Powrót

Cyfrowa telewizja naziemna będzie powoli umierać? Za kilka lat może być znacznie mniej kanałów! Winni operatorzy komórkowi

Przedział częstotliwości fali UHF w zakresie 470-694 MHz jest aktualnie udostępniony nadawcom kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Niebawem może się to jednak zmienić! Część tego pasma może bowiem trafić w ręce operatorów komórkowych, którzy potrzebują coraz więcej przestrzeni na potrzeby dystrybucji internetu mobilnego. Czy kanały naziemne zaczną znikać z telewizji także w Polsce?

Naziemna telewizja cyfrowa – kanały mogą wkrótce zacząć znikać! Pasmo 600 MHz trafi do telekomów?

Za kilka lat kanały telewizji nadające drogą naziemną mogą napotkać sporą przeszkodę w dystrybucji sygnału. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że spora cześć pasma, w którym są obecnie ulokowane, zostanie przekazana operatorom komórkowym. Ci stale zwiększają swoje zapotrzebowanie z powodu oferowania coraz bardziej zaawansowanych usług szerokopasmowego internetu. Aktualnie wykorzystują wysokie pasma (700 i 800 Mhz), mogą jednak wejść także na niższe – 600 MHz. Powód jest prozaiczny – cechuje się ono lepszą specyfikacją. Jak wyjaśnił w rozmowie ze źródłem rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski, łatwiej przenika przez napotkane na swojej drodze przeszkody, a ponadto potrafi uginać się wraz z krzywizną powierzchni Ziemi

Za kilka lat w telewizji będzie znacznie mniej kanałów naziemnych?

Gdyby rzeczywiście doszło do zajęcia pasma 600 Mhz przez telekomy, operatorzy naziemni byliby zmuszeni do ograniczenia oferty, a to wszystko w dobie standardu DVB-T2, który w Polsce upowszechni się w połowie 2022. Szkopuł w tym, że ten format ma pozwolić na włączanie w ramach multipleksów większej liczby stacji nadających w jakości HD i 4K. Kiedy zatem może dojść do znaczących zmian w telewizji i kogo będą dotyczyć? Do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze daleko, ponieważ mają one zapaść podczas konferencji WRC-23, która odbędzie się w 2030 roku. Decyzje tam podjęte obejmą wszystkie kraje europejskie, a zatem także Polskę.

Wydaje się, że do tego czasu NTC znacznie straci na popularności – w niektórych państwach już obecnie odpowiada za marginalną część rynku. Wciąż jednak są takie kraje jak Czechy, gdzie kanały naziemne ogląda ponad połowa populacji z dostępem do telewizorów. Już dziś trwają dyskusje, a obie strony debaty lobbują za proponowanymi przez siebie rozwiązaniami. W Niemczech utworzono nawet specjalne stowarzyszenie, które ma za zadanie powstrzymać polityków w tym kraju przed przekazaniem omawianego pasma operatorom komórkowym. Zrzeszyli się w nim między innymi tamtejsi nadawcy publiczni: ARD i ZDF i Deutschlandradio.

Trwają starania, by udostępniać naziemnie więcej kanałów HD i 4K, ale wkrótce może zabraknąć na nie miejsca

Druga strona przekonuje natomiast, że do okresu zmian znacznie urośnie streaming, a kanały telewizji będą powszechnie dostępne przez internet. Utrzymuje, że znacznie zmniejszy to rolę tradycyjnej naziemnej telewizji cyfrowej i nie będzie konieczne zachowanie pełnej przestrzeni zarezerwowanej dla takich stacji obecnie.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Oglądacie telewizję naziemną? A może wykorzystujecie już głównie streaming i w ten sposób uzyskujecie dostęp do kanałów TV?

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niemcy-sojusz-na-rzecz-czestotliwosci-nadawczych-i-kulturalnych-2030-operatorzy-komorkowi


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(10140)