Powrót

Ekonomiczny soundbar z Dolby Atmos – czy to jest możliwe? | TEST | Sony HT-X8500

Soundbary są bardzo dynamicznie rozwijającym się segmentem na rynku. Występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach. Nowy soundbar Sony HT-X8500 należy do klasy ekonomicznej tego typu urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy telewizorów są oczywiście osobne systemy audio ze względu na wysokie właściwości dźwiękowe. Zamiana salonu w centrum rozrywki domowej wiąże się z tym, że takie zestawy są zwykle duże, drogie i skomplikowane w instalacji oraz z tym, że musimy posiadać na nie wiele miejsca. Kompromisowym rozwiązaniem już od dłuższego czasu jest instalacja listwy dźwiękowej, aby zrekompensować słabą jakość dźwięku emitowanego przez telewizory. Dzisiejsze listwy mają potężne brzmienie jak i mnogość funkcji. Sony HT-X8500 to 2.1-kanałowy kompaktowy soundbar z wbudowanym subwooferem, ale jeżeli przyjrzymy się bliżej specyfikacji zauważymy na pokładzie Dolby Atmos, DTS: X oraz wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.2. Wygląda obiecująco i niebawem przekonamy się czy soundbar Sony HT-X8500 jest idealnym towarzyszem dla Twojego telewizora z dużym ekranem.

Na pewno intrygującą cechą jest w tym uproszczonym soundbarze 3D posiadanie przez niego Dolby Atmos, który opiera się na informacjach odtwarzanych nad nami, aby stworzyć wciągającą scenę dźwiękową. Nowy Sony HT-X8500 wykorzystuje też zaawansowane przetwarzanie dźwięku DSP, aby zrekompensować brak dedykowanych głośników. HT-X8500 to samodzielny system audio. Nie ma osobnego subwoofera bezprzewodowego ani zewnętrznych głośników surround. To elegancki, wyjątkowy soundbar zaprojektowany tak, aby pasował niemal wszędzie a na pewno idealnie pasuje do telewizorów o przekątnej od 49 do 55 cali.

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Soundbar SONY HT-X8500 Dolby Atmos z wbudowanym subwooferem 1 299.00 zł

Zawartość opakowania Sony HT-X8500

Sprawdźmy na początek, co producent daje nam w komplecie. Po otwarciu pudełka, otrzymujemy oczywiście soundbar wraz z pilotem zdalnego sterowania, dwie baterie AAA, kabel optyczny oraz kabel zasilający. Dodatkowo, mamy także instrukcje obsługi ale całość podłączenia jest na tyle prosta, że nie jest ona nam do niczego potrzebna. Podłączamy telewizor i listwę dźwiękową za pomocą jednego kabla HDMI i wszystko jest gotowe.

Telewizor wyświetli treści 4K HDR z np. z Netflix i prześle dźwięk Dolby Atmos do listwy dźwiękowej za pomocą jednego kabla. Do uzyskania symulacji dźwięku nie wymagane są żadne dodatkowe źródła i nie trzeba wypełniać salonu dodatkowymi głośnikami. HT-X8500 obsługuje zarówno Dolby Atmos, jak i DTS: X za pośrednictwem eARC i wykorzystuje wirtualny dźwięk przestrzenny do przesyłania dźwięku po pokoju. Soundbar kina domowego Sony HT-X8500 wygląda bardzo obiecująco w specyfikacji którą czytaliśmy i spróbujemy skorzystać z jego ekscytujących właściwości. Dodatkowym udogodnieniem jest system ARC do podłączenia listwy dźwiękowej do telewizora, dzięki któremu możemy sterować nią za pomocą pilota telewizora.

Budowa i cechy Sony HT-X8500

HT-X8500 to samodzielny system audio. Nie ma on osobnego subwoofera bezprzewodowego ani dodatkowych głośników surround. To elegancki, soundbar zaprojektowany tak, aby pasował niemal wszędzie. Widać tu nowy trend w którym producenci odchodzą od listwy głośnikowej i subwoofera na rzecz pojedynczych jednostek. Pomimo, że subwoofer jest wbudowany, listwa nadal pozostaje przyjemnie smukła dla oka. Konstrukcja ma 89 cm szerokości, 6,4 cm wysokości, 9,6 cm głębokości co oznacza, że powinien zmieścić się bez problemu przed lub pod telewizorem 49 do 55 cali bez blokowania sygnałów podczerwieni z pilota.

Montaż na ścianie jest łatwy dzięki zintegrowanym mocowaniom do ściany i dostarczonemu szablonowi.

