Firma Sony zaprezentowała najnowszą linię produktów, rozwiązań i usług na targach IBC 2019. Należą do nich: zaktualizowane rozwiązania IP Live, dwa adaptery rozszerzeń IP HDCE-TX30 / HDCE-RX30, flagowa kamera FX9 z wymiennymi obiektywami z mocowaniem typu E i nowo opracowanym pełnoklatkowym czujnikiem do filmów dokumentalnych, obiektyw kinowy z mocowaniem typu E – FE C 16-35 mm T3.1 G, kamkorder naramienny XDCAM PXW-Z750 z 3-układowym przetwornikiem CMOS 4K typu 2/3” z globalną migawką oraz dodatkowe modele do systemu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych serii DWX.
Osoby odwiedzające stoisko Sony zachwycał system ekranów Crystal LED 6K x 3K, który wyświetlał zapierający dech w piersiach obraz o wyjątkowej jakości.
Kluczowym punktem był też nowo utworzony pakiet inteligentnych usług i mikrousług Intelligent Media Services. Usługi te stanowią wsparcie dla firm medialnych w przekształcaniu tradycyjnych łańcuchów dostaw, uzyskiwaniu większej wartości z tworzonych treści, która pozwoli na głębsze zaangażowanie odbiorców, oraz pomaganiu firmom w stawaniu bardziej sprawnie funkcjonującymi organizacjami.
Przesuwanie granic dzięki rozwiązaniom IP
We współpracy ze stacjami telewizyjnymi z całego świata firma Sony opracowała zaawansowane rozwiązania IP Live Production i wyposażyła odbiorców takich jak Euro Media Group, DPG Media, NEP Australia czy SIC Portugal w ponad 60 studiów i wozów transmisyjnych IP Live. Zaktualizowana linia IP Live nadal zwiększa wydajność i zwrot z inwestycji dla klientów, optymalizując współdzielenie zasobów i pozwalając na tworzenie zdalnych środowisk produkcyjnych.
- HDCE-TX30 / HDCE-RX30 to dwa adaptery rozszerzeń IP, które zmieniają obecne kamery systemowe SDI serii HDC w kamery z obsługą IP z interfejsem SMPTE ST 2110. Nowe adaptery rozszerzeń IP mają jedną trzecią szerokości standardowych urządzeń tego typu i umożliwiają zdalną produkcję IP Live i współdzielenie zasobów, a w efekcie nową organizację pracy przy użyciu istniejących kamer systemowych HDC.
- MKS-R4020 / MKS-E1620 to dwa nowe panele zdalnego sterowania, które zapewniają jeszcze większą niezawodność, szybkość i dokładność obsługi sygnałów sterujących z oprogramowania Live Element Orchestrator.
- PWSK-4509 – opcjonalna karta interfejsu umożliwiająca obsługę protokołu SMPTE ST 2110 przez serwer transmisji na żywo PWS-4500.
W czerwcu tego roku Sony nawiązało strategiczną współpracę z firmą Nevion AS, czołowym dostawcą zwirtualizowanych rozwiązań produkcyjnych dla mediów. Nevion i Sony stawiają sobie za cel dostarczanie klientom wiedzy i produktów (zarówno sprzętu, jak i systemów), które pozwolą tworzyć nowoczesne rozwiązania do efektywnej transmisji na żywo zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Podczas targów IBC firma Sony wspólnie z firmami United Broadcast (podmiotem zależnym Euro Media Group) i CenturyLink demonstrowała pełne rozwiązanie IP Live łączące stoisko Sony (A10 / hala 13) ze stoiskiem firmy Nevion (B79 / hala 1) i studiem zdalnej produkcji IP w mieście Hilversum. Uczestnicy pokazu mogli uświadomić sobie olbrzymie możliwości, jakie otwierają przed mediami zdalne produkcje i współużytkowanie zasobów oparte na łączach IP.
Firma Sony poszerza swoją ofertę rozwiązań w zakresie produkcji na żywo:
- HKCU-REC55 – karta rozszerzająca do jednostek sterowania kamerą HDCU-5500 i HDCU-3500, która jako pierwsza w branży oferuje możliwość zapisu do wewnętrznej pamięci. Przesyłanie plików w czasie rzeczywistym na urządzenie NAS do post-processingu w trakcie nagrywania, jak również przesyłanie plików na dysk USB, który można odłączyć i udostępnić natychmiast po zakończeniu produkcji materiału na żywo. Dodatkowo równoczesny zapis w jakości 4K HDR i HD SDR znacząco wspiera organizację pracy „SR Live for HDR”. Dzięki zastosowaniu oprogramowania serwerowego PWA-RCT1 możliwa jest również kontrola wielu jednostek sterowania kamerą (CCU) za pomocą serwera produkcji na żywo Sony z serii PWS.
