Dyrekcja administracyjna regionu IV Tureckich Kolei Państwowych (TCCD) potrzebowała całodobowego systemu, który pozwalałby na identyfikację niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na 41 przejazdach kolejowych na trasach do miast Sivas, Erzincan, Erzurum i Kars. Celem było stworzenie infrastruktury pozwalającej na wdrożenie systemu kamer CCTV do rejestracji obrazu na zautomatyzowanych przejazdach. Od systemu oczekiwano szczegółowych, szerokokątnych ujęć z całego otoczenia przejazdu.
Rozwiązanie firmy Sony
Do monitoringu przejazdów kolejowych w sieci regionu IV TCCD wykorzystano 41 kamer Sony SNC-VM772R i nowo stworzony system bezpieczeństwa.
SNC-VM772R to pierwsza kamera sieciowa Sony o rozdzielczości 4K. To pionierskie urządzenie ma rozdzielczość czterokrotnie większą niż produkty Full HD. Technologia 4K zapewnia znakomitą, należącą do branżowej czołówki czułość oraz czytelność obrazu i dlatego idealnie nadaje się systemów wideomonitoringu o szczególnym znaczeniu. Kamera jest wyposażona w duży, czuły, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu Exmor R® CMOS typu 1,0″, szybki procesor obrazu oraz wysokiej jakości obiektywem zmiennoogniskowy. Elementy te zapewniają nadzwyczajny obraz 4K/30 kl./s i niezrównaną światłoczułość, dzięki której kamera może pracować przy oświetleniu zaledwie 0,06 luksa. W rezultacie model SNC-VM772R pozwala uzyskać obraz o jakości nieosiągalnej przy użyciu tradycyjnych kamer CCTV 4K.
20-megapikselowy przetwornik może ponadto rejestrować fotografie o rozdzielczości wyższej niż 4K, służące do szczegółowej analizy sceny wykorzystywanej w celach dowodowych. Dla zapewnienia najlepszej możliwej jakości dobór ustawień obrazu odbywa się automatycznie. Uwzględniany jest przy tym szeroki wachlarz panujących warunków, jak pogoda, pora dnia i warunki oświetlenia. Wzmocniona obudowa jest odporna na akty wandalizmu i złe warunki atmosferyczne, dzięki czemu kamera idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach w całodobowym wideomonitoringu wewnętrznym i zewnętrznym.
Realizacja
Zadanie realizacji systemu dla dyrekcji administracyjnej regionu IV TCCD powierzono firmie Sibernetik Teknoloji. W rozwiązaniu wykorzystano 41 minikamer kopułkowych 4K Sony SNC-VM772R, umożliwiających rejestrację obrazu o wysokiej jakości z bardzo rozległego obszaru. Połączenie tych kamer z oprogramowaniem do analizy obrazu wideo Axxonsoft pozwala na wykrywanie wszelkich przeszkód będących potencjalną przyczyną niebezpiecznych sytuacji. W rezultacie można zapobiec incydentom i uzyskać pełny obraz sytuacji w czasie przejazdu pociągów. Zanim pociąg wjedzie na przejazd, system umożliwia wykrycie wszelkich przeszkód na szynach oraz podejrzanych obiektów w pobliżu. Analityka obrazu wideo eliminuje potrzebę ciągłej obserwacji monitora przez operatora. Kiedy zajdzie potencjalnie niebezpieczna sytuacja, system natychmiast ostrzega użytkownika. System zapewnia podgląd na żywo oraz możliwość analizy zaistniałych zdarzeń. Jest oparty na najnowocześniejszej technologii, a przewidywany okres jego eksploatacji wynosi 6–7 lat.
Dyrektor wykonawczy w Sibernetik Teknoloji, Mustafa Görkem: „Stworzony przez nas system z kamerami Sony SNC-VM772R monitoruje na żywo przejazdy kolejowe i umożliwia wykrycie wszelkich sytuacji zagrażających bezpieczeństwu oraz podjęcie stosownych działań. Dzięki promiennikom podczerwieni system działa w słabym oświetleniu i przy zupełnym braku światła. Z tego powodu stanie się głównym narzędziem pracowników TCDD do całodobowego wykrywania groźnych sytuacji i zapobiegania incydentom”.
Dlaczego wybrano rozwiązanie firmy Sony
O wyborze kamer Sony SNC-VM772R zadecydowały ich niecodzienne właściwości, takie jak obraz w jakości 4K i przetwornik typu 1,0″ przystosowany do pracy w dzień i w nocy. Model SNC-VM772R pozwala monitorować szerszą strefę niż stałopozycyjne kamery kopułkowe, a dzięki wysokiej jakości obrazu znacznie ułatwia identyfikację osób. Czynnikiem odstraszającym jest ponadto kopułkowy kształt, uniemożliwiający stwierdzenie, którą stronę jest zwrócona kamera.
Lista produktów: 41 kamer SNC-VM772R
Integrator systemów: Sibernetik Teknoloji
(45)