W wykończeniu urządzenia widzimy poczucie stylu. Siatkowa metalowa osłona grilla obejmuje większość przedniej części listwy dźwiękowej i zakrzywia się wokół narożników i górnej krawędzi za którą stoją przetworniki – dwa do obsługi wysokich i średnich tonów i dwa do niskich częstotliwości – w układzie 2.1. Po prawej i lewej stronie listwy dźwiękowej mamy kanały dla basu. Czarno matowa tonacja całości z teksturowanym panelem górnym wzorowanym na skórze – zwraca naszą uwagę. Prosty design i staranne wykończenie wygląda minimalistycznie w zestawie kina domowego. Materiały wykorzystane do konstrukcji obudowy nie przyciągają odcisków palców ani kurzu. Dolna część ma metalowe wykończenie z gumowymi nóżkami rozmieszczonymi w sposób zapobiegający wibracjom. Gumowe nóżki są małe i nie podnoszą zbyt mocno listwy dźwiękowej.

Górna część ma matowe wykończenie ze wskaźnikami LED i przyciskami dotykowymi do podstawowych funkcji jak zasilanie, źródło, Bluetooth i regulacja głośności. Przyciski dotykowe są czułe i można je obsługiwać lekkim dotknięciem. Przyciski nie reagują na przypadkowe dotknięcia. Wskaźniki LED reprezentują Dolby Atmos, DTS-X, Vertical Surround, TV, HDMI i Bluetooth. Pierwsze trzy są trybami dźwięku, podczas gdy trzy ostatnie służą do sygnalizacji wykorzystywanego źródła. Większość osób preferuje tradycyjny wyświetlacz dla informacji o źródle i głośności. Podczas regulacji głośności wszystkie diody LED zapalają się sekwencyjnie, pokazując poziom dźwięku wyjściowego. Diody LED nie są zbyt jasne, więc używanie ich w ciemnym pokoju nie przeszkadza. Listwa dźwiękowa pokazuje swój status i dodatkowe informacje używając niestety tylko diod kontrolnych migających w różnych kombinacjach w zależności od tego, które ustawienia są modyfikowane. Trudno jest zapamiętać wszystkie kombinacje i niestety jest potrzeba sprawdzenia tego w instrukcji i upewnienia się czy wykonujemy wszystkie ustawienia dobrze. Na szczęście wiele z regulacji wykonujemy tylko raz.

Firma Sony zdecydowała się na maksymalne obniżenie kosztów produkcji i ceny za urządzenie. Nie ma inteligentnej łączności Wi-Fi ani menu ekranowego. Listwa dźwiękowa komunikuje się za pomocą diod LED nie posiadając wyświetlacza a skromna ilość portów połączeniowych umieszczona jest z tyłu we wnęce po prawej stronie. Jest ona łatwo dostępna i starannie umiejscowiona. Po lewej stronie znajduje się druga wnęka, w której znajduje się port zasilania. Umożliwia to łatwe zamontowanie listwy głośnikowej na ścianie.

Dołączony pilot zdalnego sterowania jest bardzo prosty z przyciskami umożliwiającymi różne wstępne ustawienia audio oraz konfigurowanie zestawu. Wszystkie przyciski znajdują się na dwóch pionowych kolumnach z regulatorami głośności pośrodku. Na pilocie mamy opcje sterowania różnymi trybami oraz przycisk wyciszenia. Listwa najlepiej gra w trybie „Standard” wytwarzając najkorzystniejszy dźwięk, „Cinema” dodaje odrobiny dodatkowej mocy a ustawienie „Night” zmniejsza dynamikę i basy. Przyciski takie jak Voice i DTS Dialog pomagają wzmocnić wokal a wszyscy Ci którzy nie chcą zagłębiać się w ustawienia, mogą korzystać z opcji Auto Sound. Uproszczone działanie systemu powoduje, że jest on łatwy w obsłudze a tworzenie wirtualnych efektów przestrzennych nie zależy od odbijanego dźwięku i wymaga żadnej kalibracji.

Soundbar Sony HT-X8500 nie posiada wielu portów i wejść, ponieważ korzysta z niewielu funkcji. Urządzenie wyposażone jest w wejście HDMI (wersja 2.2), wyjście HDMI (które obsługuje HDMI ARC i eARC), optyczne wejście audio i wejście zasilania. Umożliwia przesyłanie sygnału HDMI w rozdzielczości do 4K, z obsługą HDMI-CEC, HDR, HLG i Dolby Vision. Listwa niestety nie ma wsparcia Alexa ani Asystenta Google.

