Powrót

nc+ GO wideo test aplikacji mobilnej telewizji nc+

Słowem wstępu

Telewizja mobilna to coś o czym kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć. Oczywiście główną przeszkodą był dostęp do szybkiego Internetu. Szczególnie tego mobilnego. Jednak kilka ostatnich lat to ogromny rozwój sieci w Polsce a dostępne możliwości rynkowe pozwalają na przesyłanie dużej ilości danych będąc w ruchu a nie tylko siedząc w domu w trybie stacjonarnym. Zauważyli to lokalni operatorzy telewizyjni, którzy zaczęli oferować dostęp do telewizji poprzez dedykowane aplikacje mobilne.

Kilka lat temu pamiętna nka wprowadziła na rynek aplikację n GO, która później ewoluowała w nc+ GO. Już wtedy widać było spory potencjał chociaż mam wrażenie, że nie został należycie wykorzystany. Możliwość oglądania kilku kanałów na żywo, program telewizyjny czy też wirtualny pilot. Bardzo fajne możliwości ale wielu użytkowników chciało więcej i więcej. Firma dość długo kazała czekać na stosowną aktualizację. Jednak jak już przyszła to okazała się nie tyle aktualizacją co właściwie całkowicie nową wersją, oferującą niezwykle duże możliwości. Tym razem słowo “ilość” zostało wysunięte na pierwsze miejsce.

Zapraszam na wakacyjny wideo test aplikacji nc+ GO oraz przegląd możliwości dla osób lubiących poczytać.

Na czym oglądać?

 

Aplikację nc+ GO (oczywiście sama aplikacja jest darmowa) możemy zainstalować na trzech typach urządzeń: smartfon, tablet oraz komputer. Wspiera ona także wszystkie najpopularniejsze systemy jak Android w wersji 4.0 i wyższej, iOS w wersji 7.0 i wyższej, Windows Phone w wersji 8.1 i wyższej oraz systemy Windows i OSX (obsługiwane przez przeglądarki Firefox, Safari, Internet Explorer, Chrome).

Maksymalnie możemy zarejestrować 4 urządzenia na jedną umowę. W skład limitu wchodzą zarówno urządzenia mobilne jak i przeglądarki na komputerach osobistych. Co oznacza, że każda przeglądarka liczona jest jako osobne urządzenie. Z aplikacji jednocześnie można korzystać (tzn. odtwarzać materiały wideo) maksymalnie z 2 urządzeń jednocześnie. Sprawdzałem i rzeczywiście wszystko działa zgodnie z tym co ustalił operator.

Możliwości

Cała aplikacja została bardzo mądrze podzielona na różne kategorie w postaci stosownej belki umieszczonej z lewej strony aplikacji. Podzielono ją na kilka części. Prezentuje się ona różnie w zależności od tego na jakim urządzeniu będziemy korzystać z aplikacji chociaż możliwości ma takie same:

Przykład aplikacji włączonej na tablecie oraz smartfonie.

moje nc+ GO

Moje nc+ GO to niejako nasza osobista personalizacja całej aplikacji. To właśnie tutaj znajdziemy ulubione kanały, które dodaliśmy do swojej bazy, zakupione pozycje w kolekcji Premiery VOD+, niedokończone materiały np. filmy czy seriale, które z tego poziomu możemy dalej oglądać oraz przypomnienia, które ustaliliśmy dla konkretnych audycji. Te ostatnie oznaczają tyle, że dla każdej pozycji możemy ustawić przypomnienie, które da o sobie znać w momencie jej rozpoczęcia albo określoną ilość minut przed nim.

Fajną funkcjonalnością jest możliwość rozpoczęcia oglądania np. serialu czy filmu na smartfonie i dokończenie go od momentu kiedy przerwaliśmy na chociażby tablecie czy laptopie.

teraz w tv

Chyba najważniejsza zakładka w całej aplikacji. To właśnie tutaj mamy możliwość oglądania nawet 85 kanałów znanych z oferty telewizyjnej. Jest to większa część oferty znana z “dorosłej” wersji na dekodery. Kanały możemy sortować dostępnymi filtrami. Zarówno tematycznie jak również alfabetycznie oraz jak w naszym dekoderze.

program tv

Bardzo dobrze przygotowane EPG czyli tzw. elektroniczny przewodnik po programach. Dokładne opisy, możliwość podzielenia się informacją poprzez serwisy społecznościowe czy też ocena w postaci gwiazdek danej audycji. Dodatkowo z poziomu programu tv możemy ustawić przypomnienie o danym materiale jak również dodać dany materiał oraz sam kanał do zakładki ulubione dostępnej w moje nc+ GO.

tv na życzenie

Zakładka ta daje nam dostęp do ogromnej ilości materiałów w formie tzw. Catch UP TV (inaczej Replay TV) czyli powtórki programów po emisji w telewizji. Wszystko zostało podzielone na kolekcje zgodnie z tym co możemy także zobaczyć na dekoderach nc+. Są to powtórki począwszy od filmów, seriali po sport i bajki. Wszystko to czego nie zdążyliśmy zobaczyć w regularnej telewizji.

vod

Zakładka VOD to dostęp do kolekcji płatnych, które są także odzwierciedleniem tego co możemy zobaczyć na dekoderze nc+. Dla mnie osobiście najważniejszą zakładką są PREMIERY VOD+ gdzie mogę wypożyczyć nowości filmowe na sztuki, które zazwyczaj pokrywają się z premierą płytową w sklepach. Filmy czy seriale zazwyczaj posiadają polskie napisy oraz możliwość wyboru oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Do tego rozdzielczość 720p.

