Kolejny rok, i znowu witamy nowe serie telewizorów. W sumie jak już się utarło na naszym Portalu, testy zaczynamy od telewizorów marki Sony. Co roku staram się dostarczyć Wam jak najlepszych informacji na temat danego modelu jednak doszedłem do wniosku, że to jeszcze za mało. Czas na małą rewolucję. A wszystko ze względu na wprowadzenie profesjonalnej kalibracji ze strony kolegi Maćka Kopra (skalibrujtv.pl), który od tego momentu będzie wspólnie ze mną przeprowadzał testy na HDTVPolska.com. Mam nadzieję, że nowa formuła się Wam spodoba drodzy czytelnicy a efekty naszej pracy będą jeszcze większym wyznacznikiem dla waszego wyboru dane ekranu telewizyjnego. Zatem…. DO DZIEŁA!
MEGA-TEST: LCD LED 3D Sony Bravia KDL-40HX750 (755 – wersja z tunerem satelitarnym DVB-S2)
WSTĘP
Kolejny rok, i znowu witamy nowe serie telewizorów. W sumie jak już się utarło na naszym Portalu, testy zaczynamy od telewizorów marki Sony. Co roku staram się dostarczyć Wam jak najlepszych informacji na temat danego modelu jednak doszedłem do wniosku, że to jeszcze za mało. Czas na małą rewolucję. A wszystko ze względu na wprowadzenie profesjonalnej kalibracji ze strony kolegi Maćka Kopra (skalibrujtv.pl), który od tego momentu będzie wspólnie ze mną przeprowadzał testy na HDTVPolska.com. Mam nadzieję, że nowa formuła się Wam spodoba drodzy czytelnicy a efekty naszej pracy będą jeszcze większym wyznacznikiem dla waszego wyboru dane ekranu telewizyjnego. Zatem…. DO DZIEŁA!
Na początek zabraliśmy się za model HX755, który pochodzi z najnowszej linii Bravia 2012. Osobiście najbardziej oczekuję modelu HX850 ale uważam, że warto także przyjrzeć się właśnie modelowi nieco niższemu ale posiadającemu wiele najróżniejszych funkcji, które będą nam na co dzień umilać oglądanie telewizji. W skrócie:
- Zobacz każdy szczegół na obrazie Full HD 2D i 3D – Płynny, szczegółowy obraz Full HD 2D i 3D pozwala całkowicie zanurzyć się w oglądanej akcji.
- Naturalne kolory i wyraźny, szczegółowy obraz – Technologia optymalizacji obrazu X-Reality umożliwia oglądanie najdrobniejszych szczegółów bez zakłóceń ani pogorszenia jakości, nawet przy wyświetlaniu obrazu o standardowej rozdzielczości.
- Wyjątkowa płynność akcji zapewniana przez szybki panel 3D 4x – Ciesz się płynnym obrazem 3D o wysokiej jakości oraz ograniczonym do minimum rozmyciem i lepszą separacją obrazów dla lewego i prawego oka.
- Komfortowe oglądanie dzięki automatycznej korekcie głębi 3D – Nawet wielogodzinne oglądanie obrazu 3D jest mniej męczące dla wzroku.
- Płynne sceny akcji dzięki technologii Motionflow XR 400 Hz – Śledź akcję w tempie będącym odpowiednikiem 400 klatek na sekundę i odnotowuj każdy szczegół.
- Technologia Dynamic LED, który zużywa mniej energii.
- Wbudowana sieć Wi-Fi pozwalająca na łatwe łączenie się z Internetem – Oglądaj materiały rozrywkowe z domowej sieci bezprzewodowej i Internetu bez wprowadzających bałagan kabli.
- Łatwe podłączanie telewizora do Internetu – Oglądaj pełnoekranowe filmy, wyświetlaj aplikacje, odtwarzaj muzykę i korzystaj z serwisów społecznościowych w Sony Entertainment Network.
- Możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideo za pomocą programu Skype™ – Dodaj kamerę i mikrofon i za darmo łącz się z rodziną i znajomymi przy użyciu programu Skype™.
- Surfowanie po Internecie przy użyciu telewizora – Wyświetlaj na ekranie telewizora strony www zawierające tekst i obrazy.
- Używaj swojego smartfonu jako pilota – Pobierz aplikację Media Remote i używaj telefonu iPhone, telefonu z systemem Android™ lub tabletu jako pilota albo myszki do przeglądania stron www.
- Bezpośrednia łączność z innymi urządzeniami Wi-Fi – Telewizor może się bezpośrednio łączyć z innymi urządzeniami Wi-FiŽ Direct — bez przewodów, routerów ani skomplikowanego wybierania ustawień.
- Nagrywanie audycji telewizyjnych na zewnętrzny dysk twardy – Nagrywaj programy telewizyjne na twardy dysk podłączony do portu USB i oglądaj je w dogodnym momencie — albo włącz „pauzę” w wyświetlaniu telewizji lub nagraj serial.
