Powrót

IFA 2016: Pierwsze wrażenia Panasonic 4K OLED TV następnej generacji

Na tegorocznych targach IFA 2016  Panasonic nie przedstawił żadnego nowego modelu OLED TV (produkcyjnego). Po cichu spodziewaliśmy się, że zobaczymy tańsze modele. Minął już rok od premiery dotychczasowych modeli CZ950/CZ952, wprowadzonych zresztą na ubiegłorocznych targach IFA. Jednak tradycja w tym roku nie została podtrzymana. Zapewne będziemy musieli zaczekać do CES w Las Vegas. Widać natomiast, że japoński producent wciąż inwestuje w technologię i udowadnia to prezentując w Berlinie swój prototyp wyświetlacza 4K HDR OLED następnej generacji.

Wchodząc do głównej hali Panasonica, w jej środku wita nas nowy, piękny telewizor, który został tym razem wyprostowany względem CZ950 ;-). Myślę, że to doskonała wiadomość. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku modeli prototypowych, producent nie podaje zbyt wielu szczegółów na temat nadchodzącego produktu. Panasonic zdradził, że jego jednostka odpowiedzialna za badania rozwojowe pracuje mocno nad udoskonaleniem gradacji detali w czerniach – klasycznym problemem z jakim można spotkać się w telewizorach OLED (szczególnie starszej generacji). Oczywiście nie jest to żaden duży mankament jednak pewnie kojarzycie podobne uboczne efekty znane z plazmy. Coś w stylu winiet na ciemnych tłach. W prezentowanym OLED jest tego zdecydowanie mniej o ile w ogóle można to zauważyć.  Zdaniem producenta, bardzo istotne w rozwiązaniu problemu mogą być wiedza i doświadczenie zdobyte podczas rozwoju i produkcji wyświetlaczy plazmowych (PDP), technologii również działającej na zasadzie emisji własnego światła.

Podobnie, jak miało to miejsce w ubiegłych latach, Panasonic na targi IFA przygotował na swoim stoisku prezentację w ciemnym pomieszczeniu, gdzie tym razem zobaczyć można było prototyp 4K OLED TV, zestawiony z CZ950 i monitorem referencyjnym Sony BVM-X300.

Jakie więc są subiektywne uwagi po naocznej prezentacji? Prototyp Panasonica nie tylko dobrze odwzorowywał ciemne detale na przestrzeni całego obrazu, ale także zachowywał odpowiedni poziom luminancji w porównaniu do studyjnego monitora Sony.

Jednak to co naprawdę zachwycało w prezentowanym prototypie, to to jak dobrze wyglądało odwzorowanie obrazu w strefach graniczących z ciemnymi obszarami. Nawet najlepsze OLED TV od LG na rok 2016 nadal mają zauważalny dithering w ciemniejszych scenach. Pamiętajmy jednak cały czas, że jest to udoskonalanie i tak doskonałego już obrazu jaki wypływa z telewizorów OLED. Szczegóły, które mają dać widzowi obraz perfekcyjny nieosiągalny dla nawet najlepszych telewizorów LCD na rynku.

Poprawa w odniesieniu do modeli Viera CZ952/CZ950 powinna być także zauważalna w zakresie szczytowej jasności. Zapewne wielu ucieszy także płaski design wyświetlacza. Panasonic ma ujawnić więcej szczegółów na temat urządzenia zimą, jednak kierując się dotychczasowym doświadczeniem, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że producent szykuje się na targi CES 2017.

 

(1261)