Powrót

Kosztował fortunę – „Rosyjski Wiedźmin” już jest. “Ta gra jest beznadziejna”

W Rosji premierę miała gra wideo zatytułowana „Smuta”, sponsorowana przez (propagandowy) Instytut Rozwoju Internetu, który wspiera „treści patriotyczne”. Reakcje graczy na efekty kilkuletniej pracy są raczej negatywne.

Rosjanie wydali miliony na grę o Polakach. Wyszła katastrofa

Rosyjski “hit” zabiera gracza w wir dynamicznych wydarzeń z okresu Wielkiej Smuty, stawiając przed nim zadanie, które nie spotkało się z aprobatą polskich internautów: dołączenie do postaci historycznych, takich jak Dimitrij Pożarski i Kuźma Minin, w celu wypędzenia Polaków z Kremla.

Projekt miał być propagandowym środkiem, który miał ośmieszyć Polaków, jednak okazał się kompletną klapą, mimo że Kreml wyłożył na niego pół miliarda rubli. “Nie pojmuję, na co poszło te 500 milionów rubli. Gra jest beznadziejna. Warta tyle, co nic” — grzmi jeden z internetowych twórców ze wschodu.

Czym jest Wielka Smuta?

Smuta to okres bardzo ważny z punktu widzenia Rosjan. Wielka Smuta to czas głębokiego kryzysu, to czas bezkrólewia, który datujemy od śmierci ostatniego władcy z rodu Rurykowiczów, czyli cara Fiodora I. W okresie Wielkiej Smuty (przez krótki czas) carem Rosji był syn Zygmunta III, czyli Władysław IV.

We współczesnej Rosji dzień wyzwolenia Kremla z rąk Polaków – 4 listopada 1612 roku – jest oznaczony jako Święto jedności narodowej, które równocześnie jest świętem religijnym Kazańskiej ikony Matki Bożej. To święto symbolizuje jedność kościoła prawosławnego, państwa i pospolitego ludu, którzy wspólnie ocalili państwo rosyjskie.

Czytając komentarze można wywnioskować, że Smuta potrafi miejscami urzekać graficznie, jednak brak tutaj konkretnej zawartości, zaś sam stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Źródło: Belsat


Konsole i gry – przeczytaj więcej:

(1728)