- Prezentowanie filmów i muzyki z komputera i innych urządzeń – Przesyłaj do telewizora filmy, muzykę i zdjęcia z komputera lub odtwarzacza mp3 — albo zdjęcia i filmy ze smartfonu.
- Wyszukiwanie informacji o ścieżce dźwiękowej z telewizji – Podoba ci się piosenka z oglądanego programu telewizyjnego? Naciśnij przycisk TRACK ID, aby uzyskać pełne informacje o tej piosence, i umieść wynik wyszukiwania na Twitterze.
- Wyszukiwanie pełnych informacji o oglądanym filmie – Wyszukuj szczegółowe informacje o ulubionych filmach lub programach telewizyjnych i dołączaj je do filmów na życzenie lub nagrań dokonywanych przez łącze USB.
- Dostęp do korzyści i specjalnych ofert w ramach programu My Sony – Zarejestruj telewizor BRAVIA i przyłącz się do programu MySony aby uzyskać dostęp do samouczków, ofert specjalnych itp.
Jak widać telewizor ma masę różnych funkcji. Wielu z nim przyjrzymy się w naszym teście. Na początek jednak wygląd i budowa.
WYGLĄD
Do testów przyszedł model 40 calowy więc nie ma mowy o jakiś wielkich ciężarach czy kartonach. Jednak sam telewizor jest dość ciężki i nie jest to taki cieniutki, lekki ledzik, który tylko wygląda. Jego waga to 12Kg.
Telewizor
Kolejny rok i kolejne zmiany w wyglądzie. Osobiście mam już dość tego papugowania odnośnie wąskich ramek. Cieszę się, że Sony nie poszło tą samą drogą co większość producentów i cały czas stara się odróżniać od masy innych produktów tego typu. Marka nadal zachowuje swój unikalny styl. Ramka została skurczona ale nie do takich rozmiarów, że telewizor nie ma swojego stylu. Wygląda to na podobną budowę do modelu Z5500, który bardzo mi się podobał swego czasu.
Telewizor bez podstawy stołowej (szer. x wys. x gł., cm)
94,3 x 57,8 x 5,9 (4,61)
Telewizor z podstawą stołową (szer. x wys. x gł., cm)
94,3 x 59,6 x 24,1
Wymiary kartonu (szer. x wys. x gł., cm)
129,4 x 67,4 x 15,0
Modele 2012 zyskały srebrną ramkę wokół czarnej, fortepianowej ramy. Wygląda to ciekawie i elegancko. Jednak największe zmiany zaszły w stopie i mocowaniu telewizora do niej. W zestawie klient dostaje metalową, chromowaną rurkę, która jest wygięta w postaci umownej litery C. Na nią stawiamy telewizor, do którego wcześniej przymocowaliśmy pozostałą część uchwytu. Wygląda to dość ciekawie i niecodziennie. Znowu coś nowego. Patent jest o tyle fajny, że dość łatwo telewizor się obraca oraz można regulować jego kont nachylenia. Przydaje się to w dość nasłonecznionych pokojach. Wszystko jest masywne i dobrze wykonane.
WYPOSAŻENIE
W tym przypadku mamy do czynienia ze standardowym wyposażeniem bez żadnych dodatkowych gratisów w postaci okularów czy kamery Skype. Czyli: telewizor, pilot, instrukcja, stopa i inne rzeczy niezbędne do poprawnej instalacji.
ZŁĄCZA
HX750 jest bardzo bogato wyposażony pod względem wszelkich złącz. Posiada m.n. 4 wejścia HDMI, port LAN (telewizor posiada także wbudowane WiFi), dwa złącza USB (jedno dedykowane dla dysku twardego aby nagrywać programy z naziemnej telewizji cyfrowej) czy miejsce na moduł dostępu CI+ np. dla platformy n na kartę (model HX755). Złącza są bardzo dobrze umieszczone, właściwie nic nie jest skierowane w stronę ściany co mogłoby utrudnić montaż na ścianie. Jedynie złącza Euro i component takie są ale umówmy się: kto dzisiaj z tego korzysta? Rzadkość.
PILOT
Pilot jest bardzo podobny do dotychczasowych konstrukcji. Jednak to, co rzuca się w oczy to zagęszczenie klawiszy. Jest tego nieco więcej niż do tej pory. Pilot jest wykonany z dobrej jakości materiałów i całkiem dobrze leży w dłoniach. Najważniejsze klawisze zostały umieszczone w centralnej części a klawisze używane częściej mają inny kształt. Widać też klawisz SEN (sony entertainment network) czyli bezpośredni dostęp do usług sieciowych (teraz wszystkie urządzenia Sony są zintegrowane i z tego właśnie korzystają). Jest to skupienie się wszystkich udogodnień związanych z siecią w jednym miejscu (menu).
