Na ten model czekało wielu. Firma Sony po różnych informacjach odnośnie reorganizacji firmy wchodzi na rynek z dość mocno odświeżonymi modelami telewizorów Bravia. Póki co (bo w tym roku jeszcze wiele po targach IFA może się zmienić) model HX850 jest najwyższym z najnowszej linii. Czy okaże się on na tyle dobry by stać się ekranem wartym postawienia w salonie? Sprawdzimy to dzisiaj. Tak jak ostatnio zapowiadałem tak i tym razem będzie mi towarzyszył Maciej Koper ze skalibrujtv.pl. Wszystko po to by test był w 100% wiarygodny i miarodajny gdyż subiektywne opinie nie zawsze się sprawdzają. Niektóre rzeczy, trzeba po prostu zmierzyć. Zatem do dzieła!
MEGA-TEST: LCD LED 3D Sony Bravia KDL-46HX850
WSTĘP
Na ten model czekało wielu. Firma Sony po różnych informacjach odnośnie reorganizacji firmy wchodzi na rynek z dość mocno odświeżonymi modelami telewizorów Bravia. Póki co (bo w tym roku jeszcze wiele po targach IFA może się zmienić) model HX850 jest najwyższym z najnowszej linii. Czy okaże się on na tyle dobry by stać się ekranem wartym postawienia w salonie? Sprawdzimy to dzisiaj. Tak jak ostatnio zapowiadałem tak i tym razem będzie mi towarzyszył Maciej Koper ze skalibrujtv.pl. Wszystko po to by test był w 100% wiarygodny i miarodajny gdyż subiektywne opinie nie zawsze się sprawdzają. Niektóre rzeczy, trzeba po prostu zmierzyć. Zatem do dzieła!
W skrócie:
- Zobacz każdy szczegół na obrazie Full HD 2D i 3D – Płynny, szczegółowy obraz Full HD 2D i 3D pozwala całkowicie zanurzyć się w oglądanej akcji.
- Lepsza jakość obrazu 3D i filmów z Internetu – Technologia X-Reality PRO nadaje detalom rzeczywisty wygląd i zapewnia wyraźniejszy obraz 3D. Wykrywa nawet rodzaj oglądanego obrazu i dobiera odpowiednią metodę jego optymalizacji.
- Realistyczny, niezwykle szczegółowy obraz 3D – Teraz, dzięki lepszej percepcji głębi, możesz jeszcze bardziej zatracić się w obrazie 3D. Technologia 3D Super Resolution gwarantuje ostrość obrazu i mniejszy poziom zakłóceń
- Wyjątkowa płynność akcji zapewniana przez szybki panel 3D 4x – Ciesz się płynnym obrazem 3D o wysokiej jakości oraz ograniczonym do minimum rozmyciem i lepszą separacją obrazów dla lewego i prawego oka.
- Płynna, pełna szczegółów akcja dzięki technologii Motionflow XR 800 Hz – Oglądanie wartkiej akcji w grach, sporcie i na filmach w tempie będącym odpowiednikiem 800 klatek na sekundę — lepsza ostrość obrazu i duża ilość szczegółów.
- Podświetlenie krawędziowe Dynamic Edge LED z funkcją lokalnego wygaszania – Wysoka jakość obrazu z głębokimi, szczegółowo oddanymi odcieniami czerni dzięki technologii podświetlenia LED z lokalnym wygaszaniem.
- Panel OptiContrast zapewniający kinową jakość obrazu – Duży kontrast, zachowane szczegóły w odcieniach czerni i ograniczone do minimum odbicia zewnętrznego światła.
- Wbudowana sieć Wi-FiŽ pozwalająca na łatwe łączenie się z Internetem – Oglądaj materiały rozrywkowe z domowej sieci bezprzewodowej i Internetu bez wprowadzających bałagan kabli.
- Łatwe podłączanie telewizora do Internetu – Oglądaj pełnoekranowe filmy, wyświetlaj aplikacje, odtwarzaj muzykę i korzystaj z serwisów społecznościowych w Sony Entertainment Network.
- Możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideo za pomocą programu Skype™ – Dodaj kamerę i mikrofon i za darmo łącz się z rodziną i znajomymi przy użyciu programu Skype™.
- Surfowanie po Internecie przy użyciu telewizora – Wyświetlaj na ekranie telewizora strony www zawierające tekst i obrazy.
- Używaj swojego smartfonu jako pilota – Pobierz aplikację Media Remote i używaj telefonu iPhone, telefonu z systemem Android™ lub tabletu jako pilota albo myszki do przeglądania stron www.
- Bezpośrednia łączność z innymi urządzeniami Wi-FiŽ – Telewizor może się bezpośrednio łączyć z innymi urządzeniami Wi-FiŽ Direct — bez przewodów, routerów ani skomplikowanego wybierania ustawień.
- Wyszukiwanie informacji o ścieżce dźwiękowej z telewizji – Podoba ci się piosenka z oglądanego programu telewizyjnego? Naciśnij przycisk TRACK ID, aby uzyskać pełne informacje o tej piosence, i umieść wynik wyszukiwania na Twitterze.
- Wyszukiwanie pełnych informacji o oglądanym filmie – Wyszukuj szczegółowe informacje o ulubionych filmach lub programach telewizyjnych i dołączaj je do filmów na życzenie lub nagrań dokonywanych przez łącze USB.
