Rok 2022 przyniesie bardzo istotną zmianę w sposobie dystrybucji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Standard DVB-T2 odejdzie do lamusa i zostanie zastąpiony nowym: DVB-T2 / HEVC. Tym samym wielu widzów bez kompatybilnych telewizorów bezpowrotnie straci dostęp do kanałów przesyłanych drogą naziemną! Na szczęście jest jeszcze czas. Jak sprawdzić, czy posiadamy właściwy odbiornik? Jaki musimy kupić, jeśli nasz nie wspiera nowego standardu?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejny odkodowany kanał dostępny w Polsce zupełnie za darmo! Jak odebrać i oglądać? Co w programie?
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 w Polsce – jaki kupić telewizor? Jak sprawdzić, czy posiadany jest odpowiedni do odbioru?
Nieuchronnie zbliża się moment, w którym telewizja naziemna przejdzie w Polsce na stałe na nowy format nadawania. Część społeczeństwa jest na to przygotowana, ale najnowsze badania wskazują, że znaczna większość z nas nawet nie wie o tej małej rewolucji, a wielu wciąż nie posiada kompatybilnego sprzętu do dalszego odbierania kanałów naziemnych.
Przejście naziemnej telewizji naziemnej w Polsce na standard DVB-T2 odetnie wiele osób od ulubionych kanałów
O sprawie jest coraz głośniej – ostatnio wystartowała ogólnopolska kampania, a teraz do procesu informowania telewidzów przyłączył się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najważniejsza sprawa to posiadany przez nas telewizor – jeśli nie wspiera DVB-T2 i kodeka HEVC, w czerwcu 2022 roku nie będziemy już w stanie odbierać kanałów dostarczanych do naszych domów drogą naziemną. UOKiK informuje w szczegółach, co należy sprawdzić w naszym modelu lub też jaki trzeba kupić.
Co sprawdzić w specyfikacji posiadanego telewizora? O co zapytać sprzedawcę w sklepie?
- czy telewizor odbierze telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
- czy telewizor odbierze kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
- czy telewizor odbierze kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3
- jeśli telewizor umożliwia podłączenie do Internetu, to czy obsługuje standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.
Ci z nas, którzy chcą oglądać treści w naziemnej telewizji cyfrowej w jakości 4K, powinni zwrócić uwagę na dwie dodatkowe kwestii:
- czy telewizor odbiera HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
- czy telewizor odbiera dźwięk w wersji Dolby AC-4
„Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych” – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Co zmieni DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej?
Standard DVB-T2 w naziemnej telewizji cyfrowej to nowa jakość nadawania. Przede wszystkim pozwala na oferowanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD, a nawet 4K – oraz na znaczne poszerzenie oferty stacji dystrybuowanych drogą naziemną. To też droga do upowszechnienia w przyszłości sygnałów HDR i dźwięku w formacie Dolby Atmos.
DVB-T2 oferuje przepustowość na poziomie nawet 40 Mb/s w paśmie o szerokości 8 Mhz – niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku wykorzystywanego obecnie DVB-T. W praktyce więc w telewizji dystrybuowanej drogą naziemną pojawi się wkrótce dużo więcej kanałów HD i Full HD – szacuje się, że na jednym multipleksie nawet do 10 na raz. Pozwoli to na włączenie kolejnych, nowych kanałów naziemnych, a do obsadzenia przez KRRiT pozostają przecież piąty i szósty multipleks (MUX-5 i MUX-6). Źródło podaje, że jeden z nich chciałoby zagospodarować TVP.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak oglądać kanały w jakości HD w naziemnej telewizji cyfrowej? Trwa testy TVN, Polsatu i TVP w nowym standardzie DVB-T2! Zasięg w prawie całym kraju!
Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17888
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- TVP rejestruje nowy kanał telewizji – pokazano logo! Start już 1 stycznia – co to będzie i czy pojawi się w naziemnej telewizji cyfrowej?
- CANAL+: 28 kanałów zmienia pozycje na liście! Do oferty telewizji dołączają też dwie nowe stacje! Co i gdzie teraz oglądać?
- Uwaga klienci sieci kablowych: wróciły maile z wirusem, można stracić pieniądze! Jeden z operatorów wystosował ostrzeżenie – jak się bronić?
- Więcej kanałów w rozdzielczości HD w ofercie CANAL+! Ogłoszono podniesienie jakości jednej z popularnych stacji
- Jest data włączenia telewizji naziemnej DVB-T2 w jednym z województw! Kto straci dostęp, a kto będzie oglądał kanały HD i 4K?
(9327)