Podczas turnieju EURO 2020 Telewizja Polska korzysta z technologii dźwięku Dolby Atmos, zapewnianej przez kodek nowej generacji AC-4. Atmos obecny jest na kanale TVP 4K, który dostępny jest za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał obejmuje aż 90% naszego kraju! Jak to działa i jakich wrażeń możemy oczekiwać podczas meczów?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie znajdziemy kanał 4K z filmami i serialami RedTOP TV? Którzy operatorzy telewizji mają go w swoich ofertach?
Dźwięk Dolby Atmos na kanale TVP 4K w naziemnej telewizji cyfrowej – jak to działa?
Telewizja Polska rozpoczęła współpracę z Dolby Laboratories. Na jej mocy na kanale TVP 4K, który uruchomiono na czas EURO 2020, dostępny jest dźwięk Dolby Atmos.
Od początku turnieju piłkarskiego, TVP zapewnia bezpłatny odbiór w jakości UHD z 49 nadajników, których zasięg pokrywa 90% terytorium kraju. Po intensywnej fazie testów we współpracy z dostawcą infrastruktury Emitelem, sygnał jest nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC. Każdy mecz rozgrywany podczas Mistrzostw jest transmitowany w programie TVP 4K. Wykorzystanie technologii obrazu High Dynamic Range (HDR) oraz dźwięku Dolby Atmos umożliwia polskim fanom piłki nożnej odbiór znakomitej jakości obrazu oraz immersyjnego dźwięku bez żadnych dodatkowych kosztów.
TVP umożliwia widzom również personalizację odbioru, możliwą jedynie dzięki technologii audio nowej generacji Dolby AC-4. Dzięki niej widzowie mogą poczuć stadionową atmosferę w domu, jak gdyby byli w samym sercu akcji wraz z piłkarzami. Ponadto kibice mogą wybierać pomiędzy komentarzem w języku polskim lub angielskim, a także audiodeskrypcją, co jest szczególnie przydatne dla kibiców niewidomych lub niedowidzących.
„TVP jest rynkowym liderem w dążeniu do zapewnienia widzom korzyści płynących z dźwięku nowej generacji Dolby AC-4. Połączenie immersyjnego dźwięku Dolby Atmos, wzmocnienia dialogów, audio deskrypcji i personalizacji języka gwarantuje fanom najbardziej wciągające wrażenia podczas oglądania tego, co bez wątpienia będzie ekscytującym turniejem” – mówi Javier Foncillas, Vice President Commercial Partnership Dolby Europe.
TVP jest pierwszym publicznym nadawcą w Europie, który oferuje usługę UHD dla widzów telewizji naziemnej w całym kraju. Telewizja Polska po raz pierwszy nadała eksperymentalną transmisję immersyjnego dźwięku Dolby Atmos w 2018 roku podczas meczu Polska – Litwa przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej.
Emitel, największy operator naziemnej infrastruktury telewizyjnej i radiowej w Polsce, który od ponad 50 lat umożliwia polskim telewidzom dostęp do sygnałów radiowych i telewizyjnych, przeprowadził testy interoperacyjności na szerokim wyborze telewizorów na polskim rynku, aby upewnić się, że jest gotowy na nowy standard nadawania, który wejdzie w życie w 2022 roku. Obecny standard DVB-T zostanie zastąpiony nowym standardem DVB-T2/HEVC z dźwiękiem Dolby Digital Plus (oraz Dolby AC-4 dla UHD).
Aby odbierać sygnał telewizji naziemnej w nowym standardzie, widzowie muszą upewnić się, że ich telewizory są w stanie go obsługiwać. Jeśli nie, mogą zdecydować się na zakup nowego telewizora lub dodatkowego tunera STB. Ponad 75 proc. telewizorów UHD, które trafiły do sprzedaży w Europie na początku 2021 r., zawierało funkcję dekodowania Dolby AC-4, oferując nadawcom takim jak TVP pole do innowacji i świadczenia nowych usług.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-4k-audio-dolby-ac-4-dolby-laboratories
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- Hiszpania – Polska na EURO 2020! Gdzie oglądać mecz w jakości 4K z HDR i dźwiękiem Dolby Atmos za darmo?
- Kanał TVP 4K z EURO 2020 jednak dostępny znacznie szerzej! Włączyła go kolejna sieć kablowa – kto może oglądać?
- Telewizja Polska srogo ukarana przez KRRiT! Prawo złamano w trakcie “Wiadomości” – o co poszło?
- Kanał TVP 4K z EURO 2020 jednak dostępny znacznie szerzej! Włączyła go kolejna sieć kablowa – kto może oglądać?
- Gdzie oglądać kanał Filmax 4K z filmami i serialami? Właśnie zniknął z oferty dużej sieci kablowej! Co zamiast niego?
- Abonament RTV: nie płaci kolejne 100 tysięcy osób! W jaki sposób Poczta Polska ściąga dług?
(12105)