Powrót

Giganci będą promować nowy kodek MPEG-5 EVC. Alternatywa dla AV1 i HEVC?

Samsung, Huawei i Qualcomm wydali wspólny komunikat. Informują w nim, że zamierzają promować nowy kodek – MPEG-5 EVC – jako kodek wideo następnej generacji. Co ciekawe, Samsung jest jednym członkiem organizacji odpowiedzialnej za powstanie innego popularnego kodeka wprowadzanego właśnie do użytku: AV1.

Kodek AV1 ma nowego rywala, który obsłuży 8K i HDR

Dopiero co rozpędu zaczęła nabierać implementacja zaprojektowanego przez grupę Alliance for Open Media kodeka AV1, a już okazuje się, że na horyzoncie wyrasta mu konkurent. W dalszy rozwój MPEG-5 EVC, który powstał jako alternatywa dla formatu HEVC, zaangażował się Samsung, który połączył siły z potęgami z Azji i USA: Huawei i Qualcomm.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Samsung również należy do Alliance for Open Media, która zrzesza takie tuzy jak Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i Netflix. Nowe telewizory 8K Koreańczyków wspierają kodek AV1, dzięki któremu właśnie umożliwiono oglądanie materiałów na YouTube w 8K. Nie wiadomo, czy zaangażowanie producenta w MPEG-5 EVC wpłynie na plany dotyczące AV1.

Kodek MPEG-5 EVC ma być alternatywą dla AV1 i HEVC

 „Dzięki zapewnieniu obrazu 4K UHD o lepszej kompresji i wydajności niż w przypadku poprzedniego kodeka, MPEG-5 EVC pozwoli wyświetlać kontent 4K, 8K, VR, AR i HDR na większej ilości ekranów i zaoferuje jakość, jakiej oczekują dziś użytkownicy” – możemy przeczytać we wspólnym oświadczeniu Samsunga, Huawei i Qualcomm.

Czym jest nowy kodek MPEG-5 EVC i czym różni się od AV1?

MPEG-5-EVC został udostępniony do użytku pod koniec kwietnia 2020. Jego bazowa “warstwa” jest darmowa, natomiast bardziej rozwinięta, kompletna wersja kodeka funkcjonuje na ekskluzywnej licencji posiadanej przez właścicieli patentu (a więc m.in. Samsunga), którzy będą odpowiedzialni za jej dystrybucję na rynku, godząc się jednocześnie na robienie tego w sposób uczciwy. Format AV1, mocno rozpychający się właśnie łokciami w branży, jest natomiast w pełni darmowym kodekiem.

Jednocześnie grupa MPEG rozwija jeszcze inny kodek nowej generacji pod nazwą VVC (Versatile Video Coding). Znany jest także pod nazwami FVC (Future Video Coding) i H.266. Ma się on cechować podobnymi możliwościami, ale przy 35-procentowej oszczędności danych w rozdzielczości 4K UHD.

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1589365795


Więcej na temat technologii w telewizorach:

(2292)