Powrót

W jednym z miast powrócił sygnał multipleksu DVB-T2 z darmowymi kanałami, w tym w HD! Jak odebrać? Co na liście stacji?

Pod koniec września nieoczekiwanie wyłączony został testowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 nadający w Szczecinie i okolicach. MUX-MWE zawierał w pewnym momencie 8 stacji, w tym jedną w jakości w HD. Teraz sygnał został przywrócony! Jakie stacje są tam obecnie i jak je odebrać?

Naziemna telewizja cyfrowa – testowy multipleks MUX-MWE DVB-T2 powrócił w Szczecinie! Jakie kanały HD?

Na terenie Szczecina i okolic od dłuższego czasu obecny był eksperymentalny multipleks naziemny MUX-MWE, należący i zarządzany przez spółkę MWE Teleport. Obecnych było tam maksymalnie 8 kanałów, które jak dotąd nadawały w standardzie DVB-T i w większości standardowej rozdzielczości. Z dniem 10 września multipleks MUX-MWE przeszedł na DVB-T2, zapowiedziano też zwiększenie do HD rozdzielczości dostępnych tam stacji. Właściciel wspomnianej spółki Micha Winnicki stwierdził, że ten ruch ma na celu między innymi sprawdzenie zasięgu kanałów po zmianie formatu.

Zanim zdążyło nastąpić zwiększenie rozdzielczości kanałów, MUX-MWE został nieoczekiwanie wyłączony. Powodem był brak pozwolenia radiowego – MWE posiadało taki dokument, ale ten wygasł 2 września. Nie zważając na ten fakt, nadawca rozpoczął emisję w DVB-T2 w ramach MUX-MWE. Teraz, po kilku tygodniach przekaz powrócił! Obecny skład MUX-MWE prezentuje się następująco:

Powyższe pozycje w Szczecinie można wyszukać ręcznie na kanale 39 (618 MHz). Aby móc je odebrać, konieczne jest posiadanie kompatybilnego telewizora – czyli takiego, który obsługuje standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. W czerwcu 2022 roku w Polsce na stałe wyłączony zostanie obowiązujący jeszcze format nadawania DVB-T. Umożliwi to włączenie większej liczby kanałów w HD, a nawet w 4K.

Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?

Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.

DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Jeden z nich chce podobno w całości zagospodarować TVP.

Źródło: https://dvbt2wpolsce.pl/aktualnosci/86-szczecin-mux-mwe-ponownie-w-eterze


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(16895)