Powrót

Kup nowy telewizor lub tuner DVB-T2 póki możesz! Wiosną miliony ludzi mogą być odcięte od telewizji naziemnej – zabraknie sprzętu?

Z najnowszych badań wynika, że bardzo duża liczba Polaków nie jest gotowa na wejście w życie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej: DVB-T2 / HEVC. Szacuje się, że ponad 2 miliony gospodarstw domowych muszą wymienić telewizor lub zakupić odpowiedni dekoder. Niemal 3/4 telewidzów nie zdaje sobie sprawy z nadchodzących zmian. W rezultacie, wiosną 2022 roku zapotrzebowanie na sprzęt może przekroczyć dostępne zapasy w sklepach.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – ponad 2 miliony gospodarstw bez dostępu w 2022 roku? Lepiej szybko wymienić telewizor

Najnowszych danych w temacie zmiany standardu sygnału nadawanego drogą naziemną dostarczyły badania prowadzone przez Krajowy Instytut Mediów. Wedle najświeższych szacunków, obecnie aż 2,27 miliona gospodarstw domowych z dostępem do telewizji musi dokonać wymiany sprzętu. Oznacza to konieczność zakupu nowego telewizora lub tunera zdolnego obsłużyć nie tylko standard DVB-T2, ale i niezbędny kodek HEVC.

Zmiany rozpoczną się w naszym kraju już w marcu. Wtedy w pierwszych województwach ruszy proces zmiany DVB-T na DVB-T2. Jednocześnie wszyscy telewidzowie nie posiadający kompatybilnych urządzeń zostaną odcięci od sygnału naziemnego. Ruszyła już szeroko zakrojona kampania informacyjna, ta jednak może nie wystarczyć. Na dziś aż 74% Polaków będących odbiorcami naziemnej telewizji cyfrowej nie ma świadomości nadchodzących zmian.

Źródło cytuje wypowiedź dyrektora KIM Mirosława Kalinowskiego z konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej:

 „Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 proc. ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Nie jest to dramat. Mamy trochę czasu” – powiedział.

Osobną kwestią jest jednak stała dostępność potrzebnego sprzętu, czyli telewizorów i dekoderów z DVB-T2 / HEVC. Na tę sprawę zwrócił uwagę dyrektor sprzedaży i marketingu Działu RTV Samsung Polska, Grzegorz Stanisz. Ostrzegł, że okres wzmożonych poszukiwań kompatybilnych urządzeń nastąpi niedługo po najmocniejszych sprzedażowo miesiącach roku. Z uwagi na panujący na rynku elektroniki kryzys i bardzo duży niedobór półprzewodników, towaru może zwyczajnie zabraknąć. Stanisz poradził, by zainteresować się temat już teraz i zadbać o zakup niezbędnego sprzętu zawczasu.

Wiosną 2022 roku duża część odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej może zostać pozbawiona dostępu do niej

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2: w Polsce ruszyła kampania informacyjna. Czy muszę kupić nowy telewizor?

W poniedziałek 20 września na antenach największych kanale telewizji w Polsce zaczęły się pojawiać dwa informacyjne spoty reklamowe. Poruszają temat przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na standard nadawania DVB-T2, znany też jako HEVC. To znak, że rozpoczęła się właśnie ogólnopolska kampania, która ma za zadanie zapoznać ze zmianami jak największą grupę osób. Dwie krótkie reklamy można napotkać oglądając TVP, TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam i Kino Polska.

Pierwsza z nich dotyczy zagadnienia posiadanego telewizora i jego gotowości na DVB-T2. Odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy trzeba zaopatrzyć się w nowy odbiornik. Widzowie mogą się dowiedzieć jakie cechy musi posiadać model kompatybilny z formatem nowej generacji:

Drugi spot to typowa reklama plusów DVB-T2. Oglądając go można dowiedzieć się tego, co dla osób interesujących się tematem jest oczywistością: że nowy standard podniesie jakość dostępnych drogą naziemną kanałów oraz że zwiększy się także ich liczba:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dvb-t2-hevc-zmiana-standardu-naziemna-telewizja-cyfrowa-krajowy-instytut-mediow_1


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(1315)