Powrót

Październik 2018: Black Ops 4 przebija Red Dead Redemption 2

Napłynęły wyniki sprzedaży gier wideo, konsol i sprzętu za październik 2018 w USA. Był to bardzo ruchliwy okres, a tytuł bestsellera przypadł Black Ops 4.

W październiku 2018 rynek gier wideo, sprzętu i akcesoriów zanotował wzrost 73% rok do roku, generując 1,5 mld USD zysków. Jest to najbardziej dochodowy dla branży rekord w historii NPD, firmy zajmującej się badaniem rynków konsumenckich, w tym gier wideo. Poprzednio najwięcej na gry wideo, sprzęt i akcesoria wydano w październiku 2008, bo 1,36 mld USD.

Trzema najlepiej sprzedającymi się tytułami w USA w październiku 2018 były: Black Ops 4, Red Dead Redemption 2 oraz Assassin’s Creed: Odyssey (utrzymało silną pozycję pomimo, że premiera była we wrześniu). Pomimo ogromnego szumu medialnego, potęga marki Call of Duty przebiła jednak najnowszą grę Rockstar (sprzedaż fizyczna i cyfrowa) i trzeba wziąć też pod uwagę, że do zestawienia sprzedaży Black Ops 4 nie uwzględniono cyfrowej sprzedaży na PC. Gra Activision z miejsca stała się bestsellerem całego roku 2018. Analogicznie z Red Dead Redemption 2 – tytuł stał się od razu także drugim najlepiej sprzedającym się produktem tej kategorii na przestrzeni całego roku.

Najbardziej popularną konsolą okazało się być PS4, z najlepszą sprzedażą od października 2014, chociaż Xbox One także odnotował wzrost, natomiast sprzedaż Switcha spadła. Nie znamy jednak dokładnych danych. Jedyną konkretną informacją jest to, że na konsole wydano 26% więcej niż w październiku 2018.

Jeśli chodzi o całościowe dane, to w tym okresie zakupiono ponad dwa razy więcej gier na konsole, sprzęty przenośne i PC niż rok temu. Na akcesoria i gry na kartach (Switch) konsumenci wydali 54% więcej niż w analogicznym okresie w 2017. Z kolei zyski ze sprzedaży kontrolerów zwiększyły się o 63%, z czego największy udział przypadł Sony, natomiast najlepiej zarabiającym w październiku 2018 producentem headsetów i słuchawek była firma Turtle Beach. Na tego typu urządzenia konsumenci wydali dwukrotnie więcej niż rok temu. W skali roku natomiast segment headsetów i słuchawek rozrósł się o 87%, natomiast kontrolerów o 31%, porównując go przekrojowo z rokiem poprzednim. Niewątpliwie dużą zasługę w tym miała wzrastająca popularność sieciowych gier typu Fortnite.

(191)