Powrót

MEGA-TEST: LCD 3D Philips 46PFL9705H EISA 2010-2011

MEGA-TEST Philips 46PFL9705H

W zeszym roku firma Philips wypucia na rynek jeden z najbardziej zaawansowanych na rynku telewizorw LCD, ktry dosta nawet (dyskusyjn ale jednak bardzo znan) nagrod EISA. Produkt zosta uznany za najlepszy europejski telewizor 2010-2011. W dodatku jest to ekran 3D czyli bardzo na czasie. Te wszystkie rzeczy powoduj, e nie mog pomin tego modelu a test wrcz mu si naley. No to zaczynamy!

Wygld i budowa

Trzeba przyzna, e Philips stara si by inny jeeli chodzi o wygld czy to samego ekranu czy np. pilota. Oryginalno zawsze bya jedn z gwnych charakterystycznych cech tej firmy przy produkcji paskich ekranw.

Jeeli chodzi o sam ekran to jednym moe si podoba a innych wrcz odrzuca. Zauwayem to po ludziach ktrym pokazywaem ten model. C, wszystko jest inne ni u reszty konkurentw. Telewizor sprawia wraenie wykonanego z aluminium w caoci chocia nie do koca tak jest. Jednak s widoczne takowe elementy w samej obudowie. To duo lepsze ni tandetne plastiki piano obecne u wielu konkurentw na rynku. Dziki temu telewizor nie apie tak atwo kurzu. Podobnie mona to zaobserwowa w przypadku podstawy ktra wyglda jak ze szczotkowanego aluminium. W opisie producenta widnieje wyranie: Matowe aluminium w kolorze czarnego onyksu. Zostamy przy tym. Dla mnie duy plus za wykonanie sprztu. Najwikszy model jaki jest oferowany z tej serii to 46 cali. Oj mogoby by wicej…

Wymiary
Szeroko urzdzenia: 1088 mm
Wysoko urzdzenia: 671 mm
Gboko urzdzenia: 69 mm
Wysoko urzdzenia (z podstaw): 707 mm
Gboko urzdzenia (z podstaw): 260 mm
Szeroko podstawy: 500 mm
Waga produktu: 23 kg
Waga produktu (z podstaw): 25 kg
Szeroko pudeka: 1231 mm
Wysoko pudeka: 1040 mm
Gboko pudeka: 338 mm
Uchwyt cienny zgodny ze standardem VESA: 300 x 300 mm

Pilot

Tak jak i sam telewizor, pilot jest jeszcze bardziej oryginalny i jeeli kto wczeniej nie mia do czynienia z telewizorami Philipsa to bdzie w szoku. Bdzie te potrzebowa nieco czasu by opanowa sztuk obsugi telewizora za jego pomoc. Jego wykonanie to najwysza pka. Podobnie jak sam telewizor, wyglda jak szczotkowane aluminium i jest do ciki. Zasilaj go dwie baterie “zegarkowe” CR2032. To take do nietypowe rozwizanie. Jedynie szkoda, e tej klasy telewizor nie posiada pilota z podwietleniem. Kolejnym do sporym minusem jest brak klawisza odpowiedzialnego za… zmian rda sygnau! Kurcze, eby taki klawisz usun z pilota? eby zmieni rdo naley wej do menu i wybra go z listy. Podobno w modelach na rok 2011 ma powrci ten klawisz gdy sam producent zauway, e chyba przesadzono z redukcj klawiszy funkcyjnych.

Podwietlenie lokalne… i

W przypadku tego LCD mamy do czynienia z najlepszym z moliwych w tej chwili podwietle ekranu LCD. Mowa o diodach LED. Ale nie z typowym dla wikszoci paszczakw, nie do koca udanym Edge LED ale z penym podwietleniem tylnym z miejscowym przyciemnianiem (w tej serii nazwanym LED Pro). W przypadku tego Philipsa ukad diod wyglda nastpujco: 1792 diody w 224 segmentach sterowane indywidualnie. Umieszczono je za matryc i oddzielono od niej dyfuzorami. W zwizku z tym telewizor nie jest moe jako specjalnie cienki ale te nie jest gruby. Ale dziki temu nie wieci cienko tylko bardzo ale to bardzo dobrze jak na technologi LCD. Skada si to gwnie na czer i kontrast o ktrym wicej napisz przy ocenie obrazu.