- Wzornictwo Monolithic Design nadające pomieszczeniu niepowtarzalny styl – Smukły ekran znajdujący się w jednej płaszczyźnie z obudową wygląda jak zawieszony w powietrzu i stwarza wrażenie przestrzenności. Nachylenie pod kątem 6° tworzy lepsze warunki do oglądania.
- Prezentowanie filmów i muzyki z komputera i innych urządzeń – Przesyłaj do telewizora filmy, muzykę i zdjęcia z komputera lub odtwarzacza mp3 — albo zdjęcia i filmy ze smartfonu.
- Dostęp do korzyści i specjalnych ofert w ramach programu My Sony – Specjalne samouczki, oferty itp. przeznaczone dla zarejestrowanych użytkowników telewizorów BRAVIA uczestniczących w programie MySony.
WYGLĄD
Monolityczny wygląd – to to, co charakteryzuje telewizory z wyższej półki tego producenta. Nie inaczej jest w roku 2012 gdzie podziwiać możemy kolejną już wariację na ten temat. Trzeba przyznać, że telewizor wykonany jest doskonale. Jest też lepiej wykonany niż jego młodszy brat HX750. Widać to na pierwszy rzut oka. Wszystko jest perfekcyjnie spasowane i nie ma mowy o jakiś niedoskonałościach. Najwyższy poziom wykonania. Front ekranu pokryty jest “szybą” (gorilla glass) dzięki której kolory oraz kontrast są lepiej odzwierciedlone niż w matowych wersjach. Ekran posiada na tyle dobre antyrefleksyjne filtry, że nie miałem większych problemów z odbijaniem się czegokolwiek w ekranie. Największą nowością jest zastąpienie klasycznej stopy… jej monolitycznym odpowiednikiem. Do tej pory była to opcja z której zbyt wiele osób nie korzystało. Może dlatego, że do tanich nie należała a może ze względu, że nie każdy wiedział, że w ogóle takie akcesorium istnieje. A było naprawdę ładne. W tym roku użytkownik nabywający HX850 znajdzie już seryjnie w kartonie od TV, właśnie taką podstawę. Dzięki temu, że podstawa jest dość “pojemna” udało się w niej zmieścić dodatkowe głośniki, dzięki którym dźwięk jest o niebo lepszy niż z samego telewizora (różnica jest duża ale o tym później). Podstawę łączymy z telewizorem jednym, dedykowanym kablem. Ekran stojący w podstawie jest delikatnie odchylony do tyłu o 6 stopni. Jak widać poniżej, ma to sprzyjać wygodniejszemu oglądaniu telewizora podczas siedzenia na kanapie. Opinie na ten temat na forum są podzielone i będzie to w tym momencie zależeć od prywatnych preferencji. W oglądaniu to nie przeszkadza a jak widać poniżej może też pomóc w wygodzie.
Całość prezentuje się naprawdę nowocześnie i nie ma odzwierciedlenia u konkurencji. W związku z tym jest dość oryginalnym pomysłem na umieszczenie telewizora w pokoju.
Telewizor bez podstawy stołowej (szer. x wys. x gł., cm)
107,7 x 64,0 x 3,5 (3,2)
Telewizor z podstawą stołową (szer. x wys. x gł., cm)
109,7 x 66,3 x 25,5
Wymiary kartonu (szer. x wys. x gł., cm)
119,4 x 73,8 x 28,3
WYPOSAŻENIE
W tym przypadku mamy do czynienia ze standardowym wyposażeniem. Samą podstawę można uznać za ciekawy dodatek gdyż jest to niecodzienny gadżet w zestawie z telewizorem. Czyli: telewizor, pilot, instrukcja, podstawa monolityczna i inne rzeczy niezbędne do poprawnej instalacji.
ZŁĄCZA
HX850 jest bardzo bogato wyposażony pod względem wszelkich złącz. Posiada m.n. 4 wejścia HDMI, port LAN (telewizor posiada także wbudowane WiFi) czy dwa złącza USB (jedno dedykowane dla dysku twardego aby nagrywać programy z naziemnej telewizji cyfrowej). Złącza są bardzo dobrze umieszczone, właściwie nic nie jest skierowane w stronę ściany co mogłoby utrudnić montaż na ścianie. Jedynie złącza Euro i component takie są ale umówmy się: kto dzisiaj z tego korzysta? Rzadkość.Uważny czytelnik zauważy także specjalne złącze do którego należy podłączyć podstawę (która posiada głośniki).
PILOT
Pilot jest bardzo podobny do dotychczasowych konstrukcji (taki sam jak w modelu HX750). Jednak to, co rzuca się w oczy to zagęszczenie klawiszy. Jest tego nieco więcej niż do tej pory. Pilot jest wykonany z dobrej jakości materiałów i całkiem dobrze leży w dłoniach. Najważniejsze klawisze zostały umieszczone w centralnej części a klawisze używane częściej mają inny kształt. Widać też klawisz SEN (sony entertainment network) czyli bezpośredni dostęp do usług sieciowych (teraz wszystkie urządzenia Sony są zintegrowane i z tego właśnie korzystają). Jest to skupienie się wszystkich udogodnień związanych z siecią w jednym miejscu (menu).
