Powrót

Hybrydowe wyświetlacze OLED z quantum dot?

Apple bada w jaki sposób połączyć technologie OLED oraz quantum dot, aby uzyskać w efekcie jaśniejsze, bardzie kolorowe i jeszcze bardziej energooszczędne wyświetlacze . Firma złożyła wniosek patentowy na takie rozwiązanie.

Technologia quantum dot jest znana najlepiej z zastosowania w ekranach LCD. Producenci tacy jak Samsung, dzięki wykorzystaniu nanocząsteczek, poszerzają paletę barw w swoich telewizorach LCD. Jednak zastosowanie technologii nie ogranicza się wyłącznie do paneli LCD. Apple zaproponowało połączenie w jednym wyświetlaczu QD-LED oraz OLED, co ma w efektywny sposób połączyć mocne strony obu tych technologii. Obraz zawierać miałby piksele hybrydowe, na które składać się będą subpiksele QD-LED oraz OLED.

Aplikacja patentowa sugeruje, że rozwiązanie pozwoli uzyskać wyświetlacze o jeszcze wyższej wydajności, tzn. jaśniejsze i zarazem zużywające mniej energii niż obecne wyświetlacze. Jest to jedno z największych wyzwań, związanych z użytkowaniem urządzeń mobilnych na świeżym powietrzu jak i również z przejściem na HDR.

Teoretycznie, takie rozwiązanie mogłoby znacznie zwiększyć gamę kolorów wyświetlacza. Branża zaproponowała niezwykle szeroka paletę jaką jest Rec.2020, Jednak dzisiejsze topowe wyświetlacze zazwyczaj ograniczają się do mniejszej palety DCI-P3. Założeniem jest osiągniecie palety Rec.2020 do 2020 roku, stąd tez pochodzi nazwa formatu.

Aplikacja patentowa została zgłoszona przez Apple na początku 2016 roku. W aplikacji jako jeden z inicjatorów wymieniony jest Jonathan Steckel, współzałożyciel firmy QD Vision. Steckel pracował dla QD Vision przez 8 lat, zanim w 2014 roku przeszedł do Apple. W roku 2016 firma przejęta została przez Samsunga. Badacze zaproponowali wykorzystanie technologii quantum dot w innych typach wyświetlaczy, w tym również microLED.

Należy podkreślić, ze informacje dotyczą dopiero zgłoszenia patentowego i komercjalizacja wspomnianej technologii może zając dobre kilka lat. Jednak informacje są o tyle ciekawe, że wskazują ścieżkę w jakim kierunku mogą rozwijać się wyświetlacze w nadchodzących latach.

(845)