Od poniedziałku bardzo wielu odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej zgłasza problemu z odbiorem kanałów. W wielu domach nie działa Polsat, TVN i inne kanały, z których odbiorem wcześniej nie było żadnych kłopotów. Dlaczego telewizja przestała działać prawidłowo? Wiąże się to z wprowadzeniem nowego standardu DVB-T2, który 25 kwietnia został aktywowany w 4 zachodnich województwach Polski. Co zrobić, by nadal odbierać stacje naziemne?
Telewizja naziemna: nie działa TVN i Polsat? Wielkie zmiany w TV – wejście DVB-T2! Jak odbierać?
Nocą z niedzieli na poniedziałek (24/25 kwietnia) w czterech województwach kraju przeprowadzono przełączenie sygnału telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2. Transformacja zaskoczyła rzeszę odbiorców, u których rano zniknęła część dostępnych do tej pory kanałów. W sieci roi się od zgłoszeń informujących, że nie działa między innymi TVN i Polsat. Wszystko dlatego, że niektórzy widzowie nie byli odpowiednio poinformowani i przygotowani na zmiany. Od 25 kwietnia mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego (a także północno-zachodnich regionów mazowieckiego) muszą posiadać telewizor lub dekoder wyposażony w obsługę formatu DVB-T2 / HEVC. Jeśli nie zdążyli spełnić tego kryterium, przestali odbierać następujące kanały, które teraz nadają w jakości HD:
- MUX-1: TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV;
- MUX-2: TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2;
- MUX-4: Wydarzenia24.
Nieprzygotowani na zmiany odbiorcy mogą natomiast nadal oglądać między innymi kanały należące do Telewizji Polskiej. Póki co przejście na DVB-T2 nie dotknęło MUX-3 i MUX-8 z następującymi stacjami:
- TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD, Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta
Standard DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej – etap 2, przełączenia od 25 kwietnia
Zmiany dotknęły teraz następujących miast i ich okolic:
- Poznań, Piła, Gniezno, Szczecin, Świnoujście, Iława, Białogard, Koszalin, Lębork, Gdańsk, Konin, Płock, Bydgoszcz
Wejście standardu DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej to największa zmiana od czasu jej definitywnego przejścia na sygnał cyfrowy. Nowy format umożliwia nadawcom oferowanie większej liczby jakościowych kanałów na multipleksach – daje opcję swobodnego włączania kanałów HD, a nawet 4K. Niestety dla części odbiorców kolejna transformacja oznacza konieczność wymiany telewizora lub dokupienia specjalnego dekodera. Trzeba upewnić się, że nasz odbiornik posiada wsparcie dla DVB-T2 / HEVC. Jeżeli pojawi się przymus nabycia dekodera, będzie można skorzystać z rządowej zapomogi w kwocie 100 złotych w przypadku dekodera i nawet 250 złotych w przypadku telewizora.
Źródło: Emitel, własne
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Niespodzianka: kolejny świetny kanał za chwilę w jakości HD w telewizji! To popularna stacja TVN. Gdzie oglądać?
- Kolejny kanał otrzymał koncesję KRRiT na nadawanie w TV! Tu nie było wątpliwości
- Wreszcie będą kanały 4K od Polsat Box?! Nadawca przeprowadził tajemnicze testy!
(32634)