OBSŁUGA I INSTALACJA
Menu nie zmieniło się praktycznie wcale ponieważ od zeszłego roku jest to nowy styl, który zastąpił z 2010 roku XMB (XrossMediaBar). A Sony nie jest znane z tego, że zmienia takie rzeczy co roku. Menu posiada 9 poziomych zakładek krzyżujących się z pionowymi w których znajduje się odpowiednia zawartość. Jednak w odróżnieniu od znanego XMB całość przysunięto maksymalnie do dolnej i prawej krawędzi obrazu. Natomiast z lewej strony pozostawiono miejsce na wyświetlany obraz np. z telewizji naziemnej czy innego źródła. To dobry pomysł. Menu nie przysłania nam w tej chwili oglądanego obrazu. Wygląda to tak:
Oprócz klasycznego menu, użytkownik ma dostęp do szybkiego, podręcznego menu pod klawiszem OPTIONS w którym może na bieżąco regulować różne rzeczy:
Jedna z zakładek to Ulubione/Historia. Jest to bardzo fajny pomysł na zapisywanie naszych ostatnich ruchów związanych z przeglądaniem różnych rzeczy. Np. mogą tam się znaleźć ostanie oglądane kanały, zdjęcia, filmy czy użyte złącza. Jednym słowem wszystko.
Pierwsze kroki z nowym modelem to możliwość przeczytania dokładnej elektronicznej instrukcji obsługi. W dalszej kolejności można przeprowadzić proces instalacji kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej (tylko model HX855 gdzie 5 na końcu oznacza wbudowany tuner DVB-S2). Wyszukiwanie trwa dość szybko (wszystko przebiega automatycznie, nie ma żadnego żmudnego ręcznego ustawiania list kanałów itd.) a efektem będzie dostęp do obecnej oferty DVB-T, kablówki czy takich ofert satelitarnych jak n na kartę czy Cyfra+.
Telewizję naziemną można nagrywać na zewnętrzny dysk twardy. Musi on mieć minimum 32GB pojemności (max 2TB) więc na peny nie da się nagrywać. Jest także możliwość pauzowania programu na żywo!
Akurat miałem do dyspozycji dysk 2,5 cala na USB bez dodatkowego zasilania.
Rejestracja dysku:
Dostęp do listy nagrań:
Programowanie nagrania ręcznie (można też z EPG):
Lista nagrań (akurat tutaj pusta):
TECHNOLOGIA
Nowy procesor
2012 rok to kolejna już generacja (jak dobrze liczę to 8) procesorów dla telewizorów Bravia. W tym roku firma jednak zrezygnowała z numeracji i może się wydać, że to ten sam X-Reality co rok temu. Jednak to nie prawda. Jest to kolejna rewizja tego scalaka. W HX850 zastosowano jego zaawansowaną wersję, która dodaje w menu obrazu kilka ciekawych ustawień. Ogromną zaletą wersji PRO jest doskonałe radzenie sobie ze słabszym sygnałem takim jak SD. Ale i przy sygnale HD potrafi sporo namieszać.
Zanim przejdziemy do strony praktycznej wspomnę trochę o marketingowych/technicznych aspektach nowego procesora w wersji PRO. Co potrafi?
Analiza obiektów w każdej scenie
Reszta umiejętności wyjdzie w praniu podczas testów technicznych i kalibracyjnych.
Podświetlenie
Telewizor posiada podświetlenie Dynamic Edge LED. Ten system można jednak implementować na różne sposoby. Poniżej różnice pomiędzy serią HX750 a HX850. Jak widać HX850 jest bliżej do jego starszego brata czyli HX920. Są zatem strefy. Dokładnie o tym opowie dalej Maciek.
OBRAZ
Praktyka
Nowy nabywca HXa850 nie będzie narzekał na brak fabrycznych ustawień obrazu. Po wejściu w OPTIONS mamy do wyboru predefiniowane ustawienia pod nazwą Scena. Wybór jest spory: Automat., Automat. (24p), Ogólna, Kinowy, Sport, Muzyka, Animacja, Zdjęcia, Gra, Grafika. Podczas oglądania regularnej telewizji użytkownik nie ma dostępu do Sceny Automat. (24p), Zdjęcia oraz Grafika. Sceny to dopiero początek ustawień. Oprócz nich jest także dostęp do trzech regularnych ustawień trybów obrazu w menu ekranowym : Standardowy, Własny, Żywy. Do każdego złącza można przyporządkować inne ustawienia. A jakie to ustawienia? Oj jest w czym wybierać chociaż… zabrakło nam np. CMSa (Color Management System) czyli regulacji przestrzeni kolorów.
Można regulować: podświetlenie, kontrast, jasność czy nasycenie poprzez temperaturę barw, regulację najróżniejszych zakłóceń w obrazie SD i HD poprzez zaawansowane ustawienia jak balans bieli czy gamme. Oczywiście dla większości użytkowników z góry zdefiniowane ustawienia w trybach Scena na pewno zdadzą egzamin jednak warto nieco zagłębić się w temat i poeksperymentować na własnych ustawieniach. Szczególnie warto pobawić się różnymi usprawniaczami obrazu SD (redukcje zakłóceń), tworzeniem realizmu oraz łagodną gradacją. Efekty od razu są widoczne na ekranie.
Z powodu zastosowania najmocniejszego procesora pojawiły się także ustawienia znane z HX920. Szczególnie przydają się ustawienia rozdzielczości oraz gradacji, które naprawdę działają pozytywnie na obraz!
