Powrót

A jednak! TVN będzie miało nowego właściciela w 2022 roku! Jest zgoda na wielkie zmiany

Połączenie koncernów Discovery i WarnerMedia staje się faktem. Na fuzję zgodę wydała Komisja Europejska, a zatem już w połowie 2022 roku obaj giganci rynku medialnego będą już znani jako jedno ciało pod nazwą Warner Bros. Discovery. Do pierwszego z podmiotów należy TVN Grupa Discovery. Co zmieni się dla polskiego operatora? Czy w Polsce pojawią się nowe kanały?

Fuzja Discovery i WarnerMedia – kanały i treści TVN Grupy Discovery z nowym właścicielem

W okolicach połowy 2022 roku dokona się największa fuzja na rynku medialnym w ostatnich latach. Połączeniu ulegną koncerny Discovery i Warner Media. Jest to już niemal pewne, ponieważ niezbędną zgodę na ten ruch – i to bez żadnych specjalnych warunków – wydała Komisja Europejska. Pozostały jeszcze wprawdzie inne ważne formalności – w tym aprobata walnego zgromadzenia akcjonariuszy Discovery – ale oba podmioty są już niewątpliwie na ostatniej prostej przygotowań do wielkiej transformacji.

Intencję połączenia sił dwóch gigantów medialnych ogłoszono w maju 2021 roku. Po fuzji powstanie nowy podmiot, który będzie nosił nazwę Warner Bros. Discovery. Większość będzie w nim posiadać przedsiębiorstwo AT&T (71%), które jest właścicielem WarnerMedia. Jednym z pierwszych celów po fuzji będzie zmniejszenie zadłużenia, które posiada Warner.

Na prezesa Warner Bros. Discovery powołany został David Zaslav, a w zarządzie zasiadać będzie łącznie 13 osób. Nowy podmiot będzie działał łącznie w aż 220 krajach, a w portfolio będzie on posiadał przeszło 200 tysięcy godzin materiałów wideo.

Co zmieni się po fuzji dla własności Discovery w Polsce, czyli TVN? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że w jednej “rodzinie” znajdą się w efekcie tego spektakularnego połączenia kapitałów TVN i Eurosport oraz serwisy Player, HBO Max i Discovery+. Warner Bros. Discovery na pewno będzie bardzo mocno inwestować w streaming, ale niewykluczone, że do Polski wejdą przy okazji również nowe kanały telewizji.

Co dalej z ustawą Lex TVN?

Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną nowelizację ustawy medialnej, zwaną potocznie Lex TVN. Zmiany w prawie zaproponowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy poddali nowelę pod głosowanie tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dokument został przegłosowany, ale do ponownego rozpatrzenia przez Sejm odesłała go głowa państwa. Teraz do wprowadzenia Lex TVN będzie potrzeba znacznie większej liczby głosów – większej, niż jest w stanie zebrać partia rządząca.

W wypadku wejścia Lex TVN w życie, w ogromne tarapaty wpadłaby TVN Grupa Discovery. W projekcie nowelizacji ustawy zapisano bowiem, że podmioty nadające w Polsce kanały nie mogą być kontrolowane i zarządzane przez firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – tak jest właśnie w przypadku TVN, w którym większościowy pakiet posiada amerykańskie Discovery. Jeśli koncern nie zdecydowałby się na sprzedaż, kanały tego nadawcy musiałyby zniknąć z polskiej telewizji. Póki co jednak się na to nie zanosi.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/discovery-wlasciciel-tvn-fuzja-warnermedia-prezes-david-zaslav


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(183322)