Powrót

Koniec problemów z koncesją najpopularniejszego kanału informacyjnego? KRRiT wyraziła zgodę!

To już pewne: najpopularniejszy w Polsce kanał informacyjny TVN24 nie zakończy nadawania pod koniec września. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wyraził zgodę na rozprowadzanie programu TVN24 przez wszystkich operatorów na koncesji holenderskiej. W połowie sierpnia TVN Grupa Discovery wydała oświadczenie, w którym informowała, że uzyskała koncesję na nadawanie przyznaną w Holandii. Na jej mocy – nawet, jeśli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyłaby polskiego pozwolenia – stacja mogłaby niezmiennie nadawać w naszym kraju. Dzisiejsza decyzja KRRiT to efekt tych postępowań.

Kanał TVN24 może już legalnie nadawać w Polsce po 26 września. Kanał nie zniknie z polskiej telewizji!

Dzisiejsza decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapewnia ciągłość nadawania programu TVN24 także po 26 września, niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań. Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Zarząd TVN Grupa Discovery zakomunikował, że decyzja (lub jej brak) ze strony KRRiT nie będzie miała wpływu na dalszą obecność kanału TVN24 w polskiej telewizji. W oświadczeniu przekazanym mediom, przedstawiciele nadawcy kładą jednak nacisk na wciąż wiszące nad nim konsekwencje wynikające z uchwalonej przed kilkoma dniami przez Sejm RP nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Jak powiedział PAP przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, Discovery Communications Benelux B.V. wystąpiła o koncesję holenderską na nadawanie programu TVN24. Po otrzymaniu od regulatora holenderskiego tej koncesji wymagana była rejestracja programu TVN24 w polskich sieciach kablowych i satelitarnych. Zgoda na taką rejestrację została wydana przez przewodniczącego KRRiT – poinformował.

W komunikacie przypomniano, że spółka posiada łącznie 224 koncesje wydane przez holenderski organ regulacyjny (na programy skierowane na rynek holenderski i innych krajów europejskich), w tym 10 polskojęzycznych, innych niż TVN24. KRRiT podała też, że rejestracja będzie obowiązywać po dokonaniu przez operatorów opłaty za wpis do rejestru w wysokości 113 zł.

Ustawa “lex TVN” przegłosowana w Sejmie

11 sierpnia posłowie w Sejmie ostatecznie przyjęli nowelizację ustawy, która mocno ograniczy obecność zagranicznego kapitału w polskich mediach. Kontrowersyjny projekt wzbudził bardzo dużo emocji. Pierwotnie przegłosowano propozycję opozycji, by obrady nad “lex TVN” przenieść na wrzesień, wtedy jednak marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła reasumpcję – po przeszło godzinie nastąpiło ponowne głosowanie. Tym razem przewagą głosów 223 do 216 ustawa przeszła. Następnie trafiła do Senatu.

24 sierpnia Prezydent Andrzej Duda ocenił tę ustawę jako bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. – Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna – powiedział w TVP Info, pytany, czy ma zamiar podpisać tzw. ustawę medialną. Prezydent powiedział, że jego zdaniem “repolonizacja mediów” jest tematem ważnym, ale powinna odbywać się “na zasadzie rynkowej”. – Po prostu na zasadzie nabycia. Nie przymusowo, na zasadzie, że mamy ustawę i określony termin, co powoduje najczęściej spadek cen akcji, jeżeli to jest giełdowa spółka – zaznaczył Duda.

Koncesja dla TVN24 – to nie koniec problemów

Nadal jednak popularna stacja informacyjna nie dostała zgody na przedłużenie polskiej koncesji. Ta zależy od głosowania pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która waha się z podjęciem decyzji od 17 miesięcy. Aby ją uzyskać potrzebne są cztery głosy “za” członków Rady. Członków Rady oraz polityków partii rządzącej niepokoją zmiany w strukturze właścicielskiej TVN, czyli fuzja Discovery z WarnerMedia. W jej efekcie pieczę nad kanałami tego prywatnego nadawcy może w większości przejąć amerykański kapitał, co stoi w sprzeczności z ustawą o radiofonii i telewizji. Kłopot w tym, że porządek, jaki nastanie po fuzji gigantów, nie jest jeszcze jasny. W ostatnim głosowaniu za nieprzedłużeniem koncesji zagłosowali Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się, a przeciw był Witold Kołodziejski, szef KRRiT. Rada podejmuje uchwały większością 4/5 głosów. Kolejne posiedzenie odbędzie się 2 września.

Źródło: PAP,


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(3486)