Z ważnych ustawień należy jeszcze wymienić funkcję poprawy płynności obrazu czyli Motionflow (5 ustawień) oraz dostępne formaty obrazu. Jest iż 6 (rozszerzony, normalny, pełny, napisy, zoom i 14:9).
Opcje, które możemy regulować w menu OBRAZ:
Nowa rodzina telewizorów Sony, podobnie jak poprzednie serie, nie posiada systemu zarządzania kolorem(CMS). Dotychczas nie stanowiło to większego problemu, ponieważ spektrum barw telewizora pasowało całkiem dobrze do standardu filmowego Rec. 709.
Badanie wykonaliśmy najpierw na ustawieniach fabrycznych a potem dokonaliśmy profesjonalnej kalibracji by zobaczyć ile da radę wycisnąć z tego modelu. Należy pamiętać, że nie wiele osób decyduje się na kalibrację samemu a co dopiero na kalibrację przeprowadzaną przez kogoś. A jak wiadomo cały sekret tkwi właśnie w odpowiednich ustawieniach. Ponieważ jednak jak wspomniałem nie każdy lubi się bawić warto zobaczyć co ten telewizor potrafi po wyjęciu z pudła. Testy przeprowadziliśmy na kilku Scenach czyli zdefiniowanych ustawieniach przez producenta.
Scena: Ogólna
Maciek: W trybie ogólnym temperatura barwowa bieli oscyluje w okolicach 8 800K, co oznacza że obraz jest bardzo zimny, a kolory skierowane ku błękitowi. W pierwszej chwili taki obraz może przyciągnąć wzrok na półce sklepowej, dając wrażenie ostrzejszego i czystszego, jednak bardzo szybko zorientujemy się, że jest on zupełnie nienaturalny. Konsekwencje bardzo zimnego obrazu zobaczymy od razu na ujęciach z twarzami lub niebem, które będą wyglądały bardzo dziwnie („komputerowo”).
W stosunku do HX750 widać pewien postęp. Ustawienia trochę mniej odbiegają od wzorca. Poprawiono problem z nasyceniem barwy niebieskiej, niestety poprawiono go aż „za bardzo” i na HX850 barwy w tym obszarze są przesycone. Popsuto też charakterystykę jasności wyświetlacza. Po przekroczeniu progu 40% jasności współczynnik gamma gwałtownie załamuje się i spada aż do wartości 1.5. W efekcie obraz wygląda na zbyt jaskrawy i przekontrastowany. W trybie ogólnym odniesiemy wrażenie, że kolory wręcz wylewają się z ekranu. Jest to konsekwencja znacznego przejaskrawienia barw.
Kompleksowe badanie na wprost
Badanie pod kątem
Scena: Kino
Maciek: Tryb, który często uchodził za najdokładniejszy tym razem troszkę nas rozczarował. Temperatura barwowa bieli jest zbyt niska, co oznacza, że obraz jest ciepły (żółtawy). Barwy w tym trybie nie są przejaskrawione, ale pojawił się problem z nasyceniem barw podstawowych RGB i z odcieniami barw drugorzędnych (CMY), co jest dosyć dotkliwe dla wierności reprodukcji obrazu. Charakterystyka jasności prezentuje się dobrze. Gamma wybija się trochę w górę w przedziale 3% – 22% jasności, co oznacza, że dolne skraje jasności (cienie) są bardziej przyciemnione niż być powinny. Dobrą cechą jest odpowiednio dobrana ostrość, na tyle aby nie powodować fałszywych konturów i to już na ustawieniach fabrycznych.
Kompleksowe badanie na wprost
Badanie pod kątem
Telewizor po indywidualnej kalibracji
Maciek: Po indywidualnej kalibracji udało się uzyskać głębszy kontrast (2700:1) i doskonały balans bieli w całym zakresie dynamiki, tzn od ciemnych szarości aż do śnieżnobiałej bieli. Oznacza to wierniejszą reprodukcję wszystkich ocieni kolorów, co można bardzo szybko zauważyć na ujęciach ludzkich twarzy, czy nieba. Niestety pewne przekłamania pozostały, ponieważ telewizor nie posiada kompleksowego systemu zarządzania kolorem. Na szczęście są one dosyć małe i nie ma tu problemu z wyraźnym niedosyceniem niektórych barw, jak w przypadku HX750.
Matryca:
Maciek: Filtr ekranowy telewizora (gorilla glass) jest szklany, przez co odbija światło i zmniejsza czytelność ekranu w warunkach silnego oświetlenia otoczenia. Mimo to TV może się pochwalić głęboką czernią absorpcyjną, czyli czernią widoczną przy dużym naświetleniu pomieszczenia. Ten „rodzaj” czerni jest słabą stroną plazm, które w dzień dają wrażenie słabej, szarej czerni. Matryca Sony jest dobrze zlinearyzowana, znacznie lepiej niż większość konkurencji. Oznacza to dobrą, gładką reprodukcję przejść tonalnych, a także potencjalną możliwość osiągnięcia bardzo czystej palety szarości po kalibracji.