- HDCU-5000 – 19-calowa, pełnowymiarowa jednostka CCU do szaf rakowych współpracująca z najnowszymi torami kamerowymi HDC, takimi jak HDC-5500, HDC-3500, HDC-3100, HDC-2500, HDC-2400, HDC-1700, BPU-4000 i BPU-4500A. Jednostka CCU obsługuje wszystkie interfejsy niezbędne do produkcji w 4K i HD, w tym SMPTE ST2110 w rozdzielczości 4K i HD, a także maksymalnie osiem wyjść 12G-SDI i osiem wyjść 3G-SDI. W przyszłości obsługiwany będzie wysoki klatkaż (HFR) z wykorzystaniem IP, a także możliwość nagrywania do pamięci wewnętrznej (opcjonalnie), co pozwoli na zwiększenie wydajności systemu produkcji na żywo.
- HDC-5500 – kamera systemowa wprowadzona na rynek podczas konferencji NAB, zadebiutuje również w Europie na targach IBC.
- RCP-3500 – panel zdalnego sterowania do kamer studyjnych z poprawiającym widoczność nowym panelem LCD i zwiększoną liczbą przypisywanych przełączników i sterowników.
- BVM-HX310 – dostępna wkrótce wersja oprogramowania wewnętrznego 1.1 do flagowego monitora referencyjnego 4K HDR TRIMASTER HX obsługuje funkcję automatycznej regulacji bieli monitora, która pozwala na programową kalibrację temperatury barwowej.
Większa swoboda twórcza dla autorów materiałów audiowizualnych
Sony wprowadza szereg nowych produktów i rozwiązań skierowanych do twórców materiałów audiowizualnych, między innymi:
- PXW-FX9 – kamera XDCAM z nowo opracowanym czujnikiem pełnoklatkowym Exmor R 6K* oraz systemem Fast Hybrid Auto Focus (AF) z przeznaczonym specjalnie do niej przetwornikiem AF z 561 punktami wykrywania fazy. Kamera zapewnia doskonałą jakość obrazu o idealnie zarejestrowanym świetle i odcieniach dzięki ponad 15-stopniowej tolerancji naświetlenia. Opierając się na sukcesie modeli PXW-FS7 i PXW-FS7M2, a także bazując na technologii przetwarzania koloru i dwóch bazowych czułościach ISO 800/4000 z cyfrowej kamery VENICE, nowe urządzenie daje twórcom materiałów audiowizualnych większą swobodę twórczą, pozwalającą na uwiecznianie zachwycających obrazów. Jest doskonałym narzędziem do nagrywania filmów dokumentalnych, teledysków, produkcji teatralnych i wszechstronnego filmowania wydarzeń. FX9 współpracuje również z zaprezentowanymi podczas konferencji NAB systemami mikrofonów bezprzewodowych UWP-D, używając do tego stopki Multi Interface Shoe
(stopki MI) z cyfrowym interfejsem audio. Dzięki temu ta niewielka, lekka konstrukcja umożliwia szybką i łatwą konfigurację kanałów za pośrednictwem funkcji synchronizacji NFC.
* Próbkowanie nadmiarowe 6K, brak funkcji nagrywania w 6K - Obiektyw G Lens FE C 16-35 mm T3.1 – nowy obiektyw pełnoklatkowy z mocowaniem typu E zapewnia wysokie parametry w zakresie optyki, niezawodną obsługę i inteligentne funkcje w profesjonalnej rejestracji materiałów filmowych.
- Cyfrowy system mikrofonów bezprzewodowych serii DWX – trzecia generacja systemu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych DWX obejmuje cyfrowy odbiornik bezprzewodowy DWR-S03D i nadajnik bodypack DWT-B30, obydwa dostępne w grudniu 2019 r. Firma Sony zapewniła kompatybilność interfejsu z rozwiązaniem UniSlot®**, wykorzystując 25-pinowy adapter D-Sub DWA-SLAU1 w modelu DWR-S03D. Stworzono w ten sposób metodę szerokopasmowej, cyfrowej rejestracji dźwięku na planie podczas kręcenia filmów, dramatów i filmów dokumentalnych.
