Powrót

Koronawirus: rynek TV będzie odczuwać skutki epidemii przynajmniej do maja

Branżowe źródła wieszczą, że globalna epidemia koronawirusa będzie zakłócać procesy produkcyjne i dystrybucyjne największych marek odpowiedzialnych za telewizory jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Ceny paneli już wzrosły, a w maju straty rynkowych gigantów mają sięgać 15%.

Południowokoreański serwis informacyjny Elec poinformował, że producenci telewizorów ponieśli straty produkcyjne sięgające 30% w lutym i marcu, a w maju wciąż mają one sięgać co najmniej 15%.

Xiaomi, które jest jednym z największych producentów telewizorów w Chinach i piątym w skali globalnej, ogłosiło, że w tym miesiącu ograniczy dostawy krajowe o 20%, a w kwietniu o 10-15%. Pomimo tych cięć, firma nie redukuje jednak swojego rocznego planu dostaw. Chińczycy są przekonani, że sytuacja na rynku zacznie się normować około czerwca. Xiaomi zapowiedziało jednocześnie, że przyspieszy starania, by wejść na nowe rynki wschodzące, takie jak Indie i Azja Południowo-Wschodnia oraz na rynek północnoamerykański (w drugiej połowie roku).

Koronawirus najsłabiej uderza póki co w Samsunga. Największy na świecie producent telewizorów pozostał w dużej mierze nietknięty, ponieważ większość jego procesów produkcyjnych odbywa się w Czechach, na Węgrzech i w Meksyku, a większość produktów przeznaczonych na rynek krajowy wytwarzana jest w Wietnamie. Jak dotąd w żadnym z tych państw nie wybuchło większe ognisko wirusa.

Elec donosi ponadto, że innym efektem szerzącego się koronawirusa są wyższe ceny paneli do telewizorów, które gwałtownie wzrosły w lutym ze względu na zmniejszoną podaż spowodowaną blokadami w Chinach. Nie jest jeszcze jasne, czy to przełoży się na brak telewizorów na półkach sklepowych w innych krajach. Przedstawiciele amerykańskiej sieci Walmart zapewniają, że nie mają jeszcze problemów z dostawami, ale ostrzegli, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia sporych niedoborów około kwietnia.

Tymczasem według doniesień rząd Chin rozważa zastosowanie środków mających zachęcić konsumentów kupowania większej liczby telewizorów. Rozważane są ponoć subsydia rządowe i inne metody rewitalizacji gospodarki.

Źródło: HDTVTest

Więcej na temat telewizorów:

(1901)