OBSŁUGA I INSTALACJA
Menu nie zmieniło się praktycznie wcale ponieważ od zeszłego roku jest to nowy styl, który zastąpił z 2010 roku XMB (XrossMediaBar). A Sony nie jest znane z tego, że zmienia takie rzeczy co roku. Menu posiada 9 poziomych zakładek krzyżujących się z pionowymi w których znajduje się odpowiednia zawartość. Jednak w odróżnieniu od znanego XMB całość przysunięto maksymalnie do dolnej i prawej krawędzi obrazu. Natomiast z lewej strony pozostawiono miejsce na wyświetlany obraz np. z telewizji naziemnej czy innego źródła. To dobry pomysł. Menu nie przysłania nam w tej chwili oglądanego obrazu. Wygląda to tak:
Oprócz klasycznego menu, użytkownik ma dostęp do szybkiego, podręcznego menu pod klawiszem OPTIONS w którym może na bieżąco regulować różne rzeczy:
Jedna z zakładek to Ulubione/Historia. Jest to bardzo fajny pomysł na zapisywanie naszych ostatnich ruchów związanych z przeglądaniem różnych rzeczy. Np. mogą tam się znaleźć ostanie oglądane kanały, zdjęcia, filmy czy użyte złącza. Jednym słowem wszystko.
Pierwsze kroki z nowym modelem to możliwość przeczytania dokładnej elektronicznej instrukcji obsługi. W dalszej kolejności można przeprowadzić proces instalacji kanałów cyfrowej telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej (dostaliśmy do testów model HX755 gdzie 5 na końcu oznacza wbudowany tuner DVB-S2). Wyszukiwanie trwa dość szybko (wszystko przebiega automatycznie, nie ma żadnego żmudnego ręcznego ustawiania list kanałów itd.) a efektem będzie dostęp do obecnej oferty DVB-T, kablówki czy takich ofert satelitarnych jak n na kartę czy Cyfra+.
Telewizję naziemną można nagrywać na zewnętrzny dysk twardy. Musi on mieć minimum 32GB pojemności (max 2TB) więc na peny nie da się nagrywać. Jest także możliwość pauzowania programu na żywo!
Akurat miałem do dyspozycji dysk 2,5 cala na USB bez dodatkowego zasilania.
Rejestracja dysku:
Dostęp do listy nagrań:
Programowanie nagrania ręcznie (można też z EPG):
Lista nagrań (akurat tutaj pusta):
TECHNOLOGIA
Nowy procesor
2012 rok to kolejna już generacja (jak dobrze liczę to 8) procesorów dla telewizorów Bravia. W tym roku firma jednak zrezygnowała z numeracji i może się wydać, że to ten sam X-Reality co rok temu. Jednak to nie prawda. Jest to kolejna rewizja tego scalaka. W HX750 zastosowano jego podstawową wersję a procesor PRO został zarezerwowany dla najwyższych linii czyli np. HX850
Zanim przejdziemy do strony praktycznej wspomnę trochę o marketingowych/technicznych aspektach nowego procesora w wersji podstawowej. Co potrafi?
Analiza obiektów w każdej scenie
Reszta umiejętności wyjdzie w praniu podczas testów technicznych i kalibracyjnych.
Podświetlenie
Telewizor posiada podświetlenie Dynamic Edge LED. Ten system można jednak implementować na różne sposoby. Poniżej różnice pomiędzy serią HX750 a HX850 (już na przyszłość…).
OBRAZ
Praktyka
Nowy nabywca HXa nie będzie narzekał na brak fabrycznych ustawień obrazu. Po wejściu w OPTIONS mamy do wyboru predefiniowane ustawienia pod nazwą Scena. Wybór jest spory: Automat., Automat. (24p), Ogólna, Kinowy, Sport, Muzyka, Animacja, Zdjęcia, Gra, Grafika. Podczas oglądania regularnej telewizji użytkownik nie ma dostępu do Sceny Automat. (24p), Zdjęcia oraz Grafika. Sceny to dopiero początek ustawień. Oprócz nich jest także dostęp do trzech regularnych ustawień trybów obrazu w menu ekranowym : Standardowy, Własny, Żywy. Do każdego złącza można przyporządkować inne ustawienia. A jakie to ustawienia? Oj jest w czym wybierać chociaż… zabrakło nam np. CMSa (Color Management System) czyli regulacji przestrzeni kolorów.
Można regulować: podświetlenie, kontrast, jasność czy nasycenie poprzez temperaturę barw, regulację najróżniejszych zakłóceń w obrazie SD i HD poprzez zaawansowane ustawienia jak balans bieli czy gamme. Oczywiście dla większości użytkowników z góry zdefiniowane ustawienia w trybach Scena na pewno zdadzą egzamin jednak warto nieco zagłębić się w temat i poeksperymentować na własnych ustawieniach. Szczególnie warto pobawić się różnymi usprawniaczami obrazu SD (redukcje zakłóceń), tworzeniem realizmu oraz łagodną gradacją. Efekty od razu są widoczne na ekranie.
Z ważnych ustawień należy jeszcze wymienić funkcję poprawy płynności obrazu czyli Motionflow (5 ustawień) oraz dostępne formaty obrazu. Jest iż 6 (rozszerzony, normalny, pełny, napisy, zoom i 14:9).
