Netflix rozpoczął implementację nowego kodeka AV1, stworzonego we współpracy z innymi gigantami przemysłu technologicznego. W pierwszej kolejności otrzymała go aplikacja mobilna, w której AV1 ma oferować o 20% wydajniejszą kompresję w porównaniu ze stosowanym dotychczas kodekiem VP9 od Google. Finalnie my być możliwe strumieniowanie materiałów 8K na wszystkich platformach.
AV1 to darmowy kodek wideo dla streamingu w jakościach SD, HD, 4K, HDR i – w szczególności – 8K. Powstał z inicjatywy grupy Alliance for Open Media, w skład której oprócz wchodzą Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i właśnie Netflix.
W oświadczeniu największej platformy streamingowej zaznaczono, że format AV1 ma poprawić jakość kompresji na urządzeniach mobilnych o 20% względem stosowanego do tej pory kodeka VP9, za którego stworzenie odpowiadało Google. Oznacza to, że możliwe będzie obniżenie bitrate’u o jedną piątą bez zauważalnej straty na jakości strumieniowanego materiału wideo.
Póki co z formatu AV1 korzysta zaledwie kilka pozycji dostępnych w ofercie Netfliksa i to wyłącznie w aplikacji mobilnej na urządzenia z Androidem. Ponadto, by skorzystać z kodeka, użytkownik musi ustawić opcję oszczędzania danych. Filmowy i serialowy gigant planuje oczywiście ekspansję na wszystkie platformy, na początek jednak skupia się na sektorze mobilnym.
Streaming 8K na telewizorach już w tym roku?
Implementacja AV1 w telewizorach to już nie melodia przyszłości. Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć możliwości nowego formatu w kontekście materiałów 8K z HDR w aplikacji YouTube na telewizorach 8K Ultra HD Samsunga z 2020 roku. Nie jest to jeszcze możliwe globalnie, ale zapowiedziano wtedy, że nowy kodek zostanie wprowadzony do końca 2020 roku.
Podobną deklarację usłyszeliśmy w USA podczas konferencji Intela, który wraz z Netflixem zadeklarował, że zastąpienie technologii AVC formatem AV1 zapewni nawet 60-procentową poprawę kompresji. Za jego implementację wzięło się też LG – na niektórych telewizorach koreańskiego producenta również jeszcze w tym roku ma być możliwe oglądanie YouTube’a w 8K z HDR. Nad wykorzystaniem możliwości nowego kodeka pracują także aktywnie Philips, Facebook i Mozilla.
Źródło: FlatpanelsHD
Więcej o formacie AV1 w telewizorach:
- W tym roku zobaczymy trzecią generację telewizorów Samsung QLED 8K. Czego się spodziewać?
- Czy 48-calowy OLED TV będzie tani i odniesie sukces? Czy taki rozmiar ma sens?
(4255)