Telewizory Samsunga na 2020 rok zostały niezwykle rozbudowane pod względem współpracy z nowoczesnymi smartfonami. Wcale nas to nie dziwi, gdyż od lat firma dopieszcza ten element i stara się, aby całość była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika. W tym roku dostaliśmy tak wiele funkcji, że codzienne użytkowanie i przeglądanie treści z naszego smartfona na ekranie telewizora jest tylko i wyłącznie przyjemnością a nie zmaganiem się z podłączeniem czy szukaniem odpowiednich do tego opcji i aplikacji.
Zacznijmy od SmartThings
Do testów i sprawdzenia jak działają najnowsze funkcje między telewizorem a smartfonem, poprosiliśmy firmę Samsung o dwa topowe produkty z oferty: telewizor 8K QLED Q950T oraz Galaxy S20. Dzięki takiemu zestawowi, mogliśmy wycisnąć wszystko co mają do zaoferowania najnowsze produkty koreańskiego producenta. Telewizor posiada bardzo rozbudowany ale łatwy kreator przygotowujący telewizor do codziennego użytkowania w tym intuicyjną aplikację do sparowania ekranu z naszym smartfonem.
Pierwsza konfiguracja nowego telewizora Samsung zaraz po wyjęciu z pudła to kontakt z Samsung SmartThings. W skrócie można powiedzieć, że Samsung SmartThings to aplikacja, która pozwala połączyć wybrane urządzenia domowe i wygodnie nimi zarządzać. Można ją zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS, a także na telewizorach Samsung Smart TV. W naszym przypadku był to telewizor w głównym salonie, jednak do aplikacji możemy dodać wiele innych urządzeń jak np. klimatyzacja i bez problemu nimi zarządzać.
Aby wykorzystać wszystkie możliwości SmartThings w ramach współpracy pomiędzy telewizorem, a telefonem, wystarczy jednorazowe sparowanie obu urządzeń.
Później – uruchamiając aplikację na urządzeniu mobilnym – telewizor zobaczymy wśród naszych urządzeń, obok lodówki czy klimatyzatora.
Dostaniemy także informację o tym, czy jest włączony, oraz jaka aplikacja VOD jest obecnie uruchomiona.
Zyskamy dostęp do zdalnego pilota, który pozwoli regulować głośność, zmienić kanał czy przełączyć telewizor w Tryb Ambient. Będziemy także mogli np. wyłączyć go zdalnie, jeśli okaże się, że nie zrobiliśmy tego wychodząc rano do pracy. Aby skorzystać z tych funkcji nie musimy być w zasięgu domowej sieci Wi-Fi.
Korzystając z aplikacji SmartThings, będziemy także mogli udostępnić treści ze smartfona na dużym ekranie i odwrotnie. Pierwsza opcja znakomicie sprawdzi się do przeglądania fotograficznego archiwum na telewizorze. Z kolei z telewizora do smartfona możemy „podać” zarówno obraz, jak i dźwięk. Aby skorzystać z tych funkcji smartfon i telewizor muszą być podłączone do tej samej, domowej sieci Wi-Fi. Jeśli chodzi o zdjęcia, to mamy jeszcze jedną ciekawą opcję. W Samsung Smart TV znajdziemy aplikację Galeria, dzięki której będziemy mogli szybko i łatwo przejrzeć zdjęcia i filmy zarejestrowane na smartfonie. Fotografie i wideo można przesłać do połączonej z kontem użytkownika Chmury Samsung, by następnie zobaczyć je na dużym ekranie.
Dotknij i wyświetl dzięki Tap View
Już podczas pierwszej konfiguracji telewizora, dostajemy zapytanie o konfiguracji bardzo przydatnej funkcji jaką jest Tap View:
Dzięki funkcji Dotknij i Wyświetl, użytkownik może otrzymać lustrzaną kopię smartfona na dużym ekranie, jedynie poprzez dotknięcie telefonem do obudowy telewizora.
Tryb Multi View
Funkcja Multi View pozwoli podzielić nasz ekran na dwie części, dzięki czemu z jednej strony znajdą się aktualnie oglądane przez na treści, a druga pokaże ekran naszego urządzenia mobilnego. Jest ro rewelacyjna funkcja szczególnie dla graczy, którzy mogą np. odpalić poradnik dla danego tytułu w który aktualnie grają na jednej połowie ekranu. Pomysłów na wykorzystanie tej funkcji jest jednak więcej. Twitter podczas meczu? Oglądanie zdjęć z telefonu w trakcie programu telewizyjnego? Nie ma problemu. Kilka przykładów jak można wykorzystać funkcję Multi View poniżej wraz z różnymi podziałami ekranu:
Smart TV z funkcją zdalnego dostępu do komputerów i tabletów
Do pracy i rozrywki na dużym ekranie telewizora można także wykorzystać funkcję Remote Access*. Zapewnia ona łączność bezprzewodową z komputerami PC, tabletami i smartfonami, umożliwiając zdalne sterowanie kompatybilnymi programami i aplikacjami za pośrednictwem telewizora Samsung Smart TV oraz myszy i klawiatury.
Bez potrzeby korzystania z osobnego kabla HDMI, domownicy mogą za pomocą telewizora uzyskać zdalny dostęp do znajdującego się w innym pomieszczeniu komputera PC czy tabletu, aby przeglądać strony internetowe czy przeszukiwać sieć. Ponadto rozwiązanie to oferuje dostęp poprzez przeglądarkę internetową do treści zgromadzonych w chmurze, co pozwala korzystać z plików tam przechowywanych i oglądać oraz edytować dokumenty bezpośrednio na ekranie telewizora Samsung.
Telewizory Samsung najlepiej współgrają ze smartfonami?
Coś w tym jest i naprawdę trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Na ten moment koreański producent, potrafi najwięcej pod względem współpracy telefonu z telewizorem. Począwszy od bardzo prostej i intuicyjnej wstępnej konfiguracji, przez wiele unikalnych funkcji ułatwiających przenoszenie treści z telefonu wprost na ekran a skończywszy na bardzo rozbudowanym systemie multimedialnym Tizen. Czego chcieć więcej?
Więcej na temat produktów firmy Samsung:
- Samsung: jak zamienić telewizor QLED w prawdziwą maszynę do gier. HDMI 2.1, 4K@120Hz, 8K, AMD FreeSync i wiele więcej!
- NVIDIA z nową linią kart graficznych GeForce Ampere HDMI 2.1. W końcu wykorzystamy telewizory 8K@60fps i 4K@120fps!
- Samsung: co powinniśmy wiedzieć o nowym telewizorze QLED 8K Q800T? Najwyższa rozdzielczość to nie wszystko!
- To już pewne: Samsung potwierdził obecność HDMI 2.1 w nowych telewizorach 4K i 8K QLED!
- Najtańszy telewizor 120Hz z HDMI 2.1 w ofercie 2020 Samsung, pod nowe konsole i sport | TEST | Samsung Q70T Q74T Q77T QLED
- EISA ogłasza: flagowy Samsung QLED QE75Q950TS najlepszym telewizorem z dużym ekranem
- Telewizor Samsung QLED Q95T w polskich sklepach. Gdzie kupimy najwyższy model 4K producenta na 2020 rok?
- Samsung prezentuje The Premiere, inteligentny projektor 4K wyświetlający obraz do 130 cali!
(3799)