Informacja: rzeba ręcznie ustawić i wyłączyć domyślnie włączony OVERSCAN nazwany: Pole wyświetlania w ustawieniach ekranu. Należy wybrać opcję Wszystkie piksele.
Opcje, które możemy regulować w menu OBRAZ:
Nowa rodzina telewizorów Sony, podobnie jak poprzednie serie, nie posiada systemu zarządzania kolorem(CMS). Dotychczas nie stanowiło to większego problemu, ponieważ spektrum barw telewizora pasowało całkiem dobrze do standardu filmowego Rec. 709. Najnowszy HX750 reprodukuje dobrze (ale nie idealnie) nasycone czerwienie, co jest postępem w stosunku do np. zeszłorocznej serii HX820. Gorzej jest z barwami niebieskimi, które wykazują już znaczne niedosycenie (i zbyt dużą jasność). Zeszłoroczne modele też miały z tym problem, ale nie tak poważny jak w tym modelu. Zielenie, są dobrze nasycone, jednak odcienie jakie przyjmują nie są poprawne. Na szczęście nasze oczy nie są tak wyczulone na zmiany w zieleniach więc ten problem nie będzie dokuczliwy. Czyli tak naprawdę wszystko rozchodzi się o niebieski, który odbiega od wzorca.
Badanie wykonaliśmy najpierw na ustawieniach fabrycznych. Należy pamiętać, że nie wiele osób decyduje się na kalibrację samemu a co dopiero na kalibrację przeprowadzaną przez kogoś. A jak wiadomo cały sekret tkwi właśnie w odpowiednich ustawieniach. Ponieważ jednak jak wspomniałem nie każdy lubi się bawić warto zobaczyć co ten telewizor potrafi po wyjęciu z pudła. Testy przeprowadziliśmy na kilku Scenach czyli zdefiniowanych ustawieniach przez producenta.
Scena: Ogólna
W trybie ogólnym temperatura barwowa bieli oscyluje w okolicach 10 300K, co oznacza że obraz jest bardzo zimny, a kolory skierowane ku błękitowi. W pierwszej chwili taki obraz może przyciągnąć wzrok na półce sklepowej, dając wrażenie ostrzejszego i czystszego, jednak bardzo szybko zorientujemy się, że jest on zupełnie nienaturalny. Konsekwencje bardzo zimnego obrazu zobaczymy od razu na ujęciach z twarzami lub niebem, które będą wyglądały bardzo dziwnie („komputerowo”).
W trybie ogólnym odniesiemy wrażenie, że kolory wręcz wylewają się z ekranu. Jest to konsekwencja znacznego przejaskrawienia barw (czasem niepoprawnie określanego jako przesycenie).
Balans bieli w całym zakresie dynamiki i pomiar barw przy 75% jasności
Pomiar barw przy 100% jasności
Barwy nie „rozjeżdżają” się wraz ze wzrostem jasności, co jest dobrą cechą tego telewizora. Przy tym pomiarze widzimy (na wykresie „gamut luminance”), że barwy nie są już przejaskrawione. Oznacza to, że gdzieś po drodze osiągnęły maksymalną jasność, powyżej której zaczęły zlewać się w jasną, jednokolorową plamę.
Scena: Kino
Filmy to to, co tygrysy lubią najbardziej na swoim nowym wymarzonym telewizorze. Sony przygotowało tryb kino, który z założenia ma nadawać się właśnie do oglądania filmów, szczególnie w porach wieczornych. W tym momencie już w ciemno można stwierdzić, że obraz będzie ciepły i dużo lepszy od trybu ogólnego. Jak jest?
Ustawienia fabryczne trybu kinowego są bliższe wzorcowi. Są także lepsze w porównaniu do zeszłorocznej serii telewizorów. Obraz jest cieplejszy, a dzięki temu bardziej miękki i przyjazny dla oka. Szerokość palety barw nie różni się prawie wcale od tej zmierzonej w trybie „ogólnym”, natomiast dzięki lepszemu balansowi bieli kolory są bliższe wzorca. Ogólnie kolorów jest trochę „za mało”, ale jest to marginalna rozbieżność, nieporównywalnie mniejsza w stosunku do przejaskrawienia barw w trybie ogólnym.
Charakterystyka jasności nie pasuje dobrze do trybu kinowego. Współczynnik gamma 2.13 jest dobry do oglądania w dzień, ponieważ zapewnia lepszą widoczność cieni w mocno naświetlonym pomieszczeniu. Na wieczorne i nocne seanse, do których dedykowany jest tryb „kinowy” taka sytuacja powoduje, że obraz wygląda mniej kontrastowo.
Kalibracja
Czas na kalibrację. Czy telewizor pokaże pazur? Da się coś jeszcze wycisnąć oprócz predefiniowanych trybów fabrycznych, których jest naprawdę sporo?
Indywidualna kalibracja zapewniła jeszcze lepszy balans bieli, który bezpośrednio przekłada się na otrzymane kolory i wrażenie „czystości” obrazu. Udało się także dopasować charakterystykę jasności do preferowanej pory oglądania i warunków pomieszczenia, dzięki czemu obraz był odpowiednio kontrastowy, a wszystkie detale w cieniach i w jasnych ujęciach pozostały widoczne.
