Powrót

Korzyści dla graczy w telewizorach Samsung QLED

W latach 2018-2019 producenci telewizorów, w tym między innymi Samsung, postarali się mocno wyjść naprzeciw potrzebom graczy. Elektroniczna rozrywka rządzi się specyficznymi prawami, a tego typu odbiorca ma niezwykle wysokie wymagania. Pora więc rzucić okiem, jakie korzyści otrzymają miłośnicy gier wideo dzięki Samsung QLED.

Automatyczny tryb gry, Radeon FreeSync, niski input lag

Dlatego też począwszy od modeli telewizorów Premium UHD marki Samsung z 2018 zaczęto wprowadzać takie funkcje, jak na przykład Auto Low Latency Mode (ALLM), czyli automatyczne przełączanie do trybu gry. Rozwiązanie to wyeliminuje potrzebę ręcznego przestawiania trybu gry, który specjalnie dostosowuje parametry przetwarzania obrazu, aby opóźnienia ruchów gracza były jak najniższe. Co więcej, jeśli będziemy na konsoli oglądali film na Blu-ray, dzięki ALLM, tryb gry zostanie również automatycznie wyłączony. Różne typy zawartości rządzą się innymi prawami, a optymalizowanie obrazu dla gier niekoniecznie dobrze sprawdzi się przy filmach, ale dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o dodatkowe przestawianie na inny tryb obrazu.

Nie zapomniano również o minimalizacji najważniejszego aspektu grania, czyli niskiego input lagu. W przypadku modelu Q90R w trybie Gry wynosi on zaledwie 15 ms. Input lag to opóźnienie, jakie mija od momentu naciśnięcia przez nas przycisku na kontrolerze do chwili, gdy telewizor (czy monitor) odbierze sygnał. Jest to szczególnie ważny element rozgrywki w przypadku bijatyk, wyścigów, czy strzelanin, jak również potyczek online. Każda milisekunda może bowiem przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

Ponadto innymi usprawnieniami, jakie zawdzięczamy od 2018 Samsungowi są obsługa technologii VRR w postaci Radeon FreeSync. Dzięki temu rozwiązaniu telewizory minimalizują efekt rozrywania ramek obrazu przy wymagających technicznie grach oraz wspomagają płynność, jeśli występują z nią problemy.

Minimalizacja efektu opóźnienia w grach

Efekt opóźnienia (input lag) może mieć krytyczne znaczenie, zwłaszcza w dynamicznych grach, takich jak FPS czy bijatyki. Efekt ten, zwany też opóźnieniem wejścia, to czas, który mija od chwili, gdy telewizor bądź monitor odbiera sygnał, a momentem jego wyświetlenia na ekranie. To także czas, jaki mija od wciśnięcia przycisku kontrolera do momentu reakcji  widocznej na ekranie. W grach jest on szczególnie istotny, ponieważ opóźnienie wynoszące nawet 0,01 sekundy może zdecydować, czy dane pojedynek zakończy się zwycięstwem.

Modele Samsung QLED z najwyżej półki charakteryzują się input lagiem na poziomie 15 milisekund, podczas gdy większość konkurencyjnych odbiorników może pochwalić się przeciętnym opóźnieniem na poziomie 20-30 ms.

W przypadku telewizorów Samsung QLED TV input lag skrócono w najwyższych modelach do 15 ms (1 ms = 0,001 sekundy), a zatem jest on dwukrotnie mniejszy niż w konwencjonalnych urządzeniach, gdzie wynosi przeciętnie 20–30 ms. Dzięki zminimalizowaniu tego opóźnienia gracze mogą w pełni „wejść” w akcję i skupić na tym, co dzieje się na ekranie. Dodatkowe wsparcie stanowi tryb Auto Game Mode, który automatycznie zmienia ustawienia – w tym szybkość reakcji – aby zoptymalizować je pod kątem gier. Kiedy użytkownik rozpoczyna rozgrywkę na konsoli takiej jak Xbox, telewizor automatycznie ją rozpoznaje i wprowadza optymalne ustawienia.

Motion Plus Gra

Ważną innowacją w Samsung QLED jest również tryb Motion Plus Gra, jaki po raz pierwszy wprowadzono w ubiegłorocznych modelach Premium UHD Samsunga. Dzięki tej technologii interpolacji pozwoli on uzyskać efekt o ok. 30-50% płynniejszego obrazu niż standardowe 30 FPS. A wszystko bez smużenia obrazu i przy zachowaniu input lagu na niskim poziomie.


ZOBACZ TAKŻE: Motion Plus Gra | TEST | Nowość w TV od Samsung dedykowana dla graczy!


Lepiej zaakcentowana jakość obrazu – HDR

Ważnym elementem akcentującym jakość obrazu jest obsługa HDR, w formacie HDR10 (oraz HDR10+). Pomaga ona zaakcentować zarówno najjaśniejsze i najciemniejsze sceny wydobywając dodatkowy kontrast, tam gdzie w standardowym zakresie dynamiki (SDR) było to niemożliwe. Ponadto dzięki temu wszystkie źródła światła mogą odznaczać się indywidualnym poziomem jasności, a dzięki szerokiej palecie barw kolory będą wydawały się jeszcze bardziej naturalne i żywe.

Znajdujesz się w sekcji Informacje prasowe. Zamieszczone tutaj materiały zostały opracowane przez firmy niezwiązane z redakcją HDTVPolska. Redakcja HDTVPolska nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji.

(1660)