TVP może pracować nad stworzeniem własnej platformy cyfrowej z myślą o ofercie w telewizji naziemnej. Z najnowszych doniesień wynika, że na ten cel publiczny nadawca chciałby otrzymać cały dodatkowy multipleks! W 2022 roku na rynek ma trafić dekoder hybrydowy z obsługą standardu DVB-T2. Co przygotuje Telewizja Polska?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Już dziś wielki finał Ligi Mistrzów! Gdzie w telewizji oglądać starcie Manchester City-Chelsea? Podpowiadamy, gdzie w 4K!
Platforma cyfrowa nowej generacji od TVP? Przebogata oferta w telewizji naziemnej!
Wedle informacji ze źródła, Telewizja Polska szykuje bardzo mocną ofertę dla odbiorców telewizji naziemnej, która już w 2022 roku przejdzie ostatecznie na standard DVB-T2/HEVC. Powstać może mianowicie platforma naziemno-satelitarna, łącząca propozycje nadawane drogą tradycyjną i online.
Po jej utworzeniu, odbiorcy cyfrowej telewizji naziemnej mieliby zyskać materiały dostępne do tej pory w serwisie VoD publicznego nadawcy. Dodatkowo na potrzeby nowych treści dystrybuowanych w NTC mógłby powstać dodatkowy multipleks z ofertą wyłącznie od TVP.
Póki co brak jakichkolwiek konkretów w tym temacie, ponieważ powyższe dywagacje bazują wyłącznie na nieoficjalnych informacjach.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak odbierać kanały w DVB-T2 na swoim telewizorze? Aktualne parametry nadawania w jakości HD w naziemnej telewizji cyfrowej!
W 2022 roku dekoder hybrydowy TVP DVB-T2/HEVC
Dekoder publicznego nadawcy ma trafić na rynek w 2022 roku – w okresie, w którym polska telewizja naziemna będzie przechodzić transformację ze standardu DVB-T na DVB-T2. Zmiana jest konieczna, by zwolnić częstotliwości 470-790 Mhz dla operatorów komórkowych wprowadzających do swoich ofert sieć 5G. Przy okazji zmiany formatu nadawcy będą mogli oferować swoje kanały w wyższej rozdzielczości, jednak jednocześnie starsze telewizory utracą możliwość ich odbioru. W tym właśnie ma przede wszystkim pomóc dekoder Telewizji Polskiej.
Wedle zapewnień środowiska Telewizji Polskiej, dekoder ma spełniać kryteria nowoczesnego urządzenia multimedialnego, dając widzom dodatkowe, przydatne funkcje:
- nPVR – czyli kontrola nad odtwarzanymi treściami: zatrzymywanie, odtwarzanie od początku lub oglądanie materiałów wyemitowanych nawet do 7 dni wstecz;
- VOD – dostęp do biblioteki Telewizji Polskiej, jej partnerów oraz zewnętrznych aplikacji (czy zobaczymy Netflixa?)
W trakcie niedawnej konferencji PIKE (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej), w które udział wzięli przedstawiciele operatorów kablowych, platform satelitarnych, nadawców, rządu i regulatorów rynku, krótko poruszono temat dekodera TVP. Krytycznie wypowiedział się o nim prezes PIKE Jerzy Straszewski, sugerując zbyt dużą liczbę tego typu rozwiązań na rynku:
„Jeśli TVP chce mieć swoje dekodery, Netflix swoje, TVN Grupa Discovery swoje, Polsat swoje, to nie starczy pulpitu w domu” – stwierdził.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/temat-platform-streamingowych-i-konsolidacja-rynku-dominuje-podczas-konferencji-pike-menadzerowie-z-rynku-medialnego-nie-wierza-w-koniec-linearnej-telewizji
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Kanał TVP 4K i EURO 2020 w UPC! Są nowe pakiety telewizji u operatora – do dwóch miesięcy za darmo! Sprawdzamy ofertę
- Disney w tym roku zamknie 100 kanałów telewizji, także w Polsce! Co zniknie z oferty i gdzie trafią treści z tych stacji?
- Palestyńska telewizja Fajer TV kradnie sygnał od CANAL+ i Polsatu! Komentarz po arabsku zamiast polskiego. Co zrobią nadawcy?
- Czy TVP pokaże Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 4K? Kanał TVP 4K ma powrócić na stałe!
- Dzisiejszy finał Ligi Europy Villareal – Manchester United dostępny po raz pierwszy na żywo w 4K HDR z Dolby Atmos! Gdzie to zobaczymy?
- TVP odnowiło cyfrowo niemal 3 tysiące filmów i seriali. Klasyczne produkcje w zupełnie nowej jakości – jakie tytuły zrekonstruowano?
- Kilka ważnych kanałów telewizji zniknęło z oferty analogowej sieci kablowej w Bydgoszczy. Czego już nie można oglądać?
(29347)