Podświetlenie matrycy
Telewizor posiada podświetlenie Dynamic Edge LED. Zaobserwowanie cloudingu w HX750 jest trudniejsze niż poprzednio, ponieważ nowa seria nabrała złej cechy przyciemniania podświetlenia pomimo wyłączonych funkcji ECO, dynamicznego kontrastu i automatycznej jasności. Niestety nie dzieje się to wyłącznie gdy wyświetlamy jednolity, ciemny obraz. Na przygotowanych testach, w których wyświetlaliśmy czarną planszę z kilkupikselową jasną kropką po środku telewizor zachowywał się tak samo i obniżał podświetlenie do absolutnego minimum (około 0,007cd/m2). Taka sytuacja wróży problemy. W skrajnym przypadku możemy nie zobaczyć jakiejś części ciemnych scen obrazu, z powodu nadmiernego przyciemnienia.
Do oceny cloudingu musieliśmy posłużyć się inną planszą, na której telewizor przestawał już manipulować podświetleniem. W subiektywnej ocenie matryca plasuje się w czołówce telewizorów z krawędziowych podświetleniem. Największa nierównomierność występuje na rogach i przypomina trochę tą znaną z matryc z klasycznym poświetleniem CCFL. Nie można powiedzieć, że nie ma problemu z cloudingiem, ale podświetlenie zostało dopracowane i wygląda lepiej niż w zeszłorocznych seriach, a także niż u konkurencji (Samsung D8000, czy Sharp LE830).
Kontrast ANSI (natywny) w centralnym punkcie matrycy wynosi 2650:1.
Jednolitość obrazu:
W teście jednolitości obrazu sprawdziliśmy, czy biel przyjmuje taki sam odcień na powierzchni matrycy jak w punkcie centralnym. Obiektem zainteresowań były rogi kwadratu pokrywającego około 80% powierzchni matrycy, czyli obszar na którym najczęściej skupiamy wzrok.
Punkt centralny:
– kontrast: 2650:1
– Idealny balans bieli
(tabelka to położenia rogów)
Wyniki kontrastu sugerują, że zależy on w dużej mierze od tego w jaką „chmurkę” trafimy. Różnice w jasności dochodzą do 20%. To standardowy wynik jak na telewizor Edge-LED, podobnie jednorodność obrazu. Zdarza się, że wpada on w jakiś odcień, ale różnica nie przekracza 10%, przez co nie jest to bardzo zauważalne podczas użytkowania telewizora.
Kąty
Temperatura barwowa bieli wzrasta pod kątem, więc obraz staje się chłodniejszy. Przekłamanie nie jest jednak większe niż 200-300 Kelvinów, co nie kłuje w oczy. Kolory nie zachowują jednak stabilności. Błękity, które nawet na wprost są niedosycone stają się jeszcze bardziej “wyprane”. Przekłamanie odcienie zieleni pogłębia się. Jedynie czerwienie wyglądają na względnie stabilne.
Kontrast pod kątem spada do wartości 1100:1. Dwu i pół krotny spadek kontrastu, pomimo iż źle brzmi jest w rzeczywistości dobrym wynikiem jak na telewizor LCD!
Skalowanie – obraz SD
Test skalowania na falującej fladze pokazał, że telewizor sprawnie skaluje obraz SD i nie skutkuje to powstawaniem artefaktów takich jak ząbkowane krawędzie, czy podwójne kontury.
Deinterlacing
Deinterlacer wideo użyty w telewizorze radzi sobie przeciętnie z usuwaniem przeplotu. Pomimo iż w teście syntetycznym „jaggies” krawędź jest gładka aż do kąta 15 stopni to w testach rzeczywistych widać poszarpanie krawędzie w różnych płaszczyznach. Dobry procesor video poradziłby sobie znacznie lepiej, ale na tle telewizorów działanie HX750 jest dosyć typowe.
Niestety źle jest z rozpoznawaniem przeplotu filmowego, czyli odzyskiwania oryginalnych, progresywnych scen z materiału transmitowanego z przeplotem. Nie jest to problemem, o ile etap ten zostanie przeprowadzony przez odtwarzacz, a do telewizora doprowadzimy gotowy sygnał 1080p. Należy jednak wspomnieć, że np. prawie żaden tuner antenowy nie posiada takiej możliwości. Co w takiej sytuacji? Obraz przejdzie stratny deinterlacing, przez co utraci część rozdzielczości. Można spodziewać się także mikrostutteringu, ponieważ większość filmów przechodzi pulldown 3:2 (konwersja z 24p do 60i) podczas deinterlacingu takiego materiału klatki nie będą wyświetlane z równym czasem trwania.
