Powrót

IFA 2015: LG rewolucjonizuje technologię produkcji telewizorów masowo wdrażając OLED TV

OLED TV to przyszłość

Tegoroczne targi IFA pokazały jedno: OLED TV masowo chce wejść do naszych kin domowych i najpewniej mu się to uda szybciej niż nam się wydaje.
 
IFA 2015 została otwarta przemową Dr Sang Beom Han, dyrektora generalnego oraz prezesa spółki LG Display. Temat wystąpienia inauguracyjnego poruszał ważne kwestie dotyczące wyświetlaczy, a w szczególności matryc OLED. Wykład został poparty materiałem video z wypowiedzią sławnego reżysera sir Ridleya Scotta, według którego filmy oglądane na ekranie telewizora OLED wyglądają dokładnie tak, jak w wyobraźni twórcy. Mimo, że to marketing to trudno się w tym przypadku nie zgodzić z samym Scottem.
 
„Żyjemy w epoce wyświetlaczy. To dzięki nim udostępniamy informacje, komunikujemy się. Dzięki wyświetlaczom budujemy wizję przyszłości” powiedział dr Han w swoim wystąpieniu zatytułowanym „W jaki sposób wyświetlacze zmienią nasze życie”.
 
„OLED to początek rewolucji światła, która otworzy przed nami świat o jakim zawsze marzyliśmy” powiedział dr Han
 

Przemowa Dr Sang Beom Han, dyrektora generalnego oraz prezesa spółki LG Display – otwarcie targów IFA 2015

 

Podczas wystąpienia dr Han wyjaśnił publiczności wyjątkowość ekranów OLED, które  ze względu na wysoce realistyczny obraz w połączeniu z dynamiką formy jaką mogą przybrać, jako jedyne są w stanie przezwyciężyć niedoskonałości konwencjonalnych wyświetlaczy. Niespotykaną czerń i kontrast oraz wierne odwzorowanie barw w matrycach OLED zapewnia zupełnie nowy rodzaj organicznych diod, które są źródłem emisji własnego światła. Rozwój innowacyjnych materiałów OLED sprawił, że mogą one przyjmować elastyczne i przezroczyste formy. Dzięki tym cechom ekrany LG OLED pozwolą na wcielenie w życie rozwiązań, które dotychczas pozostawały tylko w sferze wyobraźni.
 
Dr Han zapewnił w swoim przemówieniu, iż prace badawczo-rozwojowe firmy LG Display przede wszystkim koncentrują się na zapewnieniu konsumentom takich wartości użytkowych, których nie można osiągnąć stosując konwencjonalne wyświetlacze. Dlatego w przyszłości matryce OLED mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, od elektronicznej odzieży i akcesoriów do noszenia na ciele tzw. „wearables”, po modę, wyposażenie domów i aranżacje wnętrz.
 
W prezentacji inauguracyjnej uczestniczyli też: profesor uniwersytetów University of Rochester w Nowym Jorku oraz Hong Kong University of Science and Technology, dr Ching W. Tang, nazywany także „ojcem technologii OLED”; prof. dr Peter Zee, założyciel oraz prezes Red Dot Design Award, a także Udo Heider, wiceprezes spółki Merck, ogólnoświatowej firmy z branży chemicznej i materiałowej. W swoich wystąpieniach prelegenci akcentowali przewagi technologii OLED, które pozwalają urzeczywistniać wizjonerskie rozwiązania.
 
Według dr Ching W. Tang „Matryca OLED ze względu na brak podświetlenia oraz dodatkowych warstw jest znacznie mniej skomplikowana od panela LCD, co oznacza, że z czasem też tańsza w produkcji. Wyświetlacze OLED mają wyjątkowe i wręcz wspaniałe właściwości: mogą być składane, zwijane, elastyczne, „ubieralne” (wearable) i do tego przezroczyste. Dlatego bez cienia wątpliwości, możemy stwierdzić, że to na tej technologii będą oparte wyświetlacze nowej generacji”.
 
