Powrót

Referencyjny soundbar w swojej klasie!? Test Samsung HW-Q990B – bezprzewodowy Dolby Atmos!

Soundbary niezmiennie przeżywają od kilku lat swój dynamiczny rozwój w segmencie audio. Z uwagi na to, że dzisiejsze telewizory są coraz smuklejsze, stały się one niezbędne do komfortowego oglądania filmów i programów telewizyjnych, gdzie dźwięk odgrywa coraz ważniejszą rolę. Najnowsze modele soundbarów są już tak zaawansowane, że śmiało mogą zastąpić proste i bardziej skomplikowane systemy kina domowego wykraczając poza zwykłe 5.1 kanałów. Samsung HW-Q990B wyceniono na 4 999 zł i jest to obecnie flagowy model tego producenta. Wszystkie ulepszenia nowego HW-Q990B koncentrują się na poprawie jakości dźwięku dostarczanego przez 16 kanałów, co czyni go jednym z najlepszych soundbarów roku. Jak wypadł w naszej recenzji?

Soundbar do telewizora Samsung HW-Q990B – test

Dostępność modelu
Soundbar Samsung HW-Q990B EN 4 999 zł

Soundbar Samsung HW-Q990B – budowa i design

Samsung HW-Q990B już od pierwszej chwili robi wrażenie, bo przychodzi do nas w naprawdę gigantycznym pudełku, które waży ponad 28 kg. W środku możemy znaleźć olbrzymi soundbar i subwoofer, dwa głośniki efektowe, pilot, krótki kabel HDMI do podłączenia z telewizorem za pomocą eARC, cztery kable zasilające, gumowe nóżki oraz uchwyty mocujące do ściany.

Samsung HW-Q990B jest naprawdę bardzo atrakcyjnie wyglądającym soundbarem. Z uwagi na jego gabaryty – 1232,0 x 69,5 x 138,0 mm – musimy dysponować większą ilością wolnego miejsca. Waży on 7,7 kg i warto – jeżeli planujemy go przymocować do ściany – zrobić to solidnie. Listwa jest w kolorze czarnym, pokryta metalową siatką chroniącą liczne głośniki. Boki listwy pościnane są pod kątami i jest to celowy zabieg producenta mający na celu nie tylko osiągnięcie określonego wyglądu, ale właściwości akustyczne, bo znajdujemy tam po dwa głośniki do dźwięku otaczającego.

Patrząc na pasek od frontu oprócz trzech głośników, z prawej strony znajduje się mały wyświetlacz alfanumeryczny, który informuje nas o podstawowych funkcjach jak głośność, tryby dźwięku i źródło. Jest czytelny nawet z większej odległości, ale producent mógł zaproponować pokaźniejszy rozmiar, bo musimy czekać aż cała informacja przewinie się, aby ją odczytać w całości.

Na górnej części obudowy znajdziemy dyskretne logo producenta, które znajduje się po lewej stronie, a na środku mamy małą wyspę z niezbędnymi przyciskami. Mamy tam do dyspozycji przyciski, z których jeden to wielofunkcyjny sterujący zasilaniem listwy i zmieniający źródło sygnału D.IN → HDMI 1 → HDMI 2 → Wi-Fi → BT, następny steruje głośnością, a ostatni mikrofonem.

Górna część posiada dwa głośniki do Dolby Atmos. Głośniki efektowe są bardzo duże (129,5 x 201,3 x 140,4 mm) i sporo ważą, bo po 3,7 kg. Otoczone są metalową siatką z trzech stron w miejscach, gdzie umieszczono kolejne przetworniki. W każdej satelicie mamy dwa boczne przetworniki oraz jeden z dźwiękiem skierowanym do góry do Dolby Atmos, mający na celu skuteczne poprawić wrażenie dźwięku przestrzennego. Ich górne krawędzie są teraz pochylone, aby pomóc w kierunkowości głośników skierowanych w górę i zapewnić czystsze i lepiej rozmieszczone efekty. Szkoda, że ścianki z wykończeniem imitującym szczotkowane aluminium są plastikowe, bo na soundbarze mogą zostać nieestetyczne odciski palców. Rozmieszczenie w pokoju jest łatwe dzięki temu, że system jest bezprzewodowy. Można je postawić lub powiesić. Jedynym ograniczeniem jest wymóg zasilania. Opcja dodatkowych głośników sprawia, że mamy prawdziwy systemu dźwięku przestrzennego, gdzie efekty dystrybuowane są wokoło nas, a nie są tylko sprytnie wygenerowane przez procesor z odbiciami od ścian i sufitu.