Matryca podświetlona jest białymi diodami LED, a ich ułożenie pozwoliło na zastosowanie funkcji wygaszania strefowego (local dimming). HX850 posiada 8 niezależnych stref (wg informacji z katalogu) co jest, przynajmniej o jeden rząd, mniejszą ilością niż w matrycach typu „Full LED” np. HX920. Oczywistą konsekwencją mniejszej ilości stref jest mniejsza poprawa czerni telewizora. To jednak jest też uzależnione od algorytmów sterujących funkcją wygaszania. Przykładowa Toshiba posiadająca rzekomo 32 strefy ingeruje w czernie znacznie mniej niż testowany Sony. Subiektywnie można powiedzieć, że funkcja spisuje się dobrze i warto jej używać. Wygaszanie strefowe wiąże się zawsze z mniejszym lub większym efektem halo, z reguły negatywny efekt jest bardziej dotkliwy na telewizorach z mniejszą ilością stref. W przypadku testowanego telewizora było odwrotnie. Problem był zauważalny, ale mniej niż we wspomnianym HX920. Trudno powiedzieć, czy jest to efekt mniej agresywnego działania funkcji, czy po prostu ilość stref przekroczyła jakąś dolną granice poniżej której problem zaczyna zanikać.
Równomierność podświetlenia
Kąty patrzenia, kontrast:
Maciek: Testy obrazu pod kątem przeprowadziliśmy wg takiej samej procedury jak poprzednio, wykonując pomiary pod kątem ~40 stopni.
Pod kątem spektrum barw zawęża się (spada nasycenie) w obszarze kolorów niebieskich. Co ciekawe kolor zielony i czerwony wykazuje większe nasycenie pod kątem niż na wprost, a przez to, paradoksalnie, jest bliższy wzorcowi niż na wprost matrycy.
Kontrast ANSI matrycy w centralnym punkcie wynosi 2385:1. Na wprost oba telewizory pokazały czerń o podobnej głębi – HX850 : 0,05 cd/m2, HX750 : 0,048 cd/m2. Jednak pod kątem, czerń modelu wyższego bardzo szybko ginie. Pomiar pod kątem wynosi 0.306 cd/m2 na jednolitej planszy. Na szachownicy ANSI jest jeszcze gorszy – 0.419 cd/m2. Jest to niestety bardzo słaby wynik, 3 – 4 razy gorszy niż w modelu HX750. Wiąże się to z dużym spadkiem kontrastu – do wartości 540:1 (kontrast on/off) i 355:1 (ansi).
Chodź czerń natywna w testowanym telewizorze jest wyraźnie słabsza, nie można przez to powiedzieć, że jest to telewizor o słabszej czerni, a to dzięki funkcji lokalnego przyciemniania, która potrafi skutecznie pogłębić lokalną czerń do poziomu bliskiego zera. Niestety skutkuje to efektem halo, a czasem także utratą szczegółów obrazu. W testach „wzrokowych” ciężko wybrać zwycięzcę. Ocena końcowa zależy głównie od widza, pozycji względem ekranu i wrażliwości na efekt halo.
Clouding:
Gmeru: Nie ma co ściemniać. Każdy LCD LED na rynku go ma. Tak samo ma go HX850 ale da się spokojnie zaakceptować. Podczas oglądania filmów w żadnym wypadku nie rzuca się to w oczy a jedyne co może czasem rzucić się w oczy to delikatnie doświetlone dolne narożniki. Na tym polu jest lepiej niż w HX750.
HX850
HX750
Usuwanie przeplotu:
Maciek: Procesor Sony X-reality PRO poradził sobie bardzo sprawnie z usuwaniem przeplotu. Sceny z płynącą żaglówką wyglądały imponująco, gdy liny nie były prawie wcale poszarpane. Podobnie dobrze poradził sobie ze skalowaniem sygnału SD. Ilość wydobytych szczegółów z obrazu o niskiej rozdzielczości zachwycała. Nie jest to jeszcze poziom dobrych, zewnętrznych procesorów obrazu, czy na przykład procesora zastosowanego w telewizorach Toshiby, jednak Sony i tak zasługuje na tym polu na wyróżnienie. Pomimo wysokiej jakości deinteralcingu telewizor niestety poległ na rozpoznaniu jakiegokolwiek tzw. przeplotu filmowego z którego można bezstratnie odzyskać oryginalne, progresywne klatki obrazu. Ucierpią na tym użytkownicy doprowadzający do telewizora sygnał 1080i, np. z tunera telewizyjnego. Procesor nie będzie w stanie bezstratnie skonwertować sygnału z przeplotem do pełnej rozdzielczości Full HD, gdy będzie istniała taka możliwość.
Gmeru: Sygnał SD czy to z satelity czy z innych źródeł wygląda bardzo dobrze. Wszystko dzięki X Reality PRO. Ten procesor już w zeszłym roku pokazał bardzo ciekawe efekty na HX920. Poniżej przykładowy filmik z YouTuba z HX750 (brak PRO) oraz HX850. Jest różnica prawda?