…i lokalnie na cianie – Ambilight

Oczywicie jak to na telewizory Philipsa przystao nie mogo zabrakn synnego systemu Ambilight noszcego w tym przypadku nazw Spectra 3 (kolejna ju generacja tego ciekawego pomysu opartego na kolorowych diodach LED). Ta 3-stronna wersja powoduje, e kolor wiate pokrywa si (na ile to oczywicie moliwe) z tym co widzimy na ekranie powodujc wraenie wikszego ekranu ni w rzeczywistoci jest. Bajer fajny ale eby uzyska peny efekt telewizor musi sta lub wisie na jakim gadkim tle, najlepiej biaym.

Wyposaenie

Philips jest naprawd dobrze wyposaony jeeli chodzi o ilo zcz. Do tego, najwaniejsze kable id od dou zatem nie ma konfliktu podczas wieszania na cianie.

Moliwoci pocze:

Zcze Ext 1 Scart: Zcze audio L/P, Wejcie CVBS, RGB
Zcze Ext 2 Scart: Zcze audio L/P, Wejcie CVBS, RGB
Zcze Ext 3: YPbPr, Wejcie audio L/P
wejcie VGA: Wejcie PC, D-Sub 15
HDMI 1: HDMI 1.4 (zwrotny kana dwikowy)
HDMI 2: Wejcie HDMI v1.3
HDMI 3: Wejcie HDMI v1.3
Strona HDMI: Wejcie HDMI v1.3
Zcza z przodu/z boku: 2x USB, Gniazdo wsplnego interfejsu (CI-CI+), Karta SD (Videostore)
Inne poczenia: Ethernet, Wyjcie na suchawki, Wyjcie S/PDIF (koncentryczne), wbudowany system Wi-Fi 802.11b/g/n, Ethernet-LAN RJ-45, Zcze 3D
Funkcje HDMI: Zwrotny kana dwikowy (ARC), Szybkie przeczanie portw HDMI Instaport
EasyLink (HDMI-CEC): Odtwarzanie jednym przyciskiem, EasyLink, cze Pixel Plus, Przesyanie wizki pilota, Sterowanie dwikiem, Tryb gotowoci
cze sieci komputerowej: Certyfikat DLNA 1.5
Podsumowanie: 4x HDMI, 1x USB, 2x SCART, 1x Ethernet, zintegrowane zcze Wi-Fi

Nieco inaczej rozwizano dodawanie nowego sprztu, ktry moemy podczy do ekranu. Nie tylko trzeba do podczy co wydaje si oczywiste ale trzeba go te zainstalowa w menu

Wyposaenie – technologia 3D

Jeeli chodzi o 3D to zastosowano tutaj potrzeb dokupienia dodatkowego “3D upgrade kitu” w ktrego skad wchodz: dwie pary aktywnych okularw oraz nadajnik, ktry podczamy do telewizora. Czyli jest to tzw. rozwizanie 3D Ready. Nie potrzebujesz pki co 3D? To nie kupujesz zestawu i oszczdzasz kas a wydajesz j w momencie gdy najdzie Ci ochota na wyprbowanie dodatkowych funkcji zwizanych z obrazem przestrzennym.

Same okulary s do dobrze wykonane chocia mnie osobicie nie powalaj. Widziaem ju w swoim yciu lepsze konstrukcje. Chodzi mi gwnie o uyte materiay oraz design (troch toporny…). Jest to w mojej hierarchii rednia pka. Duy plus za to, e okulary same si wczaj oraz wyczaj. Ufff kto na to wpad. Nie musz ju sprawdza czy mj znajomy rzeczywicie widzi 3D czy nie (gdy daj komu okulary pierwszy raz do rki a on/ona nigdy nie widzieli wczeniej obrazu 3D). Do tego na wyposaeniu s take rne rozmiary noskw. Za to te plus. Okulary zasilane s na baterie. Czyli brak akumulatora.

Sam nadajnik z kolei wyglda bardzo adnie. Naley go podczy kablem z tyu telewizora i gdzie postawi. Posiada take tam samoprzylepn wic mona go przyklei do ramki ekranu. Ja jednak wol go postawi gdy nie lubi szpeci designu takim czym skoro telewizor wyglda naprawd adnie.

Po zainstalowaniu caego zestawu i dokonaniu odpowiedniego uaktualnienia z doczonego USB w menu pojawi si dodatkowe funkcje klasyczne dla nowej technologii 3D:

Oczywicie chodzi tutaj m.in o formaty aktualnie puszczanego obrazu jak np. side by side czyli 3D np. z satelity.

A jak wyglda samo 3D?