** UniSlot® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Ikegami Tsushinki Co., Ltd.
Aby jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność metod nagrywania dźwięku, Sony współpracuje również z Sound Devices i AATON Digital – czołowymi firmami w dziedzinie technologii dźwiękowej – by wzajemnie wspierać odpowiednie produkty. Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania odbiornika DWR-S03D i jego mikserów-rejestratorów umożliwia bezpośrednią transmisję dźwięku pomiędzy obydwoma urządzeniami, bezpośrednie monitorowanie i sterowanie, a także skanowanie i ustawianie częstotliwości systemu mikrofonów bezprzewodowych Sony z ich miksera-rejestratora. Nowe wewnętrzne oprogramowanie będzie dostępne bezpłatnie wiosną 2020 roku.
Wśród prezentowanych na targach IBC produktów znalazła się również cyfrowa kamera filmowa VENICE, z wewnętrznym oprogramowaniem w wersji 4.0. Odpowiadając na uwagi i oczekiwania klientów, firma Sony ogłosiła także prace nad nową wersją 5.0.
Wkraczając w nową erę produkcji informacji
Dla tych, którzy specjalizują się w produkcji materiałów informacyjnych, Sony wprowadza następujące nowe rozwiązanie:
- PXW-Z750 – flagowy kamkorder naramienny XDCAM z 3-układową matrycą typu 2/3”, wyposażony w technologię globalnej migawki. Rozwiązanie to pozwala utrwalać czyste, wyraźne obrazy, niwelując zarazem niepożądane efekty, takie jak deformacje obiektów spowodowane liniowym przebiegiem migawki i pasy wywołane przez błysk flesza. Model PXW-Z750 zapewnia większą czułość, mniejsze zakłócenia obrazu i szerszy zakres barw. Ma funkcję nagrywania w rozdzielczości HD/4K i HDR i obsługuje tryb zwolnionego tempa do 120 klatek na sekundę w rozdzielczości HD. Aby zwiększyć wydajność pracy, kamera ma zintegrowany moduł bezprzewodowy i współpracuje z oferowaną przez Sony usługą organizacji pracy w chmurze – XDCAM air. Ponadto kamera PXW-Z750 może być również używana z najnowszym systemem cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych DWX i ma użyteczne funkcje, takie jak zsynchronizowane włączanie/wyłączanie zasilania, sterowanie za pomocą menu lub przypisywanych przycisków oraz informacje audio w wizjerze za uzyskiwane z bezprzewodowych rozwiązań audio.
Oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie do analizy danych wideo
- REA-C1000 – urządzenie Edge Analytics Appliance, pierwsze rozwiązanie firmy do analizy danych wideo opartej na sztucznej inteligencji, zostało wzbogacone o nowe funkcje w ramach aktualizacji 2.0, takie jak nakładanie grafiki komputerowej bez klucza chrominancyjnego, co pozwala na wyodrębnianie osoby prezentującej i nałożenie jej na wielowarstwowe tła bez potrzeby korzystania ze specjalnego ekranu tylnego lub specjalistycznego szkolenia. Kamera REA-C1000 jest prezentowana z kamerami PTZ BRC-X400, SRG-X400 i SRG-X120.
„Wszystko, co robimy w firmie Sony, jest podporządkowane oczekiwaniom naszych klientów i naszym dążeniom, by pomóc im realizować ich kreatywną wizję w najbardziej efektywny i wydajny sposób. Naszym celem jest zapewnienie im faktycznego zwrotu z inwestycji i pomoc w jak najlepszym wykorzystaniu ich pomysłów za pomocą naszych produktów, usług i rozwiązań”, wyjaśnia Hiroshi Kajita, dyrektor ds. rozwiązań medialnych w Sony Professional Solutions Europe. „IBC to dla nas wspaniała okazja do dalszego angażowania się w szerzej zakrojony rozwój branży, poznawania opinii naszych klientów i podejmowania dyskusji o wyzwaniach stojących przed nami wszystkimi. Jak zawsze, zaprezentowaliśmy mocną linię zaawansowanych produktów, rozwiązań i usług nowej generacji”.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pro.sony/ibc
Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.
(445)