Ostatnim elementem zestawu jest subwoofer bardzo pokaźnych rozmiarów bo aż 220,0 x 413,0 x 410,0 mm i jest to najcięższy element tego zestawu – ważny 11,7 kg. Głośnik niskotonowy łączy się z listwą bezprzewodowo, więc mimo iż jest wielki, łatwo dla niego znaleźć miejsce. Do działania wystarczy mu tylko zasilanie. Jego lokalizacja nie tak jest istotna dla dźwięku, bo częstotliwości basowe rozchodzą się w teorii bezkierunkowo. Subwoofer został zmodernizowany w tym roku i teraz może pochwalić się 8-calowym przetwornikiem połączonym z konstrukcją soczewki akustycznej, która wytwarza basy o większej jednorodności, a tym samym niski poziom jest bardziej precyzyjny i wyrafinowany. Na tylniej ściance kolosa mamy otwór bas reflex.

Całość systemu wygląda minimalistycznie i elegancko. Rozmiary i waga sprawiają, że oczekiwania względem Samsunga HW-Q990B są bardzo wysokie. Podnosi je fakt, że mamy na pokładzie dwie satelity, a więc łącznie to kompletny system do kina domowego. Tylny panel soundbara podzielony jest na trzy sekcje w postaci wnęk. Pierwsza z nich zawiera cyfrowe wejście optyczne, a ostatnia miejsce na kabel zasilający. Na koniec zostawiliśmy środkową, w której mamy dwa wejścia HDMI i wyjście HDMI zgodne z eARC. Wnęka nie pozostawia dużo miejsca na kable, a całą sytuację komplikuje fakt, że gniazda umieszczone są na bocznej ściance wnęki, a nie na ściance frontowej. Trochę to utrudnia podłączenie kabli, a wręcz prawie uniemożliwia użycie lepszego kabla HDMI ze względu na promień jego skrętu i sztywność. Nie pomogą też kable kątowe, bo nie ma na to wystarczająco miejsca. Zarządzanie okablowaniem wymaga lekkiej poprawy.

Wejściowe porty HDMI nie obsługują sygnałów 4K 120 Hz i zmiennej częstotliwości odświeżania VRR, które proponują najnowsze konsole do gier, wysokiej klasy komputery i najnowsze telewizory Samsunga. Aby być uczciwym, 4K 120Hz i VRR passthrough pozostają rzadkością w świecie soundbarów. Jeśli mamy konsolę/komputer i telewizor obsługujące 4K 120 Hz i zmienne częstotliwości odświeżania, będziemy musieli podłączyć urządzenie do gier bezpośrednio do telewizora i polegać na ARC/eARC, aby przekazać dźwięk z gry z telewizora do soundbara.

Samsung HW-Q990B obejmuje obsługę Dolby Atmos i DTS:X, a połączenia HDMI mogą przepuszczać każdą wersję HDR, w tym Dolby Vision i HDR10+. Jest to pierwszy soundbar firmy Samsung obsługujący bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe Dolby Atmos, kiedy używany jest z kompatybilnymi telewizorami Samsung. Takie połączenie umożliwia przesłanie Dolby Atmos, które jest nieco bardziej skompresowane w formie Atmos „DD+” niż przy tradycyjnym połączeniu przez HDMI w bezstratnej wersji TrueHD, którą można uzyskać przez port eARC. Na panelu mamy jeszcze USB do aktualizacji oprogramowania produktu.

