Powrót

Producenci mają odejść od paneli LCD za kilka lat

Panele LCD mają się dobrze i to jeszcze przez najbliższy czas się nie zmieni. Jednak wiodąca firma analityczna IHS Markit stara się przewidzieć nadchodzące trendy i stworzyła opracowanie na temat przyszłości LCD. Z ustaleń analityków IHS wynika, że technologia ta zejdzie na dalszy plan w roku 2022. Jeśli śledzicie na bieżąco analizy rynkowe, łatwo jest domyśleć się, co ją zastąpi – a jeśli nie, to już podpowiadamy.

Według najnowszego raportu IHS Markit producenci telewizorów (a konkretniej: paneli) przestaną inwestować w technologię związane z wytwarzaniem paneli LCD w przeciągu trzech najbliższych lat. Według firmy analitycznej, w 2022 dostawcy paneli przestawią się na OLED i ewentualnie inne, nowe technologie. 

Póki co jednak w segment LCD będą inwestowane duże pieniądze. Chiński koncern BOE ma zamiar w przyszłym roku poszerzyć swoją linię produkcyjną paneli Gen 10.5. Tego samego chce dokonać również tamtejsze China Star Optoelectronics (CSOT). Posunięcia chińskich firm mają jeszcze bardziej umocnić pozycję tego kraju, który w tym segmencie radzi sobie wyjątkowo dobrze. Dzięki produktom w bardzo niskich cenach, więksi producenci typu LG i Samsung skupiają się bardziej na produktach premium, gdyż wiedzą, że cenowo nie będą w stanie rywalizować z Chińczykami. Jednakże inwestycje BOE i CSOT mają być ostatnimi tego typu.

LG i Samsung już realizują plany na przyszłość

Tymczasem LG niedawno ogłosiło, że przekształci większość swoich linii produkcyjnych LCD i dostosuje je do wytwarzania paneli OLED. Z kolei Samsung zainwestował pokaźne 10,8 miliardów dolarów na postawienie zakładów produkcyjnych zajmujących się wytwarzaniem paneli QD-OLED oraz badaniami nad tą technologią. Pierwsze panele tego typu (produkowane w liczbie 30 000 substratów miesięcznie) zobaczymy w 2021 roku.

Chińczycy również chcą uczestniczyć w walce o rynek OLED

To, że LG i Samsung starają się odskoczyć zawczasu chińskim konkurentom, nie znaczy, że ci drudzy rezygnują z rywalizacji. Według IHS w przeciągu pięciu najbliższych lat tamtejsze koncerny mają zainwestować 8 miliardów dolarów w technologie produkcji OLED, w tym elastyczne panele, a także technologie Y-OCTA, TFE oraz drukowanie atramentowe (które ma usprawnić wydajność produkcji).

Źródło: The Elec via HDTVTest, IHS Markit

Więcej na temat OLED:

(1493)