Powrót

Stacje TVN24 i TVN 7 znikną z TV!? Dlaczego? Ustawa Lex TVN uchwalona. Co to oznacza dla nadawcy?

Wczoraj Sejm znienacka przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zwaną potocznie Lex TVN. Teraz  kwestia ostatecznego zatwierdzenia poprawek przeszła w ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Jeżeli Lex TVN wejdzie w życie, Discovery będzie musiało sprzedać TVN Grupę Discovery. Co to oznacza dla nadawcy? Które kanały będą musiały zniknąć z telewizji?

Sejm przyjął Lex TVN – koncesja dla kanałów TVN zostanie cofnięta? Które mogą zniknąć z telewizji i dlaczego?

Wydawało się, że głośne Lex TVN politycy odłożyli na półkę przynajmniej na kilka kolejnych miesięcy. Tymczasem w piątek 17 grudnia gruchnęła nagle wieść, że w kontrowersyjna nowelizacja ustawy medialnej została ostatecznie przyjęta w Sejmie. Zmiany, które za sobą pociąga, najmocniej dotkną TVN – zmagania tego prywatnego nadawcy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji dla kanału TVN24 obrosły już niemal legendą i stały się powodem licznych protestów. Teraz TVN Grupa Discovery znalazła się jednak w znacznie większych tarapatach. Dlaczego? Czym tak naprawdę jest Lex TVN? Jakie konsekwencje czekają prywatnych nadawców kanałów w Polsce, jeśli prezydent Andrzej Duda złoży podpis pod nowelizacją?

Zacznijmy od genezy tej nowelizacji. Wedle obowiązujących obecnie przepisów zawartych w ustawie o radiofonii i telewizji, koncesja na nadawanie kanałów w Polsce może zostać przyznana, jeżeli “udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej – w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49 proc.”. Ponadto także wtedy, gdy “siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego – bez stosowania ograniczeń zawartych w ust. 2”. To treść art. 35 ust. 2 omawianej ustawy.

Jak te przepisy mają się do TVN Grupy Discovery? Nadawca należy w całości do amerykańskiego Discovery, ale jest zarządzany z poziomu spółki Polish Television Holding BV zarejestrowanej w Holandii, a zatem w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Choć struktura właścicielska TVN wzbudza więc wątpliwości w świetle aktualnie obowiązującej ustawy, to jednak spełnia jej warunki. To dlatego ostatecznie kilka tygodnie temu KRRiT przyznała kanałowi TVN24 nową koncesję na nadawanie w Polsce.

Wraz z wejściem w życie Lex TVN, sytuacja zmieni się jednak diametralnie. Nowy kształt cytowanego wyżej zapisu stanowi bowiem, że koncesja może być przyznana “jeżeli bezpośredni lub pośredni udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub bezpośredni lub pośredni udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej – w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49%”. Dalej, w dodanym ust. 3 art. 35 ustawy, znalazła się następująca treść dotycząca siedziby podmiotu zagranicznego zarządzającego danym nadawcą: koncesja może być przyznana, gdy “siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Właśnie ten fragment jest kluczowy i wzbudza tak potężne kontrowersje. W praktyce bowiem Discovery zostanie zmuszone do sprzedania TVN Grupy Discovery, jeśli ta będzie chciała oferować swoje kanały w polskiej telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej – tak naprawdę w jakiejkolwiek formie na mocy polskiej koncesji wydawanej przez KRRiT. Spółka w Holandii już nie pomoże.

Co więcej, Lex TVN wymusi też na nadawcach radiowo-telewizyjnych zmianę struktury właścicielskiej, jeżeli ta nie przystanie do nowego prawa. Wymagane będzie dostosowanie się do przepisów, by utrzymać koncesję. Określono nawet czas przeznaczony na takie zmiany – to 6 miesięcy od momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy medialnej.

Jeżeli Lex TVN zostanie podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę – na co ten ma 21 dni od momentu otrzymania dokumentów – a Discovery nie sprzeda TVN Grupy Discovery, szereg kanałów tego nadawcy najprawdopodobniej zniknie z Polski, de facto kończąc nadawanie. Dotyczyć to będzie nie tylko TVN24, ale wszystkich innych stacji z portfolio. Głośno jest ostatnio o TVN 7, a to dlatego, że temu kanałowi powoli wygasa koncesja – stanie się to już 25 lutego 2022 roku. W świetle nowych przepisów, KRRiT nie przedłuży najpewniej licencji na nadawanie. Taki wniosek TVN złożył już niemal rok temu, ale urząd do dziś nie podjął decyzji, odwlekając sprawę. Paradoksalnie lex TVN może jednak zadziałać na korzyść tej stacji! W obrębie nowelizacji pojawił się bowiem również zapis o zawieszeniu niektórych trwających postępowań koncesyjnych. Jeśli ustawa weszłaby w życie przed lutym 2022, sprawa koncesji dla TVN 7 zostałaby wstrzymana na okres 7 miesięcy. To oznaczałoby, że stacja mogłaby nadal nadawać, a Discovery miałoby czas na wykonanie jedynek pozostałego w wachlarzu opcji ruchu – sprzedaży.

Sprawa jest cały czas mocno rozwojowa. Wciąż nie wiadomo czy i kiedy lex TVN wejdzie w życie. Teraz dalszy los TVN-u i wszystkich innych prywatnych nadawców z podobną strukturą właścicielską zależy od prezydenta.

Źródło: https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/lex-tvn-co-zmienia-uchwalona-przez-sejm-nowelizacja-ustawy-o-radiofonii-i-telewizji,1088637.html


Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów SVoD:

(5472)