Do soundbara Samsung HW-Q990B dołączony jest zgrabny pilot, który jest przemyślaną konstrukcją pokazującą, że nie potrzeba wielu przycisków, aby obsłużyć wszystkie funkcje. Pilot zarządza zasilaniem, połączeniem Bluetooth, wyborem źródeł, wyciszeniem, statusem urządzenia któr wyświetla informacje o aktywnej funkcji lub dostępnym kodeku, głośnością, regulacją subwoofera, odtwarzaniem muzyki, regulacją tonów niskich i wysokich oraz zmianą trybów dźwięku na Standard, Surround Sound Expansion, Game Pro, Adaptive Sound. Pilot umożliwia regulację głośności każdego z głośników, np. Centre level, Side level, Wide level, Front Top level, Rear level, Rear top level czy Rear side level. Ostatni z przycisków który nam pozostał ustawia funkcję audio, takie jak Auto EQ, SpaceFit Sound, AVA korygujący dialogi w filmach i telewizji, aby można je było łatwiej zrozumieć, Night mode zoptymalizowany pod kątem oglądania w nocy kiedy głośność jest niska a dialogi pozostają wyraźne, Sync dostosowujący opóźnienie dźwięku w zakresie 0–300 milisekund, Surround speaker mode oraz Virtual. Dodatkowo możemy przytrzymać przycisk sterowania dźwiękiem przez około 5 sekund, aby wyregulować dźwięk w każdym paśmie częstotliwości 150 Hz, 300 Hz, 600 Hz, 1,2 kHz, 2,5 kHz, 5 kHz i 10 kHz. W zasadzie przy połączeniu z HDMI CEC eARC nie trzeba wykorzystywać oryginalnego pilota – wszystkim można sterować z poziomu telewizora. Zadanie ułatwi jeszcze bardziej scenariusz, w którym posiadamy telewizor marki Samsung. Pilot od soundbara potrzebny jest tylko w przypadku jego specyficznych funkcji.

Najnowszy HW-Q990B – jak przystało na flagowy model Samsunga – zgodny jest ze standardem dźwięku przestrzennego 11.1.4 co oznacza, że posiada 11 kanałów rozprowadzających dźwięk w poziomie, głośnik niskotonowy oraz 4 kanały skierowane ku górze odpowiadające za Dolby Atmos. Dzięki takiej konfiguracji, dźwięk otacza nas z każdej strony. Czy jest to możliwe, przekonamy się w dalszej części recenzji, ale na pewno ułatwią to dwa oddzielne dodatkowe głośniki do dźwięku przestrzennego i Dolby Atmos.

Soundbar wyposażony jest w dużo firmowych rozwiązań odnośnie przetwarzania dźwięku. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Soundbary serii Q były testowane i dostrajane w Samsung Audio Lab w Kalifornii, gdzie światowej klasy inżynierowie dźwięku wyposażyli go w najbardziej zaawansowane technologie zapewniające najwyższą jakość brzmienia. Jest to odpowiedź na zagadnienie skąd bierze się perfekcyjnie zbalansowany dźwięk, który wypełnia całą przestrzeń w naszym miejscu odsłuchowym.

Soundbar Samsung HW-Q990B – komfort obsługi

System jest bardzo prosty w obsłudze. Po podłączeniu wszystkich elementów do zasilania, komunikują się one natychmiast ze sobą bezprzewodowo. System automatycznej kalibracja SpaceFit Sound+ dobiera optymalne parametry, aby efekty dźwiękowe były jak najlepsze. Jest to duże ułatwienie dla osób bez doświadczenia, które sprawia, że instalacja soundbara staje się banalnie prosta. Komunikacja bezprzewodowa ułatwia rozmieszczenie elementów w salonie, a wsparcie WiFi pozwala sterować nim przy pomocy aplikacji Smart Things, która doskonale zastępuje pilota. W razie potrzeby możemy skorzystać z Amazon Alexa, która również może posłużyć do obsługi systemu nagłośnienia. Poza fizycznymi portami wejściowymi i wyjściowymi, na urządzeniu do połączeń mamy komunikację bezprzewodową w standardzie Bluetooth oraz Apple AirPlay 2 aby odtwarzać muzykę, podcasty i inne pliki audio z urządzeń. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość odnalezienia urządzenia w aplikacji Spotify, gdzie mamy dostęp do urządzeń, które obsługują Spotify Connect i znajdują się w tej samej sieci. Dzięki temu możemy uruchomić muzykę bezpośrednio na soundbarze – bez obawy o utratę jakości dźwięku. Być może dlatego mamy w soundbarze Bluetooth tylko z kodekiem SBC bez AptX, który jest standardem w urządzeniach wyższej jakości.

