Powrót

Coraz częściej korzystamy z asystentów głosowych do telewizorów

Firma IHS Markit przebadała rynki w USA, UK, Australii i Indiach pod kątem użycia komend głosowych. Z ich zestawienia wynika, że niemal co czwarty konsument korzystał tam z wirtualnych asystentów do nawigacji w menu Smart TV i innych urządzeń. Bardzo dużo osób nie próbowało jeszcze takich rozwiązań ale pragnie w przyszłości je wypróbować.

22% konsumentów z USA, UK, Australii i Indii używa asystentów głosowych do poruszania się w menu telewizorów czy tunerów STB. 30% przebadanych osób nie korzysta z komend głosowych, ale ma zamiar wypróbować je w przyszłości.

Zdaniem Fatehy Beguma z IHS Markit, używanie komend głosowych ma coraz większe znaczenie szczególnie w połączonych domach. Coraz bardziej rozbudowane ekosystemy pozwalają na większą dozę interakcji między urządzeniami i usługami. Dostawcy treści zdają sobie sprawę z roli jaką nawigacja głosowa odgrywa w odkrywaniu zawartości. Jest to szczególnie istotne im większa jest biblioteka danej platformy. W takim przypadku używanie komend głosowych znacznie ułatwia życie.

Z racji tego, że oferta platform VOD jest rozległa, to wygoda użytkownika staje się sprawą pierwszorzędną. Polecenia głosowe, według IHS Markit, będą ciągle nabierały na znaczeniu. Z ustaleń firmy analitycznej wynika, że konsumenci wykorzystujący wirtualnych asystentów w przeważającej mierze stosują rozwiązania inteligentnego domu w swoich salonach. Z tych wynalazków technologicznych najczęściej korzystają osoby w wieku 25-34 lat.

Ostatni kwartał 2018: sprzedano 86,2 mln inteligentnych głośników

W Polsce od niedawna został wprowadzony Google Asystent ale działa on głównie na smartfonach. Niewątpliwie udostępnienie tej usługi na innych urządzeniach, w tym telewizorach, pomogłoby w ulepszeniu multimedialnego centrum w naszych domach.

Źródło: Advanced Television

(331)