Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu pierwszych w branży monitorów medycznych, w których połączono technologie obrazowania 4K i 3D. Zapewniają one większą jasność obrazu, wyższą rozdzielczość i rozszerzoną głębię w różnorodnych zastosowaniach medycznych.
Nowe monitory chirurgiczne 4K 3D LMD-X550MT (55″) i LMD-X310MT (31″) są przeznaczone do użytku z endoskopami i mikroskopami chirurgicznymi 4K lub 3D na salach operacyjnych. Znajdą również zastosowanie w placówkach medycznych realizujących programy szkolenia i kształcenia lekarzy. Oba modele wyświetlają dwu- i trójwymiarowe obrazy w rozdzielczości 4K lub HD. Ich wprowadzenie zbiega się w czasie z pojawianiem się na rynku endoskopów 4K i nowej generacji endoskopów 3D. Urządzenia te wywołują zapotrzebowanie na uniwersalne rozwiązania do wyświetlania obrazu w adekwatnej jakości, jaką zapewniają nowe monitory Sony.
Nowe modele 4K 3D mają smukłe obudowy z wąską ramką, a w ich wnętrzu kryje się wiele funkcji i technologii znanych już z wcześniej wprowadzonych, nagradzanych monitorów medycznych firmy Sony. Technologia 4K pozwala uzyskać cztery razy wyższą rozdzielczość niż obrazy Full HD. Zapewnia mocniejszy kontrast, większą czytelność i dokładniejszą reprodukcję kolorów. Wyższa liczba pikseli w obrazie 4K oznacza dokładniejszą niż na obrazie HD wizualizację obiektów i potencjalną poprawę warunków pracy operatora. Wykorzystanie obrazu 3D jest sprawdzonym w praktyce klinicznej sposobem na zwiększenie precyzji w czasie zabiegu, skrócenie jego wykonywania i zapewnienie realistycznego wrażenia głębi. Połączenie technologii 4K i 3D oznacza dodatkowe możliwości wizualizacji dla zespołów chirurgicznych — dotychczas rozdzielczość trójwymiarowego obrazu była ograniczona do HD.
— Nowo wprowadzone monitory Sony łączą najlepsze cechy urządzeń 4K i 3D — mówi John Herman, menedżer ds. marketingu produktu na rynku europejskim w Sony Professional Solutions Europe. — Zapewniają chirurgom bardziej precyzyjny obraz o wyższej rozdzielczości, a dzięki większej jasności i wierniejszej kolorystyce ułatwiają rozpoznawanie budowy powierzchni tkanek. Dzięki lepszej percepcji głębi przy wizualizacji 3D zwiększają też dokładność wykonywania zabiegów.
W porównaniu z obecnymi modelami nowa seria monitorów obsługuje dodatkowe formaty sygnału 3D w rozdzielczości zarówno HD, jak i 4K. W przypadku dwukanałowego formatu wideo 3D HD, stosowanego w wielu endoskopach 3D, możliwe jest łączenie oraz wyświetlanie lewego i prawego kanału z zachowaniem rozdzielczości Full HD. Konwencjonalne monitory 3D zmniejszają rozdzielczość pionową o 50%, co wynika z ograniczeń panelu HD.
W nowych modelach wykorzystano panele oparte na zaawansowanej, własnej technologii optycznej Sony OptiContrast
Nowe monitory będą wartościowym elementem wyposażenia każdej sali operacyjnej. Do ich najważniejszych cech należy nowoczesna stylistyka, wodoodporny ekran, wytrzymała obudowa z aluminium oraz znajdująca się z tyłu zdejmowana osłona kabli, która pozwala ukryć złącza i elegancko rozprowadzić przewody. Gładkie powierzchnie zewnętrzne ułatwiają czyszczenie monitorów powszechnie stosowanymi środkami przeciwbakteryjnymi i przeciwzakaźnymi.
Monitory będą ponadto wyposażone w kompatybilne, jednorazowe okulary-osłony oczu 3D, przeznaczone dla chirurgów i personelu pomocniczego. Osłony te spełniają wymagania określone w Załączniku II do Dyrektywy 89/686/EWG w sprawie środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Mogą one służyć do ochrony chirurgów i personelu medycznego przed ochlapaniem krwią lub płynami ustrojowymi, a jednocześnie umożliwiają oglądanie trójwymiarowego obrazu na monitorach chirurgicznych w czasie zabiegów laparoskopowych.
Nowe monitory 4K 3D LMD-X550MT i LMD-X310MT zostaną pokazane po raz pierwszy w dniach od 14 do 17 listopada 2016 r. na targach MEDICA w Düsseldorfie (hala 10, stanowisko H57), a ich sprzedaż w Europie rozpocznie się w grudniu 2016 r. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.pro.sony.eu/medical
Monitory LMD-X550MT i LMD-X310MT spełniają wymogi dyrektywy 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych, zmienionej dyrektywą 2007/47/WE.
(281)