Powrót

DVB-T2 w Polsce: czy trzeba kupić nowy telewizor do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej? Ruszyła kampania z odpowiedziami na palące pytania!

Wreszcie ruszyła zapowiadana od kilku miesięcy ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca standardu nadawania DVB-T2/HEVC. Zastąpi on bezpowrotnie DVB-T w czerwcu 2022 roku, ale zmiany rozpoczną się już w marcu. Na jakie pytania trzeba sobie wcześniej odpowiedzieć? Czy trzeba kupić nowy telewizor? Jak odebrać kanały w nowym formacie?

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2: w Polsce ruszyła kampania informacyjna. Czy muszę kupić nowy telewizor?

W poniedziałek 20 września na antenach największych kanałów telewizji w Polsce zaczęły się pojawiać dwa informacyjne spoty reklamowe. Poruszają temat przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na standard nadawania DVB-T2, znany też jako HEVC. To znak, że rozpoczęła się właśnie ogólnopolska kampania, która ma za zadanie zapoznać ze zmianami jak największą grupę osób. Dwie krótkie reklamy można napotkać oglądając TVP, TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam i Kino Polska.

Pierwsza z nich dotyczy zagadnienia posiadanego telewizora i jego gotowości na DVB-T2. Odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy trzeba zaopatrzyć się w nowy odbiornik. Widzowie mogą się dowiedzieć jakie cechy musi posiadać model kompatybilny z formatem nowej generacji:

Drugi spot to typowa reklama plusów DVB-T2. Oglądając go można dowiedzieć się tego, co dla osób interesujących się tematem jest oczywistością: że nowy standard podniesie jakość dostępnych drogą naziemną kanałów oraz że zwiększy się także ich liczba:

Akcja została przygotowana przez Instytut Łączności i jest częścią społecznej kampanii „Gotowi na DVB-T2?”. Partnerami są nadawcy telewizyjni, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ci pierwsi mają ponadto wkrótce realizować własne kampanie informacyjne na ten temat.

DVB-T2 w Polsce: kiedy zmiany w telewizji?

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będzie wprowadzany w naszym kraju od końca marca przyszłego roku. Obejmie kolejno:

Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?

Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.

DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.

W cyfrowej telewizji naziemnej testowo są już dostępne kanały w jakości HD

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-dvb-t2-zmiana-standardu-nadawania


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(11512)