Powrót

Nadchodzi OLED TV nowej generacji. TCL szykuje się do wprowadzenia QD-OLED. Chińczycy wyprzedzą Samsunga?

TCL planuje ujawnić swój własny telewizor wykonany w technologii kropki kwantowej QD-OLED – tak donosi portal Display Daily. Miałoby to mieć miejsce podczas przyszłorocznych targów IFA. Jeśli chiński producent wyprzedzi Samsunga i zaprezentuje ekran nowej generacji, będzie to pierwszy taki model na świecie.

Telewizor nowej generacji QD-OLED jako pierwsze pokaże TCL?

Najwięcej w kontekście technologii kropki kwantowej w telewizorach słyszy się za sprawą Samsunga. Południowokoreański producent od lat w pocie czoła rozwija tę technikę z myślą o swoich nowych modelach. W marcu wyciekły nawet fotografie z wizytacji takiego konsumenckiego telewizora. To jednak nie światowy gigant wielobranżowy, a prężnie rozwijające się TCL może być pierwszym producentem, który oficjalnie zaprezentuje model z panelem QD-OLED!

Taką informację zdradził źródłu Marek Maciejewski, Product Development Director Europe w TCL. Zapowiedział, że pokaz telewizora nowej generacji może się odbyć przy okazji targów IFA 2021. Według jego słów, prototypy są już dostępne! Powstały przy wykorzystaniu druku matryc organicznych (IJP) Maciejewski ujawnił też, że jednym z dostawców innowacyjnych paneli będzie konsorcjum Japan OLED (w skrócie JOLED). W jego skład wchodzą Japan Display, Sony i Panasonic.

TCL już w 2019 roku ogłosił prace nad technologią QD-OLED i metodą druku atramentowego

Nie będzie to jednak podobno wyłączny dostawca. To zdaje się sugerować, że drugim może zostać Samsung Display, który produkuje panele przede wszystkim do telewizorów Samsunga. Poprzednie doniesienia wskazywały, że SD zamierza rozpocząć masową produkcję paneli QD-OLED niezależnie od planów koreańskiego producenta dotyczących obecności na rynku konsumenckich modeli wykorzystujących tę technologię.

Czym wyróżniają się panele QD-OLED?

Najnowsze wyświetlacze Quantum Dot nie bazują wyłącznie na podświetleniu, ponieważ czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, które składają się na każdy piksel, stają się samowystarczalne po pobudzeniu ich światłem i zapewniają znacznie wyższy poziom jasności. QD-OLED może też wprowadzić rozszerzone odwzorowanie kolorów oraz doskonały poziom czerni znany przecież z obecnej technologii OLED, która dostępna jest na rynku od LG Display. Produkowane obecnie przez LG panele OLED – WOLED – osiągnęły pewną granicę jasności HDR, której nie sposób przekroczyć w obrębie tej technologii. W naszych pomiarach redakcyjnych waha się on średnio w okolicach 500-700 nitów, a tylko firma Panasonic wykrzesała maksimum w swoim flagowcu, który szczyci się średnim pomiarem około 850 nitów (model GZ2000). Ponadto, według wyliczeń DSCC (Display Supply Chain Consultants), produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów za metr kwadratowy.

Pytanie rzecz jasna, jak taki panel będzie wyglądał w finalnym produkcie od TCL czy Samsunga. I który producent będzie pierwszy! Czy Koreańczycy zdołają ujawnić swój model przed przyszłorocznymi targami IFA i uprzedzić TCL?

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1600075852


Więcej na temat QD-OLED i firmy TCL:

(13502)