Powrót

Philips PFS5501 / PFH5501 (32" PFH5501/12) Test – Full HD Android TV w przystępnej cenie

Słowem wstępu

Philips PFS5501 / PFH5501 to reprezentant klasy ekonomicznej w katalogu wyświetlaczy na 2016 rok. Telewizor ma rozdzielczość Full HD i 60Hz matrycę. Nie posiada ambilight. Ma jednak bardzo przystępną cenę i coś co pociąga rzeszę entuzjastów – system Android TV. Matryca to typ IPS, jednak jej budowa sugeruje, że nie pochodzi ona od LG. Kształt subpikseli przypomina bardziej panele stosowane jakiś czas temu w telewizorach Panasonic’a.
 

 

Wygląd

PFS5501 nie rzuca może na kolana wykonaniem, jednak prezentuje się dobrze. Nie jest on tak smukły jak modele w klasie premium, ale myślę, że przy tej półce cenowej nie ma to większego znaczenia. 2 centymetry w tą czy w tamtą nie powinny nikomu przeszkadzać.

Podstawa to dwie “nóżki” rozsunięte o 50cm (w 32″ modelu). Są one zrobione z aluminium. Ramka telewizora imituje ten sam materiał, jednak patrząc z bliska, tudzież dotykając ekranu, szybko zdajemy sobie sprawę, że jest to tworzywo sztuczne. Nie jest ona zbyt gruba – jak widać około 12mm. W każdym razie wyświetlacz na pewno lepiej prezentuje się z daleka niż z bliska. 

 

 

Powłoka matrycy jest lekko satynowa, ale jak widać, przedmioty odbijają się w niej dosyć wyraźnie. W zamian za to czerń jest smolista w warunkach dużego oświetlenia otoczenia.

 

 

Złącza i Akcesoria

Złącza zostały umiejscowione tak, że z pewnością nie utrudnią montażu telewizora na ścianie. Część z nich skierowana jest w bok, a część do dołu. Do tyłu wychodzą jedynie leciwe, analogowe gniazda, które nie sądzę by ktoś jeszcze potrzebował. Łącznie mamy 4 złącza HDMI (fajnie, że producent nie oszczędzał na nich), 3 USB (w tym jedno w standardzie 3.0), wejście antenowe DVB-S/S2, antenowe DVB-C/T, mini jack (słuchawkowe), RJ45, Toslink, SCART, Stereo Chinch, oraz wejście audio.

 

 

Wraz z telewizorem otrzymujemy klasyczny pilot, wzbogacony między innymi o dedykowany przycisk “Netflix”. W niższych liniach modelowych (w tym PFS5501) pilot nie jest “dwustronny”, to znaczy, że nie ma klawiatury na spodniej stronie.

 

 

Jeśli chcielibyśmy powiesić telewizor to polecamy uchwyt marki Vogel’s:

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel’s. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080. Dokładny test znajdziecie tutaj.

 

Testy syntetyczne

Rozdzielczość i przekątna ekranu 1920×1080, 32″
Typ matrycy LCD z podświetleniem W-LED typ IPS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu): 60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej): 1 200:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej): średni: 1 150:1 max: 1 600:1 min: 800:1
Maksymalna jasność po kalibracji (SDR) 260cd/m2
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) średnia dE: 2,5 maks. dE: 4,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) 24ms
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) tak, w trybie “Komputer”
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

“IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać”

Telewizor nie posiada certyfikatu ISF, jednak stali czytelnicy moich testów wiedzą, że nie jest to w zasadzie problem. Przeważnie fabryczne tryby o innych nazwach posiadają podobne możliwości kalibracyjne, oraz podobnie sprawują się w ustawieniach fabrycznych. W przypadku PFS5501 / PFH5501 łatwo jest znaleźć ten, który spełnia swe zadanie najlepiej. Jest nim tryb “Film”:

 

 

Po włączeniu trybu film musimy zadbać jeszcze o proporcje obrazu, ponieważ telewizor domyślnie obcina brzegi. 