Po kilkunastu miesicach od premiery 3D edukacja na temat tego jak dana technologia radzi sobie z 3D jest duo wiksza ni na pocztku. Kady interesujcy si t kwesti wie, e przy obecnych LCD mamy czsto do czynienia z tzw. crosstalkiem czyli nie do koca zoonym obrazem mimo uycia okularw 3D, tym, e plazma zazwyczaj tego problemu nie ma ale z kolei do ciko uzyska tam jasny obraz albo mona by podyskutowa na temat okularw w technologii pasywnej oraz aktywnej gdzie te jako obrazu zaley wanie od niej.

W przypadku Philipsa to LCD i aktywne okulary. Wie si to z tym, e o ile jako obrazu 3D to cisa czowka (rozdzielczo!) to jednak crosstalk daje o sobie zna ale gwnie w wyjtkowo natonych efektach 3D (gdy co chce naprawd wyj z ekranu ). Jednak jasno stoi na wysokim poziomie a okulary nie mcz widza. Oczywicie przy duszych posiedzeniach zalecam przerwy.

Nie jest tajemnic, e ten rok bdzie take nalea do okularw pasywnych (Philips ale tylko nisze modele) oraz co ciekawe… bdzie mona regulowa natenie efektu 3D.

Ten samolot naprawd wychodzi tak z ekranu, e szczki szukaem dugo…

Funkcjonalno

I znowu. Jeeli kto nie mia do czynienia z telewizorami Philipsa to bdzie musia si przyzwyczai do tego co zobaczy. Menu jest zgoa odmienne od tych, ktre mona widzie czy to w Samsungach, LG czy Sony. W dodatku nie jest za szybkie co moe czasami irytowa. Tyczy si to przede wszystkim menu podrcznego (kilka akapitw niej). Niby fajnie to wszystko wyglda ale mogoby by zdecydowanie szybciej i wygodniej.

Obraz

Telewizor posiada wiele funkcji, ktre powoduj, e wszystko prezentuje si dobrze albo niedobrze gdy przesadzimy z dodatkami. Na pewno fani marki pamitaj to co zawsze byo charakterystyczne dla Philipsa czyli poprawa pynnoci obrazu. To na dzie dobry jest odpalone na maxa wic dla tych co nie lubi teatru i nadpynnoci obrazu radz uda si do menu i zredukowa jedn z funkcji, ktra jest za to odpowiedzialna.

Ilo poprawiaczy jest nastpujca:

Technologia Perfect Pixel HD Engine, Technologia Perfect Natural Motion, Technologia Perfect Contrast, Technologia Perfect Colors, Wywietlacz Wide Color Gamut, Funkcja Active Control z czujnikiem owietlenia, Redukcja szumw 2D/3D, Ekran 400 Hz Clear LCD, Podwietlenie skanujce, Selektywne przyciemnianie podwietlenia LED, Segmentowane podwietlenie diodami LED, Bright Pro, LED Pro, Super Resolution.

Duo Najwaniejsze to oczywicie sposb podwietlenia ekranu o ktrym pisaem wczeniej oraz Technologia Perfect Natural Motion i 400 Hz Clear LCD.

Menu mona podzieli na dwie czci: dla laika i dla zaawansowanego uytkownika. Pocztkujcy uytkownik wykorzysta zapewne “Szybkie ustawienia dwiku i obrazu” i waciwie telewizor zrobi wszystko za niego.

Jednak polecam zagbi si w menu i dokona manualnego ustawienia wielu wartoci.

Optymalnym ustawieniem bdzie:

Kontrast: 58
Jasno: 55
Kolor 50
Ostro: 0
Redukcja szumw: Wycz
Odcie: Ciepy
400Hz Clear LCD – wedle upodoba
Wszystkie dodatki na Wycz jak: Super resolution, Doskonay kontrast, Zmniejszenie usterek MPEG, Wzmocnienie kolorw
Gamma: 0
Format obrazu: nieskalowany
Perfect Natural Motion: Wycz
Dynamiczne podwietlenie: Standard

Po takiej kalibracji mona ju co nieco powiedzie o jakoci obrazu.

Kolory:

Philips wyjtkowo dobrze oddaje kolory. Na dobrym materiale a chce si patrze co ten ekran z siebie daje. Na szczegln uwag zasuguj barwy czerwone i zielone, ktre s wyjtkowo gbokie powodujc, e obraz jest nasycony i efektowny. Jednak czasami dla niektrych moe to by a zaamanie rzeczywistoci a szczeglnie moe to odbi si na tych, ktrzy s bardzo wraliwi przy ocenie np. odcienia skry gdzie tutaj zawsze bdzie troch ona odbiegaa od rzeczywistoci. Ale LCD ma robi wraenie prawda? Jest kolorowo!

