W 2022 roku na rynku zadebiutować ma autorski dekoder hybrydowy TVP z funkcją obsługi sygnałów DVB-T2. Dzięki niemu wyeliminowana ma zostać konieczność wymiany starszego telewizora na nowy. W rozmowie z portalem Wirtualne Media prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski stwierdził, że to cyfrowa TV naziemna jest przyszłością telewizji.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Oferta CANAL+ na marzec 2021 – jakie nowe filmy i seriale w telewizji i na platformie? LISTA
Dekoder hybrydowy TVP: obsługa DVB-T2 i funkcje internetowe
Dekoder publicznego nadawcy ma trafić na rynek w 2022 roku – w okresie, w którym polska telewizja naziemna będzie przechodzić transformację ze standardu DVB-T na DVB-T2. Zmiana jest konieczna, by zwolnić częstotliwości 470-790 Mhz dla operatorów komórkowych wprowadzających do swoich ofert sieć 5G. Przy okazji zmiany formatu nadawcy będą mogli oferować swoje kanały w wyższej rozdzielczości, jednak jednocześnie starsze telewizory utracą możliwość ich odbioru. W tym właśnie ma przede wszystkim pomóc dekoder Telewizji Polskiej.
Na jego temat w rozmowie z portalem Wirtualne Media wypowiedział się obszernie szefujący TVP Jacek Kurski. Jego zdaniem to telewizja w najbliższych latach oprze się na sygnale dystrybuowanym drogą naziemną:
„Przyszłością telewizji w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna. Taka, która opcjonalnie będzie łączyła hybrydowo funkcję telewizji linearnej z internetem. To będzie z punktu widzenia odbiorcy rozwiązanie optymalne, bo pozwoli skorzystać z rozszerzenia oferty kanałów tematycznych. Nasz odbiorca będzie miał za darmo możliwość bardzo dużego wyboru” – powiedział.
Wedle zapewnień środowiska Telewizji Polskiej, dekoder ma spełniać kryteria nowoczesnego urządzenia multimedialnego, dając widzom dodatkowe, przydatne funkcje:
- nPVR – czyli kontrola nad odtwarzanymi treściami: zatrzymywanie, odtwarzanie od początku lub oglądanie materiałów wyemitowanych nawet do 7 dni wstecz);
- VOD – dostęp do biblioteki Telewizji Polskiej, jej partnerów oraz zewnętrznych aplikacji (czy zobaczymy Netflixa?)
Te funkcje potwierdza prezes publicznego nadawcy:
„Dla posiadających dostęp do internetu, nasz dekoder dodatkowo otworzy możliwość korzystania z wielu usług online: nagrywarki, start over, time shift, biblioteki VoD z dostępem do olbrzymich zasobów TVP. To jest pomysł łączący refarming, nowe sloty NTC i postęp technologiczny w telewizji” – dodał Kurski.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-dekoder-hbbtv-standard-dvb-t2-jak-zamowic-telewizja-naziemna-dvb-t2-hevc
Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów VOD:
- Oferta CANAL+ na marzec 2021 – jakie nowe filmy i seriale w telewizji i na platformie? LISTA
- Ruszył hitowy marzec w HBO GO! “Władca Pierścieni”, “Hobbit” i światowa premiera “Ligi Sprawiedliwości Zacka Snydera”!
- Netflix: co w ofercie na marzec? Kilkadziesiąt mocnych nowości, w tym “Hejter” i trzeci sezon hitowego dokumentu o Formule 1!
- HBO Max wejdzie do Polski w miejsce HBO GO, ale będzie znacznie droższe? Twórcy wprowadzą tańszy abonament z reklamami
- Które serwisy VOD w Polsce wspierają HDR w filmach i serialach? Mapa formatów HLG, HDR10, HDR10+ i Dolby Vision
- Rusza serwis VOD Paramount+ z bogatą ofertą kanałów TV, sportu na żywo, filmów i seriali. Kiedy w Polsce?
- Popularność kin już nie wróci? W dobie pandemii sprzedaż biletów spadła o 82% – nadeszła era streamingu
(4324)