Soundbar Samsung HW-Q990B – brzmienie

Patrząc na konstrukcję soundbara Samsung HW-Q990B, który jest systemem 11.1.4 wiemy, że grupą docelową dla tego urządzenia są kinomaniacy. Od razu po włączeniu filmu słychać, że Samsung robi użytek ze swoich 16 kanałów i pokazuje jak wiele można osiągnąć w warunkach domowych, nie mając zaawansowanego zestawu do kina domowego. Filmy i seriale brzmią wyśmienicie, zgodnie z zamierzeniem twórców i pozwalają poczuć się jak w kinie. HW-Q990B zapewnia połączenie ogromnej szczegółowości, mocy i niezwykle skutecznego sterowania kanałami. Boczne i przednie przetworniki idealnie wypełniają boki półkuli 3D i prezentują efekty dźwiękowe przechodzące z przodu na tył lub z boku na bok z gładkością, pewnością i precyzją. Na pewno nie słyszeliśmy czegoś takiego z innego soundbara. W tym masywnym dźwięku jest dużo zwinności. Można bez problemu uzyskać bardzo subtelne sceny oparte na szczegółach i atmosferze, aby nagle podkręcić atmosferę, by sprostać wymaganiom nawet najbardziej dynamicznych fragmentów filmów akcji. Dialogi są bardzo dobrze słyszalne, a głosy brzmią dokładnie tak, aby połączyć się z akcją na ekranie.

Dodatkowe głośniki efektowe potrafią zrobić świetny efekt sceny otaczającej nas wokoło. Ulepszone kątowanie skierowanych w górę przetworników pomaga dźwiękowi lepiej zintegrować się z efektami skierowanymi w górę z głównego soundbara, tworząc bardziej przekonujące i spójne wrażenie dźwięku i jego autentyczności nad głową, jakiej do tej pory nie spotkaliśmy w soundbarach. Tak naprawdę to tylko HW-Q990B – jako jedyny soundbar – jest w nas stanie przekonać efektami nagranymi w formacie Dolby Atmos. Subwoofer wciąż posiada ogromny zapas basu, który przyzwyczailiśmy się słyszeć z flagowych soundbarów Samsunga. Kiedy potrzeba, potrafi przywalić solidnym basem nie przysłaniając swoim dźwiękiem reszty sceny. Dostarczana moc jest wystarczająca, aby osiągnąć ogromne, wypełniające pomieszczenie poziomy głośności, bez rozpadu na szorstkość lub zniekształcenia. Soczewka akustyczna pomaga dźwiękowi rozchodzić się bardziej równomiernie w całym pomieszczeniu, a jego ton jest gładszy i szerszy w całym zakresie objętości i głębokości. Funkcja kalibracji Auto EQ sprawia, że bas jest zawsze imponująco obecny, prawie nigdy nie zwraca na siebie zbyt dużej uwagi, zamiast tego zawsze dodaje się jako kolejna, dobrze zbalansowana część całego dźwięku.

Stworzenie tak efektownej półkuli dźwięku 3D zapewnia imponujące wrażenia dźwiękowe. Na pewno kluczem do sukcesu są ulepszone narzędzia do samokalibracji, które zawiera soundbar, oraz z powodu nowej konstrukcji tylnych głośników i głośnika niskotonowego. Kalibracja za pomocą SpaceFit Sound+ wprowadza bardzo skuteczną optymalizację dźwięku w celu dopasowania do akustyki pomieszczenia, którą od razu słyszymy z idealnym dopasowaniem i rozmieszczeniem poszczególnych kanałów. Całość warto dopieścić potem ręcznie dostępnymi regulacjami dźwięku. Q990B poprzez adaptacyjne ustawienia dźwięku zapewnia zaskakująco przyjemne rezultaty. Ogólna wydajność listwy jest fantastyczna, a duże przetworniki i imponująca szerokość sceny 3D zapewniają, że jest to kompetentny zestaw do kina domowego.