Gradacja:
Gmeru: Dzięki XRPro możemy także panować nad gradacją. Czyli nie jest to marketing jakto zazwyczaj inni producenci opisują ale faktyczna poprawa tego aspektu obrazu. Często da się zauważyć problemy z gradacją np. na niebie. I tutaj odpowiednia opcja w menu przychodzi nam z pomocą. Poniżej z lewej strony HX750 a z prawej HX850 z poprawą gradacji. Brak jest widocznych przejść tonalnych
Płynność ruchu
Słynne Motionflow doczekało się kolejnych ewolucji chociaż… widzę, że ponieważ temat został już wyczerpany rok temu (dla mnie funkcja działała w 100% ok jeżeli chodzi o formę użytkową a nie tablice) to Sony pokusiło się o dodanie kilku ciekawostek ale no właśnie. Raczej ciekawostek niż trybów z których użytkownik będzie korzystał na co dzień przy oglądaniu filmów. Jak widać model HX850 to 800Hz. Ile by tych Hz nie było najważniejsze jest to, że telewizor musi ten tryb posiadać. Dzięki temu użytkownik nie będzie zmuszony do oglądania skaczącego obrazu np. z płyt Blu-ray. A Hz im więcej tym lepiej ale nawet 100Hz jest akurat. Wyżej to już niuanse, które aby wychwycić trzeba mieć dość sprawne oko i wyczucie. Jak to działa i co to daje?
Trybów jak już wspomniałem się rozmnożyło. Jednak pamiętajcie. Im mniej tym mniejszy będzie tzw. efekt teatru. Dlatego dla prawdziwych maniaków pozostawię tryb Impuls. Ale od razu powiem: uważajcie, bo możecie trafić do okulisty. Czemu? Odpalcie ten tryb np. w sklepie to się przekonacie haha
Test użytkowy przeprowadziliśmy jak zawsze na filmie Posejdon. Jest tam idealna, początkowa scena gdzie najlepiej widać redukcję juddera i innych nie fajnych rzeczy. W 100% wystarczy tryb łagodny by komfortowo ale bez efektu teatru oglądać ulubiony film.
TECHNOLOGIA 3D
Trzeba przyznać, że w tym roku dość mocno popracowano nad efektem 3D. O ile w modelu HX920 było naprawdę dobrze to w niższych dało się odczuć, że mogłoby być lepiej. W tym momencie właściwie ciężko się do czegoś przyczepić. Ale dla przypomnienia parę faktów.
Sony korzysta ze swojej autorskiej technologii aktywnej, która powoduje, że zredukowano migotanie obrazu do minimum. Małym efektem ubocznym jest to, że gdy będziemy dość mocno kręcić głową na boki to 3D zanika. Na szczęście za dużo podczas oglądania filmu nie kręci się głową a migotanie to dość uporczywa rzecz u innych producentów, szczególnie plazm.
W 2012 roku wprowadzono nowego typu okulary, które są ultra lekkie i znacznie podnoszą komfort podczas oglądania filmów 3D. W porównaniu do np. pierwszej generacji okularów czy to Sony czy innych firm jest to przepaść na korzyść nowego rozwiązania. Czas jak zwykle czas leczy wszystko. A, że światło może się dostać z boku do oczu? Eh wolę super lekkie okulary bo i tak zazwyczaj filmy ogląda się wieczorem.
Główne cechy:
Co zrobiono z 3D na 2012 rok? Firma wprowadziła kilka usprawnień. I trzeba przyznać, że cokolwiek one znaczą- to działa. Filmy są praktycznie pozbawione efektu crosstalku czyli podwójnego obrazu mimo założonych okularów a w obrazie nie występuje efekt judderu czyli problem z płynnością obrazu. Obraz jest także dość jasny. Nie jest to oczywiście poziom technologii pasywnej ale liczy się jakość a takiej technologia pasywna nie zapewni nigdy. Coś za coś.
I jeszcze gwoli przypomnienia dla nowych czytelników różnice pomiędzy technologią aktywną a pasywną (np. LG)
Pasywna technologia
Model HX850 posiada też możliwość konwersji obrazu 2D do 3D. Działa to całkiem nieźle ale umówmy się: trzeba zastosować naprawdę dobry materiał źródłowy (najlepiej Blu-ray) żeby wyglądało to w miarę fajnie. W innym przypadku będzie to tylko ciekawostka.
Pomiary 3D
Maciek: Pomiary w tym trybie przeprowadziliśmy przesłaniając czujnik okularami 3D dołączonymi do telewizora. Błędy kolorystyki w trójwymiarze podobne są do tych w 2D. Żaden z przetestowanych trybów (kino i standard) nie okazał się zbyt dobry przy ustawieniach fabrycznych. Przekłamania dotyczą głównie balansu bieli, który na szczęście można skalibrować. Przestrzeń barwna nie uległa znacznemu „odkształceniu”.
3D – Scena ogólny
3D – Scena kino
DŹWIĘK
Moc znajdujących się w ekranie i podstawie głośników to 30 W (3 x 10W). Pod względem dźwięku telewizor ten reprezentuje niezły poziom natomiast z podstawą wysoki. Różnica bez podstawy a z podstawą to jak by porównywać mono i stereo. Naprawdę słychać różnicę. Użytkownik ma do dyspozycji kilka predefiniowanych trybów dźwięku jak Standardowy, Dynamiczny czy Czysty głos. Bardzo ciekawą funkcją jest technologia S-Force Front Surround 3D, która dodaje dźwiękowi dość znaczną przestrzeń. Jednak jeżeli ktoś spodziewa się np. sporego basu to tutaj go nie znajdzie. Jest czysty, wyraźny dźwięk bez żadnych zniekształceń nawet podczas sporej głośności (tak naprawdę przy ponac 30 już jest bardzo głośno ale nadal wyraźnie). Jednak to nadal dźwięk z telewizora. Dlatego polecam podłączenie kina domowego. Telewizor posiada też dekodery (np. przy DVB-T): DolbyŽ Digital / DolbyŽ Digital Plus / DolbyŽ Digital Pulse. Podsumowując jak na tak smukły odbiornik jakość jest bardzo dobra ale telewizyjna.