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

Patrząc na diagramy balansu biel i gamma wydawać by się mogło, że PFS5501 / PFH5501 bardzo dobrze radzi sobie z odwzorowaniem barw już w ustawieniach fabrycznych. Nie jest to jednak cała prawda. Pomiar kolorów zdradza, że są one zbyt mało nasycone względem wzorca. Tak też prezentuje się obraz na żywo – ma dobrą kontrastowość i odcień, jednak kolory są wyraźnie przytłumione w fabrycznym trybie Film. Zobaczmy, czy uda się je nasycić za pomocą kalibracji.

 

Po kalibracji

Doprowadzenie telewizora do lepszego stanu było możliwe, jednak wymagało lekkiego “zepsucia” gammy. Obraz nasycił się. Narzucał w prawdzie trochę za dużo sztucznego kontrastu, jednak był to znacznie lepszy wariant, aniżeli wypłowiałe barwy. Nie można powiedzieć, że PFS5501 bryluje jeśli chodzi o oddanie kolorów, ale pewną poprawność z oryginałem zapewnia. Mniej czepialscy widzowie na pewno będą zadowoleni z kolorów.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji TV 

 

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Testy rozpocząłem z najnowszym oprogramowaniem dostępnym na stronie (000.001.011.016). Natknąłem się jednak na problemy z obróbką cyfrową. Obraz był nadmiernie rozmyty i gubił detale w bielach. Na szczęście udało się dostać od producenta nadchodzącą wersję (000.001.014.002) w której wszystkie problemy ustały  Pamiętajcie zatem aby stale aktualizować swój telewizor!
 
Skalowanie obraz również działało dobrze:
 
 
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
 
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z .
 

Kontrast i Czerń

Matryce IPS posiadają kilka zalet, z których największą są świetne kąty widzenia. Niestety mają też gorsze strony – przede wszystkim niezbyt głęboką czerń. Z tego względu znacznie lepiej nadają się do oglądania w dzień niż w nocy. Philips PFS5501 / PFH5501 oferuje kontrast na poziomie 1 200:1 i jak to bywa w tej klasie cenowej, nie posiada jakiejkolwiek funkcji lokalnego wygaszania, która mogłaby polepszyć czerń na niektórych obszarach ekranu. Przyjrzyjmy się jak przechodzi procedurę testową:

 

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 900:1
Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 800:1
Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 1 600:1
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 1 300:1
 
Zgodnie z przewidywaniami, wyniki nie powalają. O ile w klasie matryc IPS są całkiem dobre, to w warunkach kinowych da się zauważyć nieznaczne świecenie czerni. Znacznie lepiej telewizor sprawdza się za dnia.
 

Równomierność ekranu

Równomierność ekranu mogłaby być lepsza. Rozkład jasności nie jest najlepszy w przypadku PFS5501 / PFH5501:

 

 

Tak wygląda to procentowo:

 

 

W praktyce da się zauważyć, że przy krawędziach obraz jest wyraźnie ciemniejszy. Szczególnie rzuca się to w oczy w scenach gdzie na całym ekranie jest np. niebo, albo boisko piłkarskie.

 

Odwzorowanie ruchu

PFS5501 posiada 60Hz matryce i nie posiada systemu poprawy płynności ruchu. Wobec tego, wyświetla wszystkie materiały ze swoją naturalną płynnością – filmy (24 klatki) lekko poszarpują, zaś materiały telewizyjne cechuje pewna doza smużenia. Tak wygląda to zawsze na matrycy 60Hz.

 

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

260cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

 

Do ruchu z pewnością nie będą mieć zastrzeżenia osoby, które przywykły do oglądania filmów w kinie i które nie są miłośnikami sportu.

 

Kąty widzenia

Matryca IPS zastosowana w PFS5501 / PFH5501 może pochwalić się bardzo dobrymi kątami widzenia. Podobnie z resztą jak inne telewizory wykorzystujące ten typ ekranu. To duża zaleta opisywanego telewizora. Myślę, że akurat tego typu model może znaleźć zastosowanie np. w kuchni czy w innych podobnych miejscach gdzie często użytkownik będzie oglądać telewizor pod sporym kątem.

 

 

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”

 

Input Lag

By włączyć tryb gra musimy skierować się do zakładki typ aktywności (Obraz -> Zaawansowane -> Typ aktywności -> Gra).

