Powrót

Koncesja kanału TVN 24 zostanie teraz cofnięta? Członek KRRiT nie pozostawia wątpliwości także w sprawie TVN7

Atmosfera wokół TVN Grupy Discovery mocno zgęstniała po przyjęciu w Sejmie RP nowelizacji ustawy medialnej nazwanej potocznie Lex TVN. Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze ten dokument, a Discovery nie sprzeda większościowego udziału w spółce, kanały TVN mogą całkowicie zniknąć z polskiej telewizji. Czy koncesja dla TVN24 zostanie cofnięta, a TVN7 nie otrzyma nowej licencji?

Cofnięta koncesja dla TVN24 po wejściu Lex TVN? Członek KRRiT komentuje

Kilka dni temu nieoczekiwanie posłowie na Sejm RP odrzucili weto dotyczący kontrowersyjnej nowelizacji ustawy medialnej, uchwalając tym samym słynne Lex TVN. Teraz projekt trafił do prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na jego podpisanie lub odrzucenie. Ma też możliwość przekazania Lex TVN do Trybunału Konstytucyjnego, który sprawdzi jego zgodność z konstytucją. Po decyzji TK głowa państwa nie będzie już miała wyboru.

Przypomnijmy, że kluczową zmianą niesioną przez Lex TVN jest całkowity zakaz kontrolowanie działających w Polsce nadawców radiowo-telewizyjnych przez spółki spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce zatem po wejściu nowelizacji koncern Discovery zostanie zmuszony do sprzedaży TVN Grupy Discovery, jeśli jej kanały miałyby nadal nadawać w Polsce. Szczegółowo sprawę opisaliśmy w tym miejscu.

W konsekwencji zmian istnieje groźba zniknięcia z polskiej telewizji wszystkich kanałów TVN. Ostatnio najgłośniej było o informacyjnym TVN24, któremu ostatecznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji koncesję przedłużyła. Odbyło się to jednak w atmosferze nerwów i niedopowiedzeń, a prywatny nadawca do samego końca drżał o los jednej z najważniejszych stacji w swoim portfolio. Teraz pojawia się zasadne pytanie, czy KRRiT będzie w stanie cofać już wydane koncesje.

Do kwestii koncesji kanałów TVN odniósł się członek KRRiT, profesor Janusz Kawecki. Skrytykował on formę przedłużenia licencji dla TVN24 zaznaczając, że w uzasadnieniu zabrakło zapisu o wymogu przedstawienia przez nadawcę szczegółów struktury własnościowej. Pamiętamy, że właśnie taki apel wystosował do wszystkich podmiotów nadających w Polsce przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Kawecki skomentował też sprawę kanału TVN7, którego licencja wygaśnie już w drugiej połowie lutego. Członek Rady stwierdził: “[…] w obecnym stanie prawnym nie będę mógł głosować za przyjęciem uchwały o przyznanie koncesji na program TVN7 na kolejny okres. Warto tu również zauważyć, iż program TVN7 jest umieszczony na multipleksie. Jeśli nawet nadawca – jak było w przypadku TVN24 – spodziewając się braku zgody KRRiT na uzyskanie koncesji, wystara się o nią u regulatora w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, to emisja takiego programu za pomocą multipleksu praktycznie nie będzie już możliwa”.

Kawecki był jedynym członkiem regulatora, który we wrześniu był w głosowaniu przeciwny przedłużeniu koncesji dla TVN24. W opublikowanym przez “Dziennik Gazetę Prawną” stenogramie z jednego z posiedzeń w sprawie TVN profesor można przeczytać, że Kawecki nazwał działania nadawcy destrukcyjnymi dla państwa i prowadzącym do obalenia rządu.

Jakie będą dalsze losy omawianych i pozostałych kanałów TVN? Przekonamy się, kiedy prezydent Duda podejmie decyzję. TVN Grupa Discovery już zapowiedziała, że będzie dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cofniecie-koncesji-tvn24-lex-tvn


Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów SVoD:

(222131)