USŁUGI SIECIOWE
Konfiguracja
W przypadku chęci korzystania z dodatków sieciowych, użytkownika czeka krótka konfiguracja sieciowa. Telewizor możemy podłączyć kablowo lub bezprzewodowo za pomocą wbudowanej karty WIFI. Konfiguracja jest automatyczna i właściwie po paru chwilach możemy już śmiało korzystać z funkcji internetowych jak np. Internet Video.
SEN – Sony Entertainment Network
W tym roku nastąpiło zjednoczenie usług sieciowych na wszystkich urządzeniach marki Sony. Nową usługę nazwano SEN co w naszym języku brzmi conajmniej ciekawie ;-). Ale nikt tutaj spać nie będzie bo jest tego tyle, że mógłbym w sumie napisać oddzielną recenzję. Ale postaram się w miarę zwięźle opisać co ważniejsze funkcje i zalety.
Jeżeli chodzi o serwisy Video to jest w sumie maks, który można uzyskać z polskiego rynku. Nie brakuje niczego i to jest ogromny plus telewizorów Sony. Już na starcie nowych serii klient dostaje wszystkie najpopularniejsze, polskie serwisy video jak TVN, Ipla czy TVP. Konkurencja np. w postaci Samsunga póki co tego nie oferuje. Fajnie, że jest też wiele innych serwisów w tym serwis 3D! przygotowywany przez Sony. Wygląda to tak:
Dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do dotychczasowego podziału na Bravia internet video, widgety itd oczywiscie nadal w menu pozostawiono takowe opcje. Jednak po naciśnięciu magicznego klawisza SEN na pilocie wszystkie te funkcje dostaniemy do wyboru na jednym, ładnie przygotowanym ekranie.
Facebook, Twitter
Jest oczywiście dostęp do najpopularniejszego na świecie i w Polsce serwisu społecznościowego czyli Facebooka oraz do Twittera. Podczas oglądania telewizji możemy być na żywo informowani o aktywności znajomych z tych serwisów.
Podczas oglądania telewizji, możemy mieć cały czas podgląd w wirtualny świat:
Skype
Telewizor obsługuje rozmowy przez komunikator Skype. W tym przypadku należy dokupić kamerkę dzięki której będziemy mogli mówić i rozmawiać z naszym rozmówcą używającym Skype np. na innym telewizorze albo komputerze.
Przeglądarka www
W tym roku nieco popracowano nad otwartą przeglądarką www chociaż nadal mogłaby być szybsza jednak działa o niebo płynniej niż w modelach 2011. Podczas przeglądania z pilota, przeglądarka nie posiada wskaźnika. Pojawia się on dopiero gdy telewizorem zaczniemy zarządzać np. tabletem (wygodna klawiatura!). Testy przeprowadziłem przy użyciu iPada (o tym niżej). Jeżeli musimy coś sprawdzić to przeglądarka może się przydać. Ale na pewno lepiej działa Chrome google od google TV. Bez dwóch zdań. Więc jak macie możliwość dokupić Blu-ray’a Sony z Google TV to będzie to lepsza opcja to przeglądania sieci (o tym też niżej bo telewizor jest Google TV Ready).
Sterowanie telewizorem za pomocą telefonu czy tabletu
Telewizorem można bez problemu sterować np. tabletem Sony czy iPadem. Tego ostatniego postanowiłem przetestować gdyż taka forma sterowania to całkiem inny świat w porównaniu do zwykłego pilota (wskaźnik, klawiatura).
iPad:
Konfigurację zaczynamy od telewizora. Z menu musimy wybrać opcje Wi-Fi Direct:
Na iPada ściągamy specjalną aplikację Media Remote:
Po połączeniu się z iPadem możemy cieszyć się dużo lepszą funkcjonalnością kontrolowania telewizora niż pilota. Dochodzi chociażby wskaźnik myszy. Możemy też łatwo wysyłać zdjęcia na ekran tv itp. Możliwości jest naprawdę sporo.
Tablet Sony:
Tabletem Sony miałem okazję pobawić się na konferencji Sony. Działa to naprawdę super!
Opera TV Store
To jedno z największych zaskoczeń. Oprócz SEN i wsparcia dla Google TV, Sony udostępniło także dostęp do platformy Opera TV. Tutaj czeka na nas kolejna porcja najróżniejszych aplikacji.
Google TV Ready
W tym roku Sony wprowadzi do sprzedaży urządzenia zgodne z platformą Google TV. W Polsce będzie to np. odtwarzacz Blu-ray NSZ-GS7(9). Co ciekawe telewizor po otrzymaniu sygnału z takiego odtwarzacz doda odpowiednie opcje w menu np. dostęp do przeglądarki Chrome. To super sprawa. Czyli nie będzie dublowania się dwóch rodzajów menu. Wszystko będzie można oglądać z poziomu telewizora. A chyba nie muszę mówić jak płynnie działa taka przeglądarka. Jest taka sama jak z normalnego PC.
