“C Seed 262” – tak nazywa się największy stworzony dotychczas wyświetlacz Ultra HD 4K. Jest wart uwagi nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale także fakt, że jest pierwszym TV opartym o technologię wyświetlania LED.
Przez wiele lat wyświetlacze LCD sprzedawane były pod nazwą wyświetlaczy LED, co jest pewnym absurdem. Wyświetlacze LED możemy oglądać przy rożnego rodzaju imprezach czy na stadionach. W tej technologii, każdemu pojedynczemu pikselowi odpowiada jedna emitująca światło dioda, która może mieć nawet centymetrową szerokość.
Producenci prześcigają się w miniaturyzacji podzespołów i komponentów, docierając do poziomu, w którym wykorzystanie diod LED jest możliwe w salach kinowych, jak i również w naszych salonach. Samsung oraz Sony zaproponowali już, aby kinowe płótna zamienić na ogromne wyświetlacze LED. Austriacka firma opracowała ekran w technologii LED, gotowy do użycia w naszych domach. Wyświetlacz nazwany został “C Seed 262” i ma olbrzymie rozmiary 262 cali, czyli przekątną 6,65 metra! Ciężko to sobie nawet wyobrazić. Tym samym, jest to największy stworzony do tej pory TV 4K.
Przez producenta wyświetlacz określany jest jako 4K, jednak z technicznego punktu widzenia zastosowano ponad 7 milionów diod LED, co pozwala utworzyć obraz składający się z 4096×1716 pikseli (21:9). TV osiąga jasność na poziomie 800 nitów i ma współczynnik kontrastu 5000:1.
Cała instalacja waży w sumie 800 kg. Podczas gdy ekran jest nieużywany, zasłoni go wysuwająca się automatycznie materiałowa płachta.
Ten niebagatelny TV wyceniony został na 539 000 dolarów, do czego należy doliczyć jeszcze koszt zainstalowania. Wyposażony jest w odtwarzacz Ultra HD 4K jak i pełny system dźwięku surround.
Cena dość jasno wskazuje, że technologia LED jest jeszcze daleka od rynku konsumenckiego, jednak powoli się do niego zbliża. Niewykluczone, że w niedługiej przyszłości ekrany LED zaczną pojawiać się w niektórych kinach, co może wpłynąć na zmniejszenie kosztów. Jedną z zalet wyświetlaczy tego typu jest fakt, że są one zbudowane z modułów. Kilka firm pracuje także nad technologią microLED, która pozwoliłaby zaadaptować LEDy również w mniejszych formatach ekranów.
(994)