Konsola Pomiar za pomocą Leo Bodnar Lag Tester – odwzorowuje opóźnienie input lag podczas używania konsoli do gier 24 ms
Komputer PC Całkowity czas upływający od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie 36 ms

 

Jak widać powyżej lag jest naprawdę niski a telewizor idealnie sprawdzi się jako niedrogi ekran pod konsolę lub PC.

 

Współpraca z komputerem PC

Tryb Gra nie jest jednak odpowiedni do używania z komputerem, bowiem nie pozwala uzyskać pełnej rozdzielczości barw (przy sygnale 4:4:4/RGB) przez co drobne kolorowe elementy są mniej czytelne. By telewizor działał jako pełnowartościowy monitor należy użyć stylu aktywności “Komputer” (Obraz -> Zaawansowane -> Typ aktywności -> Komputer). Input Lag nie wzrasta.

 

 

 

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje GraficzneKomponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska

 

System operacyjny, obsługa multimediów

Philips PFS5501 / PFH5501 to kolejny telewizor oparty na, dającej nieograniczone możliwości, platformie Android TV. Przedsmak możliwości systemu prezentuje najlepiej poniższe wideo:

 

 

Dalsze tłumaczenia czym jest Android są w zasadzie zbędne, bo chyba każdy z czytelników jest tego świadom. W telewizorze daje on potężne możliwości rozbudowy. Pozwala zainstalować aplikacje takie jak Kodi, MX Player, pozwalające budować bibliotekę filmów, pobierać automatycznie napisy i tym podobne. 

 

Ciekawszą kwestią jest stabilność działania systemu na telewizorze. Otóż nie udało mi się zawiesić ani spowolnić PFS5501 / PFH5501 podczas całego dnia testów. To prawda, że wcześniej bywały z tym problemy, jednak w 2016 wygląda na to, że firma Philips całkowicie się z nimi uporała. Poniżej prezentuję informacje dotyczące podzespołów, które udało mi się zdobyć:

 

 

Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Może nie jest to najładniejszy design jaki widziałem, ale z pewnością bardzo funkcjonalny.

 

 

Jakość dźwięku

Philips PFS5501 / PFH5501 oferuje 16W zestaw głośników. Nie zapewnia to szczególnie głośnego dźwięku, jednak trzeba przyznać, że przy niższych poziomach głośności dźwięk nie jest zniekształcony. Do filmów lub muzyki zalecałbym jednak zakup Soundbara.

 

Podsumowanie

Philips PFS5501 / PFH5501 godnie reprezentuje klasę budżetową telewizorów holenderskiej marki. Zdecydowanie nie jest to wyświetlacz, którego obraz zapiera dech w piersiach, jednak pod wieloma względami jest zadowalający. Oczywistym jest, że na matrycy IPS nie uzyskamy smolistej czerni w nocy, oraz, że w tej półce cenowej nie ma co liczyć na 120Hz matrycę, czy bezwzględnie dobre oddanie barw. O ile wiec wśród kinomanów model ten nie będzie grał pierwszych skrzypiec, to widzę przynajmniej trzy grupy osób, którym zdecydowanie przypadnie do gustu. Pierwsza z nich to gracze – brak nadmiernie rozbudowanych funkcji zapewnia bardzo niski input lag. Rozgrywka przebiega w zasadzie tak dobrze jak na monitorze komputerowym. Druga grupa, to miłośnicy platformy Android TV i wzbogacania wyświetlacza o dodatkowe funkcje. Tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone, a system jest już na tyle dopracowany, by nie wieszać się i nie spowalniać. Trzecia grupa to użytkownicy szukający taniego telewizora np. do kuchni czy sypialni. Tutaj kąty widzenia mogą odegrać sporą rolę a ten telewizor pod tym względem jest bardzo dopracowany. Mogę zatem z czystym sumieniem polecić PFS5501 / PFH5501 jako wybór ekonomiczny.

PLUSY

MINUSY

Cena referencyjna: Philips 32 PFS5501 / PFH5501 1499zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips
 
 

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz ”Test kalibracji”.

(777)