Inne dodatki sieciowe
Telewizor posiada jeszcze masę innych drobnych dodatków. Użytkownik może np. wyszukiwać informacje na temat filmów czy muzyki (TrackID) w specjalnie przygotowanym do tego serwisie, używać kalendarza, zegarka itp itd.
OBSŁUGA ZŁĄCZA USB – MULTIMEDIA
Telewizor posiada możliwość odtwarzania filmów, przeglądania zdjęć czy słuchania muzyki.Wszelkie multimedia możemy obsługiwać za pomocą USB (brak obsługi NTFS) albo DLNA czyli udostępniać wybrane pliki np. z naszego komputera po sieci wprost na ekran telewizora. Ta druga opcja działa bardzo fajnie i w przypadku HX850 polecam ją tym bardziej, że jest to jedyny sposób by odczytać na nim np. filmy w formacie MKV. No właśnie. Telewizor nadal nie czyta po USB plików MKV. Reszta popularnych formatów jest odczytywana bez problemu. MKV jest jedynym wyjątkiem acz kluczowym. Kolejną sprawą są słabej jakości czcionki dostępne w napisach. Są trochę za małe i za cienkie. Niektórym może się je ciężko czytać. Polska czcionka jest obsługiwana. Telewizor nie czyta urządzeń NTFS. exFAT jest odczytywane. Zdjęcia wgrywają się w wysokiej rozdzielczości i działają bardzo szybko. Możemy je sortować na różne sposoby podobnie zresztą jak filmy. W przypadku zdjęć możemy zrobić pokaz slajdów (także z podkładem muzycznym) oraz mieć dostęp do podstawowych funkcji regulacji obrazu czyli ich korekty. Przy odtwarzaniu muzyki doszła też możliwość wyświetlania wizualizacji.
Video:
Zdjęcia:
Muzyka:
PODSUMOWANIE
Czas na podsumowanie. Czy telewizor spełnił naszej wysoko postawione oczekiwania? Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw jest to model, który możemy z czystym sumieniem polecić. Jego minusy to tak naprawdę sprawa indywidualnego podejścia do tematu. Plusów natomiast jest sporo a sam wygląd ekranu w salonie zasługuje na co najmniej duże wyróżnienie. Możliwości ma przeogromne a ogrom funkcji zapewni nie lada atrakcję w domowym zaciszu. Najważniejszą cechą tego LCD jest jego uniwersalność. Sprawdzi się zarówno podczas oglądania w ciągu dnia jak również przy nocnych seansach filmowych! Dużym zaskoczniem jest też cena, która w tym roku jest naprawdę dobra jak za tak wysoki model. Rok temu za tej klasy telewizor marki Sony trzeba było zapłacić znacznie więcej. A ten model posiada przecież wiele nowych udogodnień, których wcześnie nie było dostępnych.
LCD LED 3D Sony Bravia KDL-46HX850 (5)
ZA:
+ przebogate wsparcie sieciowe (bezkonkurencyjne na ten moment) – ten telewizor musisz podłączyć do sieci
+ wbudowana karta WiFi
+ doskonała jakość obrazu 3D – tylko czasem w zależności od materiału można zobaczyć crosstalk
+ dobry kontrast dzięki strefowemu podświetleniu LED
+ nowe, ultra lekkie okulary 3D kompatybilne wstecz!
+ na pokładzie tunery DVB-T, DVB-C i DVB-S2 (model HX855)
+ predefiniowane listy kanałów dla n na kartę oraz cyfry+ (wkładamy kartę a reszta robi się sama) – model HX855
+ bardzo dobre działanie funkcji Motionflow 800Hz (redukcja juddera a przy tym brak efektu teatru)
+ dobra współpraca z komputerem
+ brak większych problemów z cloudingiem (delikatnie można się dopatrzyć, ale nie przeszkadza to w oglądaniu ciemnych materiałów)
+ wysoka jakość obrazu SD dzięki X Reality Pro
+ wysokiej jakości wykonanie telewizora
+ bogata ilość złącz
+ perfekcyjna współpraca ze smarfonami oraz tabletami
+ dzięki strefowemu wygaszaniu – kontrast na wyższym poziomie niż w HX750. Ogólnie bardzo dobry jak na technologię LCD.
+ dobra reprodukcja wszystkich kolorów – jednak najlepsza po kalibracji. Przed nią jest lepiej niż w HX750 ale może być jeszcze lepiej niż fabryka
+ doskonałe radzenie sobie z gradacją obrazu
+ wysokiej jakości dźwięk dzięki monolitycznej podstawie
+ monolityczna podstawa w zestawie
+ 5 lat gwarancji
PRZECIW:
– brak obsługi MKV
– brak obsługi systemu plików NTFS
– słabsze kąty
– Sceny fabryczne są nieźle skalibrowane jednak kalibracja profesjonalna potrafi dodać wiele do jakości obrazu
– problemy z rozpoznaniem pulldown’u
– ciężko korzystać z przeglądarki www używając standardowego pilota – zalecany tablet
– w ciemnościach efekt halo może być widoczny (ze względu na strefowe podświetlenie)
– brak możliwości postawienia telewizora na stopie na wprost. Stały kąt odchyłu 6 stopni
Cena około 5399zł za model 46″ i 7800 za model 55″ (MediaMarkt). Warto zajrzeć do Centrum Sony gdzie obecnie dostępna jest 5 letnia gwarancja!
(545)