Problem ten zobrazowaliśmy na poniższych scenach. Prezentują one efekt mory, który pojawia się przy deinterlacingu:
Mora
Brak mory
Nowy HX750 nie był w stanie rozpoznać żadnego pulldownu 1080i jaki poddaliśmy testom:
– 2:2
– 3:2 (PF-T)
– 3:2
– 2:3:3:2
– 2:2:2:4
– 5:5
– 6:4
– 7:8
TV jako monitora komputerowy
Telewizor reprodukuje sygnał chrominancji w pełnej rozdzielczości przy podłączeniu przez HDMI, ale jedynie w trybie „gra”, lub „grafika”. Jest to istotne dla osób, które planują wykorzystać wyświetlacz jako monitor. Dzięki temu nie powstają rozmycia, szczególnie uciążliwe przy wyświetlaniu kolorowego tekstu.
Płynność ruchu
Słynne Motionflow doczekało się kolejnych ewolucji chociaż… widzę, że ponieważ temat został już wyczerpany rok temu (dla mnie funkcja działała w 100% ok) to Sony pokusiło się o dodanie kilku ciekawostek ale no właśnie. Raczej ciekawostek niż trybów z których użytkownik będzie korzystał na co dzień przy oglądaniu filmów. Jak widać model HX750 to 400Hz. Ile by tych Hz nie było najważniejsze jest to, że telewizor musi ten tryb posiadać. Dzięki temu użytkownik nie będzie zmuszony do oglądania skaczącego obrazu np. z płyt Blu-ray. A Hz im więcej tym lepiej ale nawet 100Hz jest akurat. Wyżej to już niuanse, które aby wychwycić trzeba mieć dość sprawne oko i wyczucie. Jak to działa i co to daje?
Trybów jak już wspomniałem się rozmnożyło. Jednak pamiętajcie. Im mniej tym mniejszy będzie tzw. efekt teatru. Dlatego dla prawdziwych maniaków pozostawię tryb Impuls. Ale od razu powiem: uważajcie, bo możecie trafić do okulisty. Czemu? Odpalcie ten tryb np. w sklepie to się przekonacie haha
TECHNOLOGIA 3D
Trzeba przyznać, że w tym roku dość mocno popracowano nad efektem 3D. O ile w modelu HX920 było naprawdę dobrze to w niższych dało się odczuć, że mogłoby być lepiej. W tym momencie właściwie ciężko się do czegoś przyczepić. Ale dla przypomnienia parę faktów.
Sony korzysta ze swojej autorskiej technologii aktywnej, która powoduje, że zredukowano migotanie obrazu do minimum. Małym efektem ubocznym jest to, że gdy będziemy dość mocno kręcić głową na boki to 3D zanika. Na szczęście za dużo podczas oglądania filmu nie kręci się głową a migotanie to dość uporczywa rzecz u innych producentów, szczególnie plazm.
W 2012 roku wprowadzono nowego typu okulary, które są ultra lekkie i znacznie podnoszą komfort podczas oglądania filmów 3D. Trzeba przyznać, że w porównaniu do np. pierwszej generacji okularów czy to Sony czy innych firm to jest to przepaść na korzyść nowego rozwiązania. Czas jak zwykle leczy wszystko. A, że światło może się dostać z boku do oczu? Eh wolę super lekkie okulary bo i tak zazwyczaj filmy ogląda się wieczorem.
Główne cechy:
Co zrobiono z 3D na 2012 rok? Firma wprowadziła kilka usprawnień. I trzeba przyznać, że cokolwiek one znaczą- to działa. Filmy są praktycznie pozbawione efektu crosstalku czyli podwójnego obrazu mimo założonych okularów a w obrazie nie występuje praktycznie efekt judderu czyli problemów z płynnością obrazu. Obraz jest także dość jasny. Nie jest to oczywiście poziom technologii pasywnej ale liczy się jakość a takiej technologia pasywna nie zapewni nigdy. Coś za coś.
I jeszcze gwoli przypomnienia dla nowych czytelników różnice pomiędzy technologią aktywną a pasywną (np. LG)
Pasywna technologia
Model HX750 posiada też możliwość konwersji obrazu 2D do 3D. Działa to całkiem nieźle ale umówmy się: trzeba zastosować naprawdę dobry materiał źródłowy (najlepiej Blu-ray) żeby wyglądało to w miarę fajnie. W innym przypadku będzie to tylko ciekawostka.
DŹWIĘK
Moc znajdujących się w ekranie głośników to 20 W (2 x 10 W). Pod względem dźwięku telewizor ten reprezentuje niezły poziom. Użytkownik ma do dyspozycji kilka predefiniowanych trybów dźwięku jak Standardowy, Dynamiczny czy Czysty głos. Bardzo ciekawą funkcją jest technologia S-Force Front Surround 3D, która dodaje dźwiękowi dość znaczną przestrzeń. Jednak jeżeli ktoś spodziewa się np. sporego basu to tutaj go nie znajdzie. Jest czysty, wyraźny dźwięk bez żadnych zniekształceń nawet podczas sporej głośności (tak naprawdę przy ponac 30 już jest bardzo głośno ale nadal wyraźnie). Jednak to nadal dźwięk z telewizora. Dlatego polecam podłączenie kina domowego. Telewizor posiada też dekodery (np. przy DVB-T): DolbyŽ Digital / DolbyŽ Digital Plus / DolbyŽ Digital Pulse. Podsumowując jak na tak smukły odbiornik jakość jest bardzo dobra ale telewizyjna.
