Zgodnie ze swoją wcześniejszą zapowiedzią, prezydent RP Andrzej Duda tuż po świętach odniósł się oficjalnie do kontrowersyjnej ustawy Lex TVN. Nowelizacja prawa medialnego, którą kilka dni temu przyjęto w Sejmie, otrzymała od głowy państwa weto! Co to oznacza? Co będzie dalej? Czy kanały TVN pozostaną w telewizji?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kanały TVN w HD zniknęły z naziemnej telewizji cyfrowej! Nadawca przerwał nadawanie – czego już nie można oglądać?
Ustawa Lex TVN – prezydent Andrzej Duda postawił weto! Projekt wraca do Sejmu, co dalej z kanałami TVN w TV?
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, którą pragną przeforsować posłowie Prawa i Sprawiedliwości, po raz kolejny stanęła w martwym punkcie. Zatrzymał ją dziś prezydent Andrzej Duda, do którego trafił przegłosowany w Sejmie projekt zwany potocznie Lex TVN. Przypomnijmy, że po jego ewentualnym wejściu w życie, koncern Discovery zostałby zmuszony do sprzedaży TVN Grupy Discovery podmiotowi z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przeciwnym wypadku kanały tego prywatnego nadawcy musiałyby zniknąć z polskiej telewizji – KRRiT nie mogłaby wydawać koncesji na ich nadawanie. Zawiłości Lex TVN opisaliśmy dokładnie w osobnym wpisie:
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Stacje TVN24 i TVN 7 znikną z TV!? Dlaczego? Ustawa Lex TVN uchwalona. Co to oznacza dla nadawcy?
Prezydenckie weto zmienia jednak sytuację diametralnie. Andrzej Duda miał kilka możliwości. Mógł podpisać nowelizację, która następnie weszłaby w życie, mógł też skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, który zadecydowałby o jej dalszym losie. Ostatnią możliwością było właśnie weto, na które ostatecznie urzędujący prezydent się zdecydował. Swoją decyzję skomentował następująco:
“Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy, nie ukrywam tego; ale rozważałem, czy skierować tę ustawę do TK, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia”.
Co dalej? Teraz Lex TVN wróci do Sejmu, gdzie posłowie ponownie pochylą się nad projektem i przeprowadzą głosowanie. Tym razem do przyjęcia nowelizacji potrzebna będzie jednak większa liczba głosów – dokładnie 276. To więcej, niż posiada w ławach poselski partia rządząca, więc o przegłosowanie Lex TVN będzie teraz znacznie trudniej – graniczny to w zasadzie z cudem. Nawet, jeśli PiS-owi pomogą w tej kwestii posłowie Konfederacji, głosów nadal będzie zbyt mało do przyjęcia ustawy. Lex TVN w obecnym kształcie z dużym prawdopodobieństwem zostanie zatem przez Sejm odrzucona. Wtedy nadawca będzie mógł pozostać spokojny o los swoich kanałów w polskiej telewizji. Przynajmniej na razie.
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Abonament RTV: kontrole trwają po cichu – Poczta Polska i komornicy wyciągają pieniądze! Czy trzeba płacić? Na co uważać?
- Aż 30 kanałów udostępnionych w telewizji zupełnie za darmo na Święta i Nowy Rok! Co można oglądać i gdzie?
- Wow! Nowy zagraniczny sportowy kanał z super ofertą odkodowany i dostępny za darmo w Polsce! Gdzie i jak oglądać?
- Dlaczego kanały w telewizji naziemnej się zacinają? Stacje HD nie chcą działać? Oto możliwe powody – jak to naprawić?
- Szok! Kanał TVN24 udostępniony w kolejnych miejscach za darmo! Gdzie oglądać w TV i online?
(1184)