Kty:

Tutaj mae rozczarowanie. Zreszt zobaczcie sami jak wygldaj wspomniane czerwienie ale pod wcale nie duym ktem:

Mogo by duo lepiej….

Pynno ruchu:

Mj ulubiony temat Musz przyzna, e byem gotowy na poraenie teatrem i tak te si stao . Szkoda, e tryb 400Hz Clear LCD posiada tylko opcje ON/OFF bez moliwoci wasnej konfiguracji. W tym momencie widz ma do wyboru albo widoczny judder albo super pynny obraz gdzie nie zawsze musi si to podoba. Ale trzeba przyzna, e przy wczonym trybie 400Hz brak jest jakichkolwiek artefaktw! Tutaj wychodzi wieloletniego dowiadczenie firmy jeszcze z czasw CRT. Na wielu osobach, ktrym pokazywaem panel, widziaem opad szczki podczas pokazu 2D/3D z pyty Demo Philips i wanie z odpalonym na maxa 400Hz + PNM o ktrym niej.

Funkcja Perfect Natural Motion nie jest dla mnie do koca przekonywujca. W momencie odpalenia jej na materiale z BD, obraz skacze od czasu do czasu (gdy 400Hz jest na OFF) wic przez to, e nie trawie takich dodatkw, odpuciem zabaw.

Bardzo fajnie dziaanie funkcji 400Hz pokazuje plansza z ruchomym “zegarem” gdzie przy wczonym trybie jest pynnie i da si odczyta wszystko! Idea

Czer i kontrast

Skoro Full LED to zapewne wszyscy spodziewaj si oprcz doskonaej, penej czerni take efektu halo wok np. biaych liter. Ok, troch jest widoczny ale w momencie gdy sterowanie podwietleniem ustawimy na standard to naprawd jest to wyjtkowo mao widoczne i Philips zdecydowanie reguluje segmenty do globalnie a nie lokalnie. Dziki temu, e ustawimy podwietlenie na standard zyskamy take to, e telewizor nie bdzie nam cakowicie wycza podwietlenia w ciemnych scenach. Jak wiadomo takie co spowoduje cakowit utrat szczegw w ciemnych scenach. Ok – czer bdzie absolutna ale co z tego jak wszystkie szczegy filmu umkn w ciemnociach bo ekran wyczy sobie LEDa w tym miejscu W stosunku do Edge LED to oczywicie przepa. Powiem szczerze, e wybr midzy plazm a LCD w tym przypadku bdzie naprawd nieatwy.

Skalowanie SD:

Telewizor do dobrze radzi sobie ze skalowaniem sygnau SD. Ale do czowki troch brakuje. Tutaj miaem akurat do porwnania chociaby Sony W5500 i tam dziaa to lepiej. Porwnanie robiem gwnie z dekodera nki przy standardowych kanaach jak np. TVN 24.

Dwik

Trzeba przyzna, e w kocu nie odpuszczono tematu jak to w wikszoci LEDw na rynku i mamy goniki, ktre oprcz tego, e w ogle s to jeszcze graj. Moc wyjciowa to (RMS): 2 x 15 W. Typy gonikw, ktre znajduj si w ekranie to 2 goniki wysokotonowe kopukowe oraz 2 goniki niskotonowe. W samym menu mamy kilka opcji jak: automatyczne ustawianie poziomu gonoci, Dynamiczne wzmocnienie tonw niskich, Incredible Surround, Regulacja tonw wysokich i niskich czy Wyrane brzmienie.

Tak jak napisaem, dziki temu, e w obudowie znalazo si miejsce mona byo zaoy co wicej ni tylko “co na niby”.

Menu podrczne i inne

Sie, internet, DLNA

Tutaj Philips si popisa i aspekt ten jest bardzo mocno rozbudowany. Najlepsze jest to, e w tym roku bdzie tego duuuuuuuuo wicej wic trudno narzeka na nud jeeli akurat nasz dostawca telewizyjny nie pokazuje niczego ciekawego w telewizji.

Do internetu mona podczy si na dwa sposoby: kablowo-ethernet czy te poprzez wbudowan kart bezprzewodow. Konfiguracja trwa chwil i jest przeprowadzana poprzez standardowe kroki konfiguracyjne. Prosto i przyjemnie.