Kompaktowa konstrukcja HT-X8500 jest łatwa do instalacji bez oddzielnego subwoofera zajmującego miejsce na podłodze. Być może jest to zaskakujące w przypadku listwy dźwiękowej z Dolby Atmos, że nie mamy dodatkowych głośników. Sony wykorzystuje ten skromny zestaw głośników do symulacji 7.1.2. Listwa przeskalowuje dźwięk do wirtualnego wyjścia 7.1.2-kanałowego, obsługuje różne formaty Dolby aż do najwyższej postaci Atmos oraz różne formaty DTS aż do DTS: X. Formaty Dolby i DTS uruchamiają się automatycznie podczas odtwarzania kompatybilnej zawartości i obsługiwanego sprzętu. Sony wyposażony jest również w łączność Bluetooth 5, ale tylko z kodekami SBC i AAC. Dwa dodatkowe wejścia optyczne i Bluetooth 5.0 są dostępne jako opcje łączności, ale najlepsze wyniki i wydajność można osiągnąć po podłączeniu listwy dźwiękowej Sony HT-X8500 do naszego telewizora przez HDMI. Obsługa HDMI-CEC jest dużym plusem. Za pomocą pilotów od telewizora i urządzeń dodatkowych jesteśmy w stanie sterować mocą i głośnością listwy dźwiękowej, minimalizując potrzebę ilości pilotów.

Odsłuch w filmach, grach, telewizji i muzyce

Za podobną cenę możemy na rynku znaleźć soundbary z subwooferem. Jak więc gra Sony HT-X8500 z wbudowanym głośnikiem basowym? Listwa dźwiękowa dobrze sprawdza się w reprodukcji dźwięku w bardzo małych pomieszczeniach a funkcja wirtualnego dźwięku przestrzennego jest wtedy bardzo efektowna natomiast w większym pokoju efekty przestrzenne nie robią już wrażenia i słyszymy wyraźnie ich utratę.

Soundbar rozszerza scenę dźwiękową dźwięku dochodzącego z głośnika, starając się zapewnić wrażenia Dolby Atmos. Kluczem do wydajności HT-X8500 jest opatentowany przez Sony system Vertical Sound Engine. Jest on kompatybilny z Dolby Atmos i DTS: X, tworząc iluzję otaczającego dźwięku, który umożliwia odtwarzanie filmów nawet z Dolby Atmos z poczuciem zwiększonej wysokości i szerokości dźwięku w pomieszczeniu w którym się znajdujemy. System Vertical Sound Engine może być również używany jako procesor przetwarzający dźwięk dla dwukanałowych i konwencjonalnych źródeł dźwięku 5.1, aby uzyskać podobny jak wcześniej efekt.

Według specyfikacji HT-X8500 aproksymuje pole akustyczne porównywalne z systemem Atmos 7.1.2, co jest nieco za mocnym uogólnieniem. Rzeczywiście, wszystko to mamy w trybie Vertical Surround, który oferuje wirtualny dźwięk przestrzenny 7.1.2 z głośników (dwa przednie, dwa boczne, dwa tylne, jeden środkowy, subwoofer, a także dwa dodatkowe kanały na górze słuchacza). Droższy soundbar może oferować znacznie szerszą i głębszą scenę dźwiękową, której HT-X8500 nie osiąga. Ze względu na cenę i wielkość urządzenia precyzja, otwartość i trójwymiarowość prezentacji jest jednak imponująca. HT-X8500 nie wytwarza aż tak przekonującego pola dźwiękowego co konwencjonalny system 7.1.2, ale tworzy scenę dźwiękową tak samo wysoką, jak jest szeroka. Siedząc w optymalnej pozycji po środku mamy wrażenie, że dźwięki wydobywają się z każdej strony naszej pozycji odsłuchowej. Niespodzianką jest wewnętrzny subwoofer którego uderzenia są trwałe. Dwa bliźniacze głośniki niskotonowe mocno akcentują fragmenty basowe w materiale sprawiając, że chwilami dominująca staje się linia basowa ale jeżeli porównamy listwę z konwencjonalnymi systemami brakuje jej naturalnego basu. Jest tu więcej basu, niż można by się spodziewać po kompaktowym, jednoczęściowym rozwiązaniu. Wysokie tony nie mają nieprzyjemnych podbarwień i razem z ciężkim basem który łączy się z silną dynamiką mamy przekonujące filmowe efekty specjalne, ale bas jest również problemem a dokładnie jego dominacja w niektórych momentach. Cierpi na tym środek pasma, dialogi a pasmo staje się stłumione i nienaturalne. Występuje brak przejrzystości dźwięku. Soundbar kreuje dużą otwartą prezentację z łatwymi do odróżnienia efektami przestrzennymi ale brak mu na to przemyślanej taktyki i definicji dźwięku.

