Powrót

Te kanały TVN mogą wkrótce zniknąć z telewizji! Ruszy postępowanie? KRRiT prześwietla polskich nadawców – możliwe cofanie koncesji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce prześwietlić struktury właścicielskie wszystkich nadawców kanałów telewizji i stacji radiowych posiadających koncesje w Polsce. Ma to związek z obowiązującą ustawą o radiofonii i telewizji, wedle której takiego pozwolenia nie może uzyskać podmiot większościowo zarządzany przez właściciela spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czy kanały TVN znikną w rezultacie z telewizji? Które stacje są zagrożone?

KRRiT sprawdza struktury właścicielskie nadawców telewizji w Polsce. Kanały TVN stracą koncesję?

Dalszy ciąg sprawy związanej z sytuacją właścicielską podmiotów nadających kanały telewizji w Polsce. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wystosował w kierunku wszystkich nadawców z polskimi koncesjami żądanie przedstawienia szczegółów struktury zarządczej. Jeszcze kilka tygodni temu skupiano się wyłącznie na TVN Grupie Discovery, teraz z kolei skontrolowani zostaną wszyscy.

Jest to oczywiście kontynuacja tej sprawy. W drugiej połowie września ostatecznie KRRiT postanowiło o przedłużeniu koncesji kanałowi TVN24. Wcześniej wybuchła wokół niego niemała afera, skutkująca nawet potocznym nazwaniem planowanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji mianem “lex-TVN”. Jednocześnie jednak w KRRiT w życie weszła uchwała, w której stwierdzono, że obowiązujące obecnie przepisy prawne nie dopuszczają przyznawania koncesji kanałom, których właściciele zarządzani są w stopniu przekraczającym 49% przed podmioty spoza EOG.

Temat “lex-TVN” zapewne jeszcze powróci, choć ta nowelizacja została póki co wstrzymana. Niemniej jednak przewodniczący KRRiT został zobowiązany wspomnianą wyżej uchwałą do skontrolowania wszystkich nadawców kanałów funkcjonujących na mocy polskiej koncesji. W jednym z punktów zapisano, że nadawcy zarządzani większościowo przez firmy spoza EOG będą musiały dostosować swoją strukturę właścicielską do kształtu ustawy.

W opublikowanym komunikacie KRRiT można przeczytać:

“Przedłożona dokumentacja musi uwzględniać strukturę własnościową po stronie wspólników/udziałowców/akcjonariuszy spółki, a także ich wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy i ich dalszych kolejnych wspólników, udziałowców lub akcjonariuszy, w szczególności ze wskazaniem procentowej wielkości udziałów/akcji oraz siedzib lub stałego miejsca zamieszkania wymienionych podmiotów.

Jednocześnie należy nadesłać pełną listę podmiotów dominujących w stosunku do Spółki (wraz z podaniem ich siedziby lub stałego miejsca zamieszkania) w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526, z późn. zm.) oraz aktualną treść umowy Spółki/statutu Spółki.”

Na nadesłanie powyższych dokumentów nadawcy mają 21 dni od momentu otrzymania wezwania. Jeśli tego nie zrobią, otrzymają karę finansową.

Po dokonaniu kontroli, może dojść do podjęcia kolejnych działań względem TVN Grupy Discovery. KRRiT może próbować zmusić Discovery do częściowej lub całkowitej sprzedaży TVN, a jeśli to nie nastąpi, cofnąć obowiązujące aktualnie koncesje. W efekcie z polskiej telewizji mogłyby zniknąć następujące kanały:

Źródła: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/szef-krrit-wzywa-media-do-przedstawienia-struktury-wlasnosciowej-klopoty-dla-kolejnych-kanalow, https://www.gov.pl/web/krrit/przewodniczacy-krrit-wzywa-spolki-z-polska-koncesja-do-przedstawienia-swojej-struktury-kapitalowej


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(2164)