Wczoraj, po dwóch turach głosowania, polski Sejm zatwierdził najnowszą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W jej ramach w życie mają wejść przepisy, które uniemożliwią kontrolowanie działającego w Polsce podmiotu medialnego przez koncerny spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowelizacja została powszechnie określona mianem “lex TVN”, ponieważ najmocniej uderzy właśnie w tego nadawcę. Co będzie dalej z kanałem TVN24 i jego pozostałymi stacjami?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: TVP gotowe do startu platformy telewizji hybrydowej DVB-T2? Powstał portal z bazą wiedzy, na którym może ruszyć! Co się tam znajduje?
Ustawa “lex TVN” przegłosowana w Sejmie. Czy TVN zniknie z polskiej telewizji?
11 sierpnia posłowie w Sejmie ostatecznie przyjęli nowelizację ustawy, która mocno ograniczy obecność zagranicznego kapitału w polskich mediach. Kontrowersyjny projekt wzbudzi bardzo dużo emocji. Pierwotnie przegłosowano propozycję opozycji, by obrady nad “lex TVN” przenieść na wrzesień, wtedy jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję – po przeszło godzinie nastąpiło ponowne głosowanie. Tym razem przewagą głosów 223 do 216 ustawa przeszła. Teraz trafi do Senatu.
Jak się można było spodziewać, burzliwe wydarzenia sejmowe wzbudziły falę komentarzy i protestów. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydało TVN:
“Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.
Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.
Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.
Zarząd TVN”
Koncesja dla TVN24 – co dalej z kanałem? Deklaracja w sprawie dalszego nadawania
“Kanał TVN24 nie zakończy emisji programu po 26 września, nawet gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tego czasu nie przedłuży mu koncesji” – to słowa Michała Samula, członka zarządu TVN i redaktora naczelnego TVN24, w rozmowie z portalem Press. Samul stwierdził, że kanał wciąż oczekuje na wydanie tego dokumentu i że wedle wszelkich ekspertyz prawnych nie istnieje powód, dla którego miałby nie zostać wydany.
Sprawa koncesji TVN24 ciągnie się od wielu miesięcy. KRRiT otrzymała stosowny wniosek nadawcy na długo przed wymaganym terminem, jednak do dziś nie doszła do konsensusu w kwestii jej przedłużenia. Członków Rady oraz polityków partii rządzącej niepokoją zmiany w strukturze właścicielskiej TVN, czyli fuzja Discovery z WarnerMedia. W jej efekcie pieczę nad kanałami tego prywatnego nadawcy może w większości przejąć amerykański kapitał, co stoi w sprzeczności z ustawą o radiofonii i telewizji. Kłopot w tym, że porządek, jaki nastanie po fuzji gigantów, nie jest jeszcze jasny.
Kanał TVN24 może nadal nadawać zamiast TVN24 BiS
Jeżeli koncesja nie zostanie ostatecznie przedłużona (KRRiT w większości skłania się ku temu rozwiązaniu), nadawca będzie miał kilka możliwości. Będzie mógł wystąpić o koncesję w Niderlandach lub Czechach, gdzie takie pozwolenia posiadają już inne obecne w Polsce kanały z portfolio Discovery czy MTV. Inną możliwością jest kontynuacja nadawania na mocy ważnej do 2027 roku koncesji stacji TVN24 BiS. Wtedy ta pozycja, która emituje m.in. wiadomości ze świata biznesu, musiałaby zostać zawieszona.
TVN może też wystąpić o kolejną, zagraniczną koncesję dla TVN24 BiS, który w takim scenariuszu mógłby zmienić nazwę i nadal nadawać w naszym kraju – równolegle z TVN24. Jak na opcje stojące przed stacją zapatruje się Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej TVN?
„Tak, jak informowaliśmy już wcześniej, jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Naszym celem jest zapewnienie stacji ciągłości nadawania, a widzom nieprzerwanego dostępu do niezależnych i wiarygodnych informacji. Jednocześnie za priorytet uznajemy uzyskanie koncesji w Polsce, ponieważ spełniliśmy wszystkie wymogi formalno-prawne, by ją otrzymać i nie ma żadnych przeszkód, by KRRiT nie wydała na najbliższym posiedzeniu pozytywnej decyzji w tej sprawie” – powiedziała Issat w rozmowie z serwisem Wirtualne Media.
Źródła: https://satkurier.pl/news/207005/nowelizacja-ustawy-medialnej-przeglosowana.html; https://tvn24.pl/polska/lex-anty-tvn-przeglosowana-w-sejmie-oswiadczenie-zarzadu-tvn-5186373
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Dwa kanały w HD udostępnione za darmo (FTA) z satelity! Jeden z filmami, a drugi newsami ze świata. Jak je odebrać i oglądać?
- Pierwszy mecz Leo Messiego w PSG już w najbliższą sobotę! Gdzie oglądać w Polsce w telewizji i online? Francuską Ligue 1 pokazuje u nas dwóch nadawców
- Kanały TVP z naziemnej telewizji cyfrowej dostępne online! Włączyły je dwie platformy streamingowe. Jakie stacje są dostępne i gdzie?
- Czy kanał TVN24 przestanie nadawać? Jest jasna deklaracja redaktora naczelnego! Ucieczka do Holandii lub Czech to nie jedyna opcja – jest inne wyjście!
- Nowe pakiety telewizji w Polsacie! Co w ofercie nowego serwisu Polsat Box GO? Nie będzie subskrypcji bez reklam! Co z aktywnymi pakietami użytkowników?
- Pandemia bezpowrotnie zmieniła rynek telewizorów i materiałów wideo! Kupujemy więcej modeli Smart TV i nie chcemy wracać do kin
(905)