Powrót

Piractwo kosztuje branżę VOD 29 miliardów dolarów

Piractwo w epoce VOD zdaje się przeżywać renesans. Według najnowszych badań, straty jakie z tego tytułu ponosi branża VOD wynoszą aż 29 miliardów dolarów.

Amerykańska Izba Gospodarcza wraz z Centrum Globalnej Innowacji i NERA Economic Consulting przeprowadziły razem badania na temat wpływu piractwa na branżę VOD w USA. Według raportu najczęściej konsumowane w nielegalny sposób treści to filmy i seriale z platform VOD (aż 80% pirackiego ruchu sieciowego).

Badacze David Blackburn, Jeffrey Eisenach oraz David Harrison Jr. uważają, że piractwo przyczynia się do ogromnych strat amerykańskiej gospodarki. Największą ofiarą nielegalnej aktywności są firmy zajmujące się produkcją filmową, jak również “dostawcy innowacyjnych usług cyfrowych”.

Straty z tego tytułu szacuje się na, bagatela, 29 miliardów dolarów. Ta wartość przewyższa 10% wkładu całego rynku VOD do amerykańskiej gospodarki  (229 miliardów dolarów).


ZOBACZ TAKŻE: Synamedia: więcej serwisów VOD = większe piractwo


Jeśli chodzi o metody “piracenia” treści wideo, to uległy one zmianie w ostatnim czasie. Niegdyś prym wiodły sieci BitTorrent (z 40% udziałem), jednak teraz najpopularniejszy jest nielegalny streaming.

Pełny, 38-stronnicowy raport można przeczytać tutaj.

Źródło: fiercevideo

(289)