A12 Bionic, które dysponują 6,9 mld tranzystorów. Przy TDP na poziomie 15 W układy Qualcomm będą raczej używane wyłącznie w PC.

W teorii zatem powinny one zapewnić wyższą wydajność, jednak ważny jest także aspekt software’owy i prawidłową obsługę aplikacji x86 (musiała być emulowana), która do tej pory nie była idealna.

(125)