Jak wida mamy dostp do najrniejszych aplikacji sieciowych, ktre moemy dodawa do telewizora. Z ciekawszych rzeczy, ktry mnie si akurat spodobay to OTWARTA przegldarka www! czy chociaby dostp do stacji radiowych. Oczywicie o takich rzeczach jak YouTube chyba nie musz wspomina. Poniej moecie zobaczy czym si akurat ja bawiem.

USB:

Fajnie, e telewizor posiada dwa zcza USB. Mona podczy np. Pena USB + jaki dysk gdy dla telewizora system plikw NTFS niestanowi problemu.

Odtwarzane formaty:

Odtwarzane formaty obrazw: JPEG
Odtwarzane formaty muzyki: MP3, WMA (od wersji 2 do wersji 9.2), AAC
Odtwarzane formaty wideo: Obsuga kodekw:, H264/MPEG-4 AVC, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV9/VC1, AVI, MKV

Wydaje si, e bdzie super jednak nie do koca tak jest. Po USB idzie troch gorzej ni przez Media Server.

Z USB nie chciao zobaczy trzech filmw MKV, ktre akurat miaem (tzn. w menu byy do wyboru ale czarny ekran po odpaleniu i informacja o braku wsparcia przy odtwarzaniu – na Samsungu C7000/C8000 np. chodz ok) czy te nie ma mowy o odpaleniu m2ts, nawet z kamery.

Divx czy Xvid dziaa, take z napisami (.srt, ta sama nazwa pliku). Zdjcia i Mp3 take chodz bez problemu.

Nieco wicej udao si uzyska gdy udostpniem pliki poprzez serwer na laptopie (DLNA). Udao si odpali filmy z ktrymi miaem wczeniej problem (MKV w 1080p).

Fajnie, e telewizor momentalnie znajduje si w sieci lokalnej. Trwa to dosownie kilka sekund po odpaleniu media serwera na PC.

Energia:

Temat jak dla mnie wcale nie tak wany gdy ju wiele razy pisaem, e w tej chwili wicej w tym marketingu ni powanego mylenia ale z racji obowizku wspomnie o tym musz. Philips niczym specjalnym w tej kwestii si nie wyrnia i “spala” tyle ile przecitny LCD czyli nie duo. Pobr mocy to rednio 100 W przy normalnym ogldaniu a nie jakim maksymalnym ciemnieniu obrazu czy czarnej planszy W przypadku czuwania:

Pobr mocy w trybie gotowoci: Pobr mocy w trybie wyczenia: Podsumowanie:

Lubi testowa takie telewizory gdy najwysza pka zawsze naszpikowana jest najnowszymi rozwizaniami i nie inaczej jest w przypadku tego Philipsa. Mgbym zacz od koca i napisa: a czego on nie ma? Eeeee bdzie trudno co wskaza. Ten telewizor jest cay czas TOP i akurat nagroda 2010-2011 pasuje gdy w tym roku trudno, eby pojawio si co bardziej zaawansowanego. Moe odrobin ale na pewno nie mocno. Oczywicie ma on troch wad (gdzie wicej cali?! 46″ to bardzo maa przektna dla freakw a ten telewizor jest zdecydowanie dla nich!) i ja osobicie nie uznabym go za najlepszy telewizor ever ale europejski to na pewno Jednak dla tych, ktrzy lubi gdy ich sprzt naszpikowany jest nowinkami technologicznymi bd wniebowzici.

WERDYKT:

Philips 46PFL9705H

ZA:

+ design – wysokiej jakoci materiay uyte przy obudowie oraz pilocie
+ doskonay kontrast oraz czer
+ brak widocznego efektu halo przy Full LED
+ rozbudowane funkcje sieciowo-internetowe (np. otwarta przegldarka!)
+ wbudowany modu WI-FI
+ obsuga 3D
+ bardzo sprawnie dziaajce DLNA
+ doskonae 400Hz (dla fanw) – brak artefaktw przy szybkich ruchach
+ kolory

PRZECIW:

– wolne menu
– brak wikszego rozmiaru. Max to 46″
– brak klawisza wyboru rda dostpnego na pilocie
– do wysoka cena jak na 46″
– brak wbudowanego moduu do 3D w sam telewizor
– nie czyta wszystkiego po USB (gwnie chodzi o problemy z MKV)
– bdy jzykowe w menu (PL)
– sabe kty
– widoczny crosstalk przy 3D


Cena od 8599,00 z do 10198,00 z. (ceneo.pl)

(132)