świat CANAL+

Tej zakładki nie mogło zabraknąć. Strefa zarezerwowana dla świata CANAL+. Wszystkie kanały, VOD oraz EPG związane z kanałami premium.

dla dzieci

Lepiej nie pokazujcie tej zakładki swoim dzieciom. To istny raj dla naszych pociech. Gdy dowiedzą się o takiej możliwości możecie mieć problem z odzyskaniem swojego urządzenia mobilnego Przeogromny wybór materiałów oraz dostęp do kanałów na żywo. Chcecie mieć spokój np. podczas podróży samochodem? To już wiecie co musicie zrobić

magazyn

Cyfrowa wersja magazynu dla każdego abonenta telewizji nc+. Polecane pozycje, największe hity. Fajny pomocnik w ogromie pozycji dostępnych w nc+ GO.

 

ustawienia

Menu ustawień. Warto tutaj wspomnieć o dość sporych możliwościach kontroli rodzicielskiej. Oprócz blokowania konkretnych kanałów czy pozycji lecących na nich możemy także ustalić np. limit czasowy w czasie którego będzie działać zakładka dzieci.

 

Jakość obrazu

Obraz przesyłany drogą strumieniową korzysta z tzw. adaptive streamingu czyli jego jakość dostosowuje się do łącza jakie aktualnie posiadamy. Oczywiście możemy też sami ustalić rozdzielczość z jaką ma być wyświetlany materiał. W razie potrzeby aplikacja sama zredukuje bitrate. Firma zaleca aby minimalna przepływność łącza internetowego wynosiła 2Mb/s. Generalnie nie poczułem większych problemów chociaż w sporej części testu korzystałem z łącza zdecydowanie szybszego. W terenie oczywiście wypadałoby posiadać ofertę ze sporą ilością zapasu GB lub bez limitu gdyż obciążenie z powodu wykorzystania danych jest z oczywistych względów dość spore.

Przykład kadru z kanału nSport+ oraz różnych dostępnych rozdzielczości. 288p nadaje się tylko do niedużej wielkości ekranu w smartfonie. Na tablet potrzeba minimum 352p a idealny obraz wydaje się w przypadku 576p.

Część kanałów wspiera też rozdzielczość 720p. To oczywiście bardzo dużo jak na tak małe przekątne.

Ile to kosztuje?

Generalnie sama aplikacja jest oczywiście darmowa. Jeżeli chodzi o dostęp do kanałów czy materiałów VOD to póki co całość oferty dla obecnych abonentów opiera się na dostępie godzinowym. Bardzo dobrze tłumaczy to oficjalna strona operatora czym się posłużę:

Czy to dobry pomysł? To pozostawiam do oceny już Wam. Może przydałaby się też forma stałej miesięcznej opłaty z dostępem bez limitu? Osobiście uważam, że czekają nas jeszcze zmiany i stawiam, że już niedługo być może dostaniemy dostęp do mobilnej telewizji, która nie będzie wymagać posiadania dostępu do telewizji stacjonarnej. Oczywiście za określoną cenę. To by była dopiero rewolucja!

Podsumowanie i ocena

O ile pierwsza wersja aplikacji, która pojawiła się kilka lat temu pozostawiała nieco do życzenia o tyle aktualna jest wykonana na najwyższym światowym poziomie. Wypełniona jest ogromną ilością materiałów telewizyjnych w postaci dostępu do nawet 85 kanałów na żywo oraz niezliczoną ilością pozycji ulokowanych w kolekcjach VOD zarówno tych w formie Catch UP TV jak i Premium. Ogromną radość będą miały także dzieci, które odnajdą się w gigantycznej ilości bajek na swoich ulubionych kanałach telewizyjnych oraz ponownie w kolekcjach VOD. Wykonanie aplikacji nie budzi większych zastrzeżeń. Wszystko jest przejrzyste i ergonomiczne. Cieszą dodatki takie jak możliwość ustawiania przypomnień, budowania list ulubionych kanałów oraz pozycji wideo czy też oceniania materiałów i dzielenia się opiniami ze społecznością np. facebooka czy twittera. Dodatkowo każdy przerwany materiał możemy kontynuować na drugim urządzeniu. Jakość kanałów jest także bardzo dobra i dostosowuje się automatycznie do posiadanego przez nas łącza. Wady? Zawsze można mieć inny pogląd na sposób płatności oraz formę dostępu – godzinowo. Dodatkowo szkoda, że nie można korzystać z aplikacji gdy nie posiadamy oferty stacjonarnej. Może w niedalekiej przyszłości operator zaoferuje taką możliwość? Cała inicjatywa będzie jednak zbawieniem dla tych, którzy nie chcą spędzać wakacji przed telewizorem w domu ale jednak nie odpuszczą ani jednego meczu Ekstraklasy czy ligi angielskiej

PLUSY

MINUSY

Aplikację do testów dostarczyła firma ITI Neovision S.A.

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?

(1568)