Zaraz po filmach przystąpiłem do testów odsłuchowych muzyki. Generalnie Samsung HW-Q990B sprawdza się w każdym gatunku muzycznym. Błyszczy w prostszych nagraniach pokazując fakturę dźwięku i całkiem sporą ilością detali bez utraty rozdzielczości. Muzyka prezentowana jest żywo i przestrzennie, dając dużo przyjemności z odsłuchu. Przy bardziej skomplikowanych nagraniach, które dostanie HW-Q990B, czasem słyszymy pewną utratę szczegółów, a dźwięk robi się nieco bardziej płaski. Nie można powiedzieć, że listwa nie radzi sobie z muzyką, ale obcując z innymi soundbarami, uwzględniając jej cenę i możliwości podczas oglądania filmów, moje oczekiwania były nieco większe. Czekamy więc z niecierpliwością, aby część muzyczna w kolejnych modelach była równie wspaniała jak część filmowa.

Dostępność modelu
Soundbar Samsung HW-Q990B EN 4 999 zł

Podsumowanie – czy warto kupić soundbar Samsung HW-Q990B?

Samsung HW-Q990B kontynuuje zwycięską passę firmy, jeśli chodzi o produkcję wiodących w swojej klasie soundbarów. Nowy projekt listwy dźwiękowej, subwoofera i tylnych głośników to zdecydowana poprawa w stosunku do zeszłorocznego flagowego modelu. Jest to świetnej jakości soundbar, który kosztuje 4 999 zł i jest idealny, jeżeli dysponujemy bardzo ograniczonym miejscem na rozstawienie pełnego, stacjonarnego systemu kina domowego. Czy jest opłacalny? Konkurencyjne soundbary nie brzmią tak i nie są w stanie stworzyć niczego, co zbliżyłoby się do całkowitej otoczki dźwięku, którą tutaj dostajemy. W porównaniu z systemami dźwięku przestrzennego opartymi na oddzielnych głośnikach, z którymi soundbar Q990B można porównać, cena wcale nie wygląda na nierozsądną. Dostajemy za tą kwotę naprawdę imponujące, oddzielne elementy, a cztery jednostki dostarczają nam rekordowy system 11.1.4 kanałów bez dodatkowego amplitunera AV lub okablowania.

Listwa nie jest tania, ale w rzeczywistości można zapłacić więcej i uzyskać mniej wciągający dźwięk. Jej 11.1.4-kanałowy system bezbłędnie zapewnia wypełniające pomieszczenie ścieżki dźwiękowe Dolby Atmos i DTS:X. Świetnie sprawdza się w nagłaśnianiu filmów i seriali. Efekt wzmacnia potężny gabarytowo i słyszalny głośnik niskotonowy robiący wrażenie w filmach i muzyce. Ogólna wydajność jest znakomita, z dużą, mocną i wciągającą sceną dźwiękową 3D, a to przyczynia się do tego, że Samsung HW-Q900B jest soundbarem, który pokonał w tym roku konkurentów i jest najlepszy w swojej klasie. Potężna moc 656 W i zakres dynamiki Q990B łączą siły z zaskakującą szczegółowością i wyrazistością dźwięku. Dodatkowe głośniki przestrzenne oraz kompatybilność z Dolby Atmos ułatwiają nam lokalizację otaczającego nas dźwięku.

Q990B tworzy najbardziej zaokrąglony i wciągający dźwięk przestrzenny, jaki kiedykolwiek słyszeliśmy z nawet najlepszych soundbarów z Dolby Atmos. Soundbar posiada bardzo dużo możliwości konfiguracyjnych oraz funkcji sieciowych. Instalacja jest prosta, a automatyczna korekcja pomieszczenia zapewnia, że system działa optymalnie, a dodatkowo zawiera więcej funkcji, niż można sobie wyobrazić. Zwraca uwagę jego bardzo wysokie wykonanie i elegancki wygląd, który wkomponuje się w każdą naszą aranżację.

Plusy

Minusy


Przeczytaj więcej na temat produktów firmy Samsung:

(25027)