Podczas prezentacji odtworzono także film z wypowiedzią sir Ridleya Scotta. Sławny reżyser stwierdził, że matryca OLED jest pierwszym wyświetlaczem, który pozwala zobaczyć idealną czerń, dzięki czemu kolory stają się żywsze, a kontrast wyraźniejszy. Filmy oglądane na ekranie telewizora OLED wyglądają dokładnie tak, jak w wyobraźni twórcy. „Myślę, że OLED jest przełomowym rozwiązaniem. Osobiście chciałbym, aby wszystkie moje filmy oglądano na rewolucyjnym telewizorze OLED” dodał sir Ridley Scott. Wiemy dobrze, że Scott był zawsze fanem plazm dlatego nie dziwi podejście do OLEDa i jego powalającej czerni.
 
Prace nad pionierską technologią OLED i produkcja wyświetlacza spełniającego oczekiwania i marzenia konsumentów wymagała ogromnego wysiłku, dlatego zarówno dr Han jak i cały zespół LG Display jest dumny z tego, że udało im się osiągnąć swój cel. Prezes spółki optymistycznie patrzy w przyszłość technologii OLED, ponieważ oparte na niej wyświetlacze znajdą zastosowanie w różnych branżach, przynosząc korzyści także zewnętrznym partnerom firmy LG Display.
 

Nowości z zakresu OLED na IFA 2015


Wchodząc na stoisko LG witała nas przeogromna ściana telewizorów złożona z paneli… OLED. To jak to wyglądało nie oddadzą żadne słowa. To trzeba po prostu zobaczyć na żywo. W momencie kiedy na ekranach pojawiło się rozgwieżdżone niebo nocą to w sali zrobiło się najzwyczajniej w świecie ciemno. Takiego efektu jeszcze nigdy nie widzieliśmy na żywo a namiastkę tego możemy zobaczyć w domu gdy postawimy OLEDa w naszym kinie domowym. Robi się dokładnie tak samo ciemno

 
Firma oficjalnie zaprezentowała także swoje najnowsze prototypy z ekranami OLED. Były to trzy konkretne nowości nieobecne wcześniej na rynku. W dodatku niesamowicie działające na wyobraźnię! Po pierwsze 55-calowy dwustronny ekran biznesowy. Zwróćcie uwagę na grubość tego ekranu: 5,3 mm i wadze 12 kilogramów. Jak oni to zrobili?!
 

 
Następnie 111-calowy „falisty” dwustronny ekran (Vertical Tiling OLED), wykonany z trzech połączonych ze sobą wyświetlaczy OLED Ultra HD o przekątnej 65-cali każdy. Kolejny twór nie z tej planety. Aż boję się zapytać ile by to mogło kosztować na ten moment.
 

 
I na koniec chyba najbardziej bliski finalnemu wykończeniu czyli 55-calowy wyświetlacz OLED wyposażony w magnetyczny uchwyt pozwalający na szybkie przymocowanie go do ściany. Na filmie widzicie jak odginam go od ściany. Uczucie… kolejny szok
 

 

Firma zaprezentowała także wraz z czołowymi nadawcami oraz dostawcami treści video pierwszą na świecie transmisję HDR na telewizorach OLED 4K. Demonstracja treści w HDR przez BBC została wykonana w standardzie HbbTV 2.0 (Hybrid broadcast broadband TV 2.0). Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) była przesłana na ekran telewizora LG OLED 4K w technologii MPEG DASH, znanej też jako Dynamic Adaptive Streaming over http. Wykorzystuje ona możliwość dynamicznej zmiany ilości przepływających danych, dzięki czemu treści HDR mogą być przekazywane przez Internet przy użyciu konwencjonalnych serwerów HTTP.
 

 
Na stoisku zobaczyliśmy też transmisję treści HDR z wykorzystaniem systemu satelitów SES ASTRA – jednego z czołowych operatorów satelitarnych na świecie, który trafia do 312 milionów gospodarstw domowych, z czego aż 154 miliony znajduje się w Europie. Użyto tutaj dekodera firmy BROADCOM.

 
Podsumowując telewizyjną część wystawy widzimy, że firma skupia się prawie całkowicie na promowaniu OLEDa jako technologii przyszłości. Jeszcze w tym roku w polskich sklepach pojawią się modele OLED Ultra HD od LG. Obserwujcie nasz portal gdyż ich testy znajdziecie szybciej niż Wam się wydaje

(55)