HDMI forum dołączyło do obsługiwanych przez standard HDMI 2.0b formatów trzeci wariant HDR, jakim jest HLG. Format został opracowany przez nadawców telewizyjnych – BBC oraz NHK.
Interfejs HDMI zapewnia już wsparcie dla otwartego formatu HDR10. Dolby opracowało także rozwiązanie w postaci wbudowanego chipa, dzięki któremu możliwa jest obsługa Dolby Vision HDR poprzez złącze HDMI.
Od teraz, HDMI w wersji 2.0b zapewnia oficjalnie obsługę trzeciego formatu HDR, jakim jest HLG (Hybrid Log Gamma). Standard opracowany został przez brytyjskie BBC oraz japońskie NHK, do obsługi transmisji telewizyjnych. Jako, że nadawcy telewizyjni dysponują bardzo ograniczoną przepustowością, HLG pozwala na połączenie danych HDR i SDR w tym samym sygnale, pozwalając tym samym zaoszczędzić transfer na rzecz większej ilości kanałów. Tradycyjne TV bez obsługi HDR zignorują metadane osadzone w sygnale, natomiast urządzenia obsługujące HDR (ze standardem HDMI 2.0b) odczytają dodatkowe metadane.
HDMI 2.0b to najnowsza wersja standardu, kontynuacja wersji 2.0a, która w kwietniu 2015 roku wprowadziła obsługę formatu HDR10 ze statycznymi metadanymi. HDMI 2.0b jest wstecznie kompatybilne i nie wymaga nowych złączy. Kolejną wersją ma być HDMI nieoficjalnie oznaczone jako 2.1, mające wprowadzić obsługę dynamicznych metadanych.
Ze strony użytkowników, w obecnej chwili problemem jest brak obsługi formatu HLG przez większość urządzeń.
Obsługę zapewniają tylko TV Panasonic z 2015 i 2016 roku. Firmy takie jak LG, Philips, Samsung i Sony podczas tegorocznych targów prezentowały obsługę HLG na swoich tegorocznych produktach, jednak żaden z wspomnianych producentów nie wydał stosownej aktualizacji (Sony jednak np. zapowiedziało w projektorach VPL-VW550), uruchamiającej obsługę funkcjonalności. Więcej dowiecie się z naszego filmu z IFA 2016:
(3554)