Powrót

Nadzwyczajne filmy 4K nagrane w kosmosie bezlusterkowym, pełnoklatkowym aparatem Sony α7S II

Firma Sony opublikowała urzekające materiały filmowe w rozdzielczości 4K (QFHD 3840 x 2160), które nakręcono w przestrzeni kosmicznej przy użyciu cenionego, bezlusterkowego, pełnoklatkowego aparatu α7S II.

Jest to pierwszy na świecie*1 komercyjny aparat zamontowany na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Filmy ukazują urodę Wysp Japońskich oglądanych z kosmosu za dnia i nocą. Widać na nich majestatyczne, ośnieżone szczyty, światła metropolii i zróżnicowaną kolorystykę. Ich powstanie było możliwe dzięki dużej czułości aparatu α7S II oraz jego zdolności do nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości 4K.

Aparat α7S II został wybrany*2 do instalacji na nowej platformie zewnętrznej na Japońskim Module Eksperymentalnym nazywanym „KIBO”. Badania przeprowadzone przez Japońską Agencję Badania Kosmosu potwierdziły, że aparat α7S II cechuje się trwałością i wytrzymałością wymaganymi w surowym środowisku przestrzeni kosmicznej, do którego specyfiki należy niemal zupełna próżnia, obecność promieniowania kosmicznego i gwałtowne zmiany temperatury.

Aparat α7S II rozpoczął podróż na stację kosmiczną 9 grudnia 2016 r. na pokładzie statku transportowego „KOUNOTORI”, wystrzelonego z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Niespełna dwa miesiące później, 8 lutego 2017 r., został zainstalowany w przestrzeni kosmicznej*3. Aparat okrąża Ziemię w ciągu około 90 minut, rejestrując różne filmy 4K i fotografie z wysokości 400 km.

Przykładowe materiały utrwalone na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej można obejrzeć na oficjalnej stronie „α Universe” (Wszechświat α). Angielska wersja językowa tej strony zawiera materiał przedstawiający Wschodnie Wybrzeże USA nocą.

Oficjalna strona „α Universe” w języku japońskim

Oficjalna strona „α Universe” w języku angielskim

Do najważniejszych cech aparatu α7S II należy duża czułość (do ISO 409 600*4), szeroki zakres dynamiki, 5-osiowy system stabilizacji obrazu, tryb wewnętrznego zapisu filmów 4K z odczytem wszystkich pikseli bez ich łączenia w grupy, pełnoklatkowy przetwornik obrazu Exmor® CMOS oraz kompaktowe wymiary korpusu. Model ten otrzymał prestiżową nagrodę EISA w kategorii EUROPEJSKI APARAT/KAMERA WIDEO 2016–2017, a wyjątkowa czułość od początku zaskarbiła mu uznanie użytkowników z całego świata. Wysoka czułość pozwala utrwalać wyraźne obrazy o wysokiej jakości i niskim poziomie szumu nawet w ekstremalnie słabym oświetleniu, występującym w kosmosie. Zdolność aparatu do zapewnienia nieosiągalnych dotąd obrazów, na przykład nocnych widoków Ziemi, budzi wiele entuzjazmu. Urządzenie posłuży również do utrwalenia na filmach 4K takich scen, jak zbliżanie się do stacji statku transportowego „KOUNOTORI”.

Urzekające filmy 4K z aparatu α7S II opublikowano na oficjalnej stronie internetowej „α Universe” (Wszechświat α). Strona ta zawiera również kalendarium instalacji aparatu α7S II na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

*1 Stan na 27 lipca 2017 r.

*2 Wybrany przez Japońską Agencję Badania Kosmosu (Japan Aerospace Exploration Agency — JAXA)

*3 Z obiektywem zmiennoogniskowym z elektryczną regulacją zoomu FE PZ 28–135 mm F4 G OSS

*4 Po przełączeniu w tryb rozszerzonej czułości.

* α i Exmor są znakami towarowymi Sony Corporation.

* Wszystkie inne występujące w tekście nazwy firm i produktów są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich firm.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(1172)