USŁUGI SIECIOWE
Konfiguracja
W przypadku chęci korzystania z dodatków sieciowych, użytkownika czeka krótka konfiguracja sieciowa. Telewizor możemy podłączyć kablowo lub bezprzewodowo za pomocą wbudowanej karty WIFI. Konfiguracja jest automatyczna i właściwie po paru chwilach możemy już śmiało korzystać z funkcji internetowych jak np. Internet Video.
SEN – Sony Entertainment Network
W tym roku nastąpiło zjednoczenie usług sieciowych na wszystkich urządzeniach marki Sony. Nową usługę nazwano SEN co w naszym języku brzmi conajmniej ciekawie ;-). Ale nikt tutaj spać nie będzie bo jest tego tyle, że mógłbym w sumie napisać oddzielną recenzję. Ale postaram się w miarę zwięźle opisać co ważniejsze funkcje i zalety.
Jeżeli chodzi o serwisy Video to jest w sumie maks, który można uzyskać z polskiego rynku. Nie brakuje niczego i to jest ogromny plus telewizorów Sony. Już na starcie nowych serii klient dostaje wszystkie najpopularniejsze, polskie serwisy video jak TVN, Ipla czy TVP. Konkurencja np. w postaci Samsunga póki co tego nie oferuje. Fajnie, że jest też wiele innych serwisów w tym serwis 3D! przygotowywany przez Sony. Wygląda to tak:
Dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do dotychczasowego podziału na Bravia internet video, widgety itd oczywiscie nadal w menu pozostawiono takowe opcje. Jednak po naciśnięciu magicznego klawisza SEN na pilocie wszystkie te funkcje dostaniemy do wyboru na jednym, ładnie przygotowanym ekranie.
Facebook, Twitter
Jest oczywiście dostęp do najpopularniejszego na świecie i w Polsce serwisu społecznościowego czyli Facebooka oraz do Twittera. Podczas oglądania telewizji możemy być na żywo informowani o aktywności znajomych z tych serwisów.
Podczas oglądania telewizji, możemy mieć cały czas podgląd w wirtualny świat:
Skype
Telewizor obsługuje rozmowy przez komunikator Skype. W tym przypadku należy dokupić kamerkę dzięki której będziemy mogli mówić i rozmawiać z naszym rozmówcą używającym Skype np. na innym telewizorze albo komputerze.
Przeglądarka www
W tym roku nieco popracowano nad otwartą przeglądarką www chociaż nadal mogłaby być szybsza jednak działa o niebo płynniej niż w modelach 2011. Podczas przeglądania z pilota, przeglądarka nie posiada wskaźnika. Pojawia się on dopiero gdy telewizorem zaczniemy zarządzać np. tabletem (wygodna klawiatura!). Testy przeprowadziłem przy użyciu iPada (o tym niżej). Jeżeli musimy coś sprawdzić to przeglądarka może się przydać. Ale na pewno lepiej działa Chrome google od google TV. Bez dwóch zdań. Więc jak macie możliwość dokupić Blu-ray’a Sony z Google TV to będzie to lepsza opcja to przeglądania sieci (o tym też niżej bo telewizor jest Google TV Ready).
Sterowanie telewizorem za pomocą telefonu czy tabletu
Telewizorem można bez problemu sterować np. tabletem Sony czy iPadem. Tego ostatniego postanowiłem przetestować gdyż taka forma sterowania to całkiem inny świat w porównaniu do zwykłego pilota (wskaźnik, klawiatura).
iPad:
Konfigurację zaczynamy od telewizora. Z menu musimy wybrać opcje Wi-Fi Direct:
Na iPada ściągamy specjalną aplikację Media Remote:
Po połączeniu się z iPadem możemy cieszyć się dużo lepszą funkcjonalnością kontrolowania telewizora niż pilota. Dochodzi chociażby wskaźnik myszy. Możemy też łatwo wysyłać zdjęcia na ekran tv itp. Możliwości jest naprawdę sporo.
Tablet Sony:
Tabletem Sony miałem okazję pobawić się na konferencji Sony. Działa to naprawdę super!
Opera TV Store
To jedno z największych zaskoczeń. Oprócz SEN i wsparcia dla Google TV, Sony udostępniło także dostęp do platformy Opera TV. Tutaj czeka na nas kolejna porcja najróżniejszych aplikacji.
Google TV Ready
W tym roku Sony wprowadzi do sprzedaży urządzenia zgodne z platformą Google TV. W Polsce będzie to np. odtwarzacz Blu-ray NSZ-GS7(9). Co ciekawe telewizor po otrzymaniu sygnału z takiego odtwarzacz doda odpowiednie opcje w menu np. dostęp do przeglądarki Chrome. To super sprawa. Czyli nie będzie dublowania się dwóch rodzajów menu. Wszystko będzie można oglądać z poziomu telewizora. A chyba nie muszę mówić jak płynnie działa taka przeglądarka. Jest taka sama jak z normalnego PC.
Inne dodatki sieciowe
Telewizor posiada jeszcze masę innych drobnych dodatków. Użytkownik może np. wyszukiwać informacje na temat filmów czy muzyki (TrackID) w specjalnie przygotowanym do tego serwisie, używać kalendarza, zegarka itp itd.
OBSŁUGA ZŁĄCZA USB – MULTIMEDIA
Telewizor posiada możliwość odtwarzania filmów, przeglądania zdjęć czy słuchania muzyki.Wszelkie multimedia możemy obsługiwać za pomocą USB (brak obsługi NTFS) albo DLNA czyli udostępniać wybrane pliki np. z naszego komputera po sieci wprost na ekran telewizora. Ta druga opcja działa bardzo fajnie i w przypadku HX750 polecam ją tym bardziej, że jest to jedyny sposób by odczytać na nim np. filmy w formacie MKV. No właśnie. Telewizor nadal nie czyta po USB plików MKV. Reszta popularnych formatów jest odczytywana bez problemu. MKV jest jedynym wyjątkiem acz kluczowym. Kolejną sprawą są słabej jakości czcionki dostępne w napisach. Są trochę za małe i za cienkie. Niektórym może się je ciężko czytać. Polska czcionka jest obsługiwana. Zdjęcia wczytują się w wysokiej rozdzielczości i działają bardzo szybko. Możemy je sortować na różne sposoby podobnie zresztą jak filmy. W przypadku zdjęć możemy zrobić pokaz slajdów (także z podkładem muzycznym) oraz mieć dostęp do podstawowych funkcji regulacji obrazu czyli ich korekty. Przy odtwarzaniu muzyki doszła też możliwość wyświetlania wizualizacji.
Video:
Zdjęcia:
Muzyka:
PODSUMOWANIE
Uff przetestowanie w tym roku telewizorów to nie lada wyzwanie. Kiedyś interesowały nas tylko sprawy jakości obrazu a dzisiaj same usługi sieciowe zajmują 1/3 całego testu. Telewizory stały się już właściwie domowym centrum rozrywki. Takim komputerem ale z ogromnym wyświetlaczem. Dobrym przykładem takiego komputera jest właśnie nowy HX750. Sony w tym roku poszło na maxa w sieć i naprawdę jest to w tej chwili lider pod tym względem także jeżeli chodzi o polskie serwisy. SEN, Opera TV i Google TV Ready &–#62; czy nuda może być możliwa z tak wielkim wsparciem? Do tego model ten całkiem dobrze radzi sobie z wyświetlaniem obrazu. Ma oczywiście także swoje wady ale nie wpływają one jakość mocno negatywnie na odbierany obraz. Należy też pamiętać, że jest to średnia półka a my nadal czekamy na model najwyższy z 2012 roku (póki co) czyli HX850. Jednak muszę przyznać, że HX750 wart jest swojej ceny a ilość funkcji jakie posiada może przyprawić niejednego fana HD o istny zawrót głowy!
LCD LED 3D Sony Bravia KDL-40HX755 (wbudowany tuner DVB-S2)
ZA:
+ przebogate wsparcie sieciowe (bezkonkurencyjne na ten moment) – ten telewizor musisz podłączyć do sieci
+ wbudowana karta WiFi
+ doskonała jakość obrazu 3D
+ nowe, ultra lekkie okulary 3D kompatybilne wstecznie!
+ na pokładzie tunery DVB-T, DVB-C i DVB-S2(HX755)
+ predefiniowane listy kanałów dla n na kartę oraz cyfry+ (wkładamy kartę a reszta robi się sama a my oglądamy telewizję)
+ bardzo dobre działanie funkcji Motionflow 400Hz
+ dobra współpraca z komputerem
+ całkiem dobre kąty jak na LCD z podświetleniem LED
+ brak większych problemów z cloudingiem (delikatnie można się dopatrzyć, ale nie przeszkadza to w oglądaniu ciemnych materiałów)
+ bardzo dobra jakość sygnału SD
+ dobre wykonanie telewizora
+ bogata ilość złącz
+ całkiem nieźle skalibrowane tryby fabryczne: kino
+ perfekcyjna współpraca ze smarfonami oraz tabletami
PRZECIW:
– brak obsługi MKV (ogólnie obsługa formatów Video po USB mogłaby być lepsza…)
– nie najlepsza reprodukcja koloru niebieskiego
– problemy z rozpoznaniem pulldown’u
– deinterlacing bez rewelacji….
– tryb ogólny dość znacznie odbiega od tego jak powinien wyglądać naturalny obraz – należy sprawdzić np. tryb kino lub poddać telewizor kalibracji
– ciężko korzystać z przeglądarki używając standardowego pilota
Cena od 4399,00 do 4668,77 zł (ceneo.pl)
(448)