Listwa Sony ma wyraźne odwzorowanie dźwięku. Dialog praktycznie prawie zawsze jest wyraźnie słyszalny a my zanurzamy się w otaczające dźwięki. Mimo, że dźwięk wydobywa się bezpośrednio przed nami z listwy, separacja kanałów jest dobra. Całość brzmi wyraźnie, nie przytłaczając w żaden sposób dialogów ani efektów dźwiękowych. Najlepsze wyniki odsłuchowe uzyskano przy zwiększonej głośności, przy niskim poziomie głośności nie było tak efektownie. Przy oglądaniu telewizji podczas korzystania z listwy dźwiękowej zauważalna była różnica w jakości dźwięku na plus dla Sony. Listwa jest dobrze dostrojona do programów telewizyjnych i filmów. Sony HT-X8500, jak każdy dobry głośnik-soundbar, ma mocny zakres średni, który bardzo dobrze sprawdza się w dialogu. Zapewnia to nie tylko zwiększenie głośności, ale także spore wzmocnienie dźwięku, dzięki czemu mamy duży komfort przy wyższych poziomach głośności. Przy odsłuchiwaniu muzyki brak precyzji i klarowności środka pasma w X8500 jest bardziej wyraźny niż w filmach. Możemy zredukować basy, ale wtedy otrzymamy za lekki dźwięk bez wyraźnego charakteru.

W przypadku muzyki popularnej rocka i elektroniki listwa Sony brzmi czysto i poprawnie. Można rozróżnić poszczególne dźwięki i instrumenty. Głośnik nie zniekształca dźwięku przy bardzo dużej głośności. Przy wykorzystaniu połączenia Bluetooth ze smartfonem nastąpiła wyraźna dominacja tonów niskich i wysokich co nie każdemu przypadnie do gustu. Ten typ połączenia dźwiękowego nie jest do tego idealny a sam Bluetooth nie jest tak dobry jak HDMI, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jednak połączenie Bluetooth oferuje pewną elastyczność, ponieważ można sparować listwę dźwiękową z kompatybilnym telewizorem, aby używać go jako bezprzewodowego głośnika zewnętrznego. Przy wykorzystaniu listwy do gier komputerowych podobnie jak w filmach separacja kanałów jest dobra oraz wyraźnie zaznaczone są efekty stereofoniczne a linia basowa jest zaakcentowana. Nie możemy tu raczej na nic narzekać.

Podsumowanie i werdykt

Sony HT-X8500 nie pretenduje do bycia wysokiej klasy listwą dźwiękową, ale jest za to zgrabną opcją podstawowego pułapu cenowego, która pasuje do większości prostych telewizorów i wystarcza do większości codziennych zastosowań. Działa dobrze do przetwarzania treści, takich jak filmy, gry a nawet muzyka, jednak oprócz nieznacznego zwiększenia wierności, nie oczekujmy że usłyszymy dźwięk zewsząd, ponieważ Dolby Atmos jest sam efektowny ze swojej definicji. Jeżeli dźwięk ważny jest tak samo dla Ciebie jak obraz, Sony HT-X8500 może nie być wystarczający do tego zastosowania. Gdy naszymi preferencjami jest głośny bas i wciągające wrażenia kina domowego bez żadnych kompromisów, możemy śmiało wybrać inne opcje. Najlepiej wtedy rozejrzeć się za urządzeniem z wyższej półki cenowej. Na pułapie cenowym z którego startuje listwa Sony czyli około 1299 zł, mamy bardzo dużą konkurencję nawet z oddzielnymi subwooferami. Pamiętaj jednak, że w przypadku małych pomieszczeń jest to naprawdę dobry soundbar. Opcja przemawiająca za Sony to wykonanie i wyposażenie w którym nic nie brakuje do codziennego użytku oraz wtedy gdy nie mamy miejsca na dodatkowy głośnik basowy a szukamy lepszego dźwięku w porównaniu do za słabych głośników wbudowanych w telewizor lub potrzebujemy prostego rozwiązania typu plug and play. Atrakcyjne parametry kina domowego Sony HT-X8500 powodują dobrą wydajność nawet bez subwoofera w komplecie. Urządzenie pomimo prostej konstrukcji jest dostarczone z funkcjonalnym pilotem, posiada eARC, złącze HDMI obsługujące 4K z HDR, zgodne jest z Dolby Vision oraz HLG. Listwę docenią również Ci którzy nie chcą zagłębiać się w skomplikowane rozwiązania listw głośnikowych z wyższej półki. Funkcja wirtualnego dźwięku przestrzennego jest ciekawa jednak ogólne wrażenie jest negowane przez mocno przeciętny dźwięk.

Plusy:

Minusy:

Soundbar Sony HT-X8500 można zakupić w sieci sklepów RTV Media Expert za 1199 zł w nocnej promocji!


Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Soundbar SONY HT-X8500 Dolby Atmos z wbudowanym subwooferem 1 299